Фото:Португалија прв финалист на ЕУРО 2016

Репрезентацијата на Португалија е првиот финалист на 15 Европско првенство во Франција.
Во премиерното полуфинале европските Бразилци предводени од големиот Кристијано Роналдо со 2-0  го совладаа најпријатното изненадување на ЕУРО 2016 селекцијата на Велс.

По полувремето без постигнат гол, победникот на полуфиналето беше решен во вториот дел за само три минути од 50 до 53 минута.

Foto: Getty images
Капитенот на Португалците во 50 минута ја надскока одбраната на Велс за водство од 1-0 , само три минути подоцна Нани ја казни грешката на одбраната на Велшанита и ги постави конечните Португалија - Велс 2-0.

Foto: Getty images
За Роналдо ова беше третиот гол на ЕУРО 2016.

Селекцијата на Португалија во своето седмо полуфинале успеа да стигне до премиерното финале на големите натпреварувања.По трите ремија во натпреварите по групи, победата над Хрватска во продолжение и триумфот над Послак на пенали, во вистински миг Португалија го одигра најдобриот натпревар на првенството и заслужено стигна до големото финале во Париз.

Велс предводен од неверојатиот Герет Бејл нема за што да жали, бидејќи селекцијата од островото го постигна најголемиот успех во историјата. 
Foto: Getty images

Португалија во неделното финале на Сен Дени во Париз ќе го очекува победникот од утрешното финале пред финалето меѓу светскиот шампион Германија и домаќинот на шампионатот Франција.

Фабрика на Форд ги симулира сите временски услови

Кога произведувате автомобили тие мораат да ги исполнат временски услови во различните делови на светот.

Американскиот автомобилски гигант Форд оди чекор напред со својата нова фабрика во Келн за тестирање на автомобили во различни временски услови.

Овој погон нема да биде идентична замена за Антартикот или „пеколот“ на Долината на смртта , но е пристојна алтернатива.  

Фабриката поседува воздушен тунел, способен да симулира силни врнежи од снег на надморска височина од 5200 метри, што е висината на која се наоѓа базниот камп на северниот дел на кровот на светот Монт Еверст.

Во погонот се симулираат и различни временски услови и температура од – 4- до + 55 степени Целзиусови, а може да произведе и влажност на воздухот од 95 проценти. Во исто време може да се тестираат десет автомобили.

Форд во оваа фабрика во Келн ќе ги тестира своите автомобили на  безбедност, издржливост, удобност, електрични перформанси, запирање, греење на кабината и клима.

Скокнал пред камион кој брзо возел по автопатот (видео)

Саудиецот, кој стана хит на социјалните мрежи, откако беше снимен како скока пред камион, уапсен е неколку часа подоцна.

Неименуваниот маж стоел во багажникот на автомобилот паркиран покрај патот, а потоа скокнал пред камионот.

Возачот успеал да го заобиколи, делумно преминувајќи во другата лента.

Саудиецот поминал без повреди, но неколку часа подоцна е лишен од слобода.

Од полицијата е соопштено дека станува збор за тинејџер кој го загрозил својот живот и животите на останатите учесници во сообраќајот и поради тоа ќе биде санкциониран.
 

Скандал по кралската венчавка- братучедот на војвотката Меган фатен со нож

Братучедот на војвотката од Сасекс , Меган вечерта по кралската венчавка бил фатен со нож во дискотека во Лондон.

Братучедот на војвотката од Сасекс , Меган , Тајлер Дули бил фатен од полицијата вооружен со нож во ноќен клуб во Лондон. Тој избегал од обезбедувањето , но полицијата го нашла во хотел , каде на полицајците им предал и бибер спреј.

Рекол дека ножот и спрејот му биле потребни за самоодбрана. Полицијата го потврдила инцидентот и според соопштението од Скотланд Јард , братучедот на Меган поминал со предупредување ,

Инаку , Тајлер Дули поседува плантажа за производство на марихуана во американската држава Орегон.

притисни ентер