ССМ: Да ги заштитиме вработените од топлотниот бран

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) потсетува дека работодавачот, согласно Законот за безбедност и здравје при работа, е должен да обезбеди соодветни услови на работа кои нема да го загрозат животот и здравјето на работниците во услови на топлотен бран.

Од ССМ препорачуваат посебна грижа да се води за работните места на отворен простор, односно за градежни работници, земјоделци, градинари, работници во сообраќај, работници кои изведуваат теренска работа, продавачи на отворени пазари, пожарникари, полицајци, војници...

Неопходна е грижа, додаваат, и за сите работни места кои не се климатизирани и каде што има експозиција на високи температури и топлинско зрачење.

- Сите работници кои работат во услови на изложеност на високи температури, се изложени на топлински стрес, кој се дефинира како физичка и физиолошка реакција на работникот на температурата на која е изложен на неговото работно место. Работодавачот не може да влијае на надворешните фактори како што се соларно зрачење, температура и влажност на воздухот, но може со соодветна примена на правилата на заштита на работа, во голема мерка да го избегне или намали ризикот од топлинскиот стрес, велат од ССМ.

Во услови на топлотни бранови, потсетуваат, доктор специјалист по медицина на трудот, покрај редовните превентивни медицински прегледи, може да спроведе и вонредни прегледи на вулнерабилни групи работници: работници со понапредната возраст, работници со зголемена телесна тежина, бремени работнички, хронично болни (кардиоваскуларни, метаболни, респираторни, бубрежни, хепатални, гастроинтестинални и ЦНС заболувања).

ССМ на работодавачите им препорачува да направат проверка на техничко-технолошки колективни мерки за заштита (адекватна вентилација и по можност климатизација), контрола на микроклиматските параметри, да обезбедат минимум една климатизирана просторија со функција на „засолниште” (каде вработените можат да се разладуваат извесен период во текот на работата), да направат промени во организацијата на работниот процес (работа во смени, ротација на работниците и сл.), да се избегнува работа на отворено за време на најтоплиот период на денот (11-17 часот) или нејзино редуцирање.

Од работодавачите бараат и редуцирање на тешката физичка работа, почести паузи во текот на работата, разладување на вработените со обезбедување климатизирани простори и доволно разладени течности за пиење, смалување на интензитетот на работата и нормите во производството, избегнување на прекувремената работа, прекин на работата при потреба, поттикнување на самопријавувањето на симптомите кај вработените, обезбедување адекватни лични заштитни средства.

Посебно препорачуваат внимателност со вулнерабилните вработени и нивно прераспределување (оние што не се во добра физичка кондиција да бидат преместени на полесни работни места), запознавање на работниците со ризикот на работното место од високи температури, можните штетни ефекти по здравјето, како и со мерките за работа на безбеден начин.

- Неопходно е и запознавање на вработените со процесот на аклиматизација или адаптирање на организмот на високи температури кој делумно се постигнува за 7 дена, а комплетно за 20 дена (што треба да се има предвид при вклучување на неаклиматизиран работник во работниот процес), предупредување на вработените за зголемената опасност од несреќи при работа (пожари). Посебно внимание и надзор при работа со хемиски материи заради поголема опасност од интоксикација, велат од ССМ.

На вработените им препорачуваат да имаат правилен режим на исхрана со доволно минерали, белковини, витамини, повеќе овошје, зеленчук, без многу масти, лесен оброк пред работа, дополнителен оброк во текот на работата, а најобилен и енергетски најсилен оброк по завршената работа. Се препорачува и пиење течности, 2 литри вода минимум дневно, додека при услови на големи горештини се препорачува земање 1 чаша вода на секои 20 минути, да не се користат напитоци со алкохол и кофеин (заради опасност од дехидратација), а при засилено потење и интензивна физичка активност да се пие минерална вода (со јаглендвеоксид и електролити) поради можен губиток не само на течности, туку и на електролити.

Од вработените бараат да земаат лекови само во консултација со својот доктор, да имаат соодветен режим на одмор со кратки паузи во текот на работата, доволно спиење дома, намалување на интензитетот на физичките активности, туширање и разладување. На работа на отворено, во услови на изложеност на сончеви зраци да се користат креми за сончање со заштитетн фактор (30 и повеќе), користење на лични заштитни средства, работната облека од лесна порозна ткаенина (од природни влакна, светла боја, памук, лен), а при работа на отворен простор - очила и капи и шешири со доволно голем обод за заштита на глава. Отстранување на облека која го смалува потењето и менување на облеката при значајно потење.

За прва помош на работното место, велат од ССМ, неопходно е препозанавање на симптоми за топлотно исцрпување или топлотен удар (исцрпеност, слабост, замор, главоболки, несвестица, бледило, вртоглавица, повраќање, вознемиреност, конфузија, колапс, конвулзии, шок), самопријавување на симптомите, грижа за колегите (будност за појава на симптоми), оние кои што имаат симптоми не смее да се дозволи да одат дома додека не се стабилизираат (најголемиот број на смртни случаи од топлотен удар се случуваат на пат за дома).

- Работник кој има здравствени тешкотии поради изложеност на висока температура, веднаш треба да се тргне во „засолниште“ - климатизирана или разладена просторија или доколку нема друга можност-под сенка. Потребно е работникот да се разлади со отстранување вишок облека, лесно полевање или прскање со вода собна температура), разладување (ако има) со вентилатор, ставање влажни облоги на глава (чело, околу врат). Доколку работникот е свесен, треба се стави во легната положба на грб, со кревање нозе на повисоко и давање што повеќе течности да пие. Доколку не е при свеста, работникот се врти во бочна положба и веднаш се бара итна медицинска помош со повик 194, која ќе обезбеди професионална медицинска помош и по потреба транспорт во соодветна медицинска установа, посочуваат од ССМ и нагласуваат дека сите неопходни информации за заштита од топлотни бранови може да се добијат на бесплатниот с.о.с. број 02 / 32 21 902, секој работен ден од 10 до 18 часот. 

Стравична експлозија на аеродромот во Кабул - мета потпретседателот

Непосредно по слетувањето на авганистанскиот потпретседател Абдул Рашид Достум се случи огромна експлозија недалеку од аеродромот во Кабул.

Достум и неговата придружба не се повредени во експлозијата, изјави портпаролот на министерството за внатрешни работи на Авганистан, пренесе агенцијата „АП“.

Како што изјави портпаролот, најверојатно потпретседателот бил мета на нападот.

Засега никој не ја преземал одговорноста за експлозијата, а во Кабул активни се и талибанските бунтовници и Исламска држава.

Коѕијас: Граѓаните на соседната земја имаат право на самоопределување

Граѓаните на соседната земја имаат право на самоопределување – вели во интервју за тамошните медиуми шефот на грчката Никос Коѕијас.

Грција вели тој, не може да го смени универзалното право на соседите да се нарекуваат Македонци, на индивидуално и неофицијално ниво.

Еден жител на Скопје и вели на неговата девојка дека е Македонец. Што ќе правиме? Ќе создадеме метафизичка држава што ќе го става во затвор? Она што го кажавме е дека граѓаните на оваа земја имаат право да се самоопределуваат како сакаат. Тоа е универзално право што не можеме да го смениме. Но, во исто време, ние можеме да ги викаме како сакаме. – изјави Никос Коѕијас – Министер за надворешни работи на Грција.

Во однос на договорот од Преспа, Шефот на грчката Дипломатија вели дека условите биле зрели за тоа. Во интервјуто Коѕијас во неколку наврати споменува дека станува збор за компромис и за отстапки од двете страни, бидејќи како што вели,  Грција не го освоила северниот сосед за да му ги наметне нејзините позиции.

- Ако не претходеа отстапувањата во преговорите сите овие 25 години, се ќе беше полесно. Но, ние имаме две прашања. Едно, дека треба да се согласи и другата страна, бидејќи не ги освоивме преку војна за да им го диктираме она што го сакаме ние. Сакаме другата страна да го убеди нејзиното општество, да добие мнозинство во Собранието, да го добие референдумот, да го ревидира Уставот, да направи тешки работи, вели шефот на грчката дипломатија во однос на тоа дали Договорот од Преспа е најдобриот што можела да го склучи Грција. – додаде Коѕијас.

Изјавата на Коѕијас доаѓа ден откако во друго интервју грчките медиуми кажа дека опозициите во двете земји користат остар говор на омраза и истакна дека е загрижувачко несогласувањето на овие партии околу договорот за името меѓу двете земји. Лидерот на грчката опозиција пак Кирјакос Мицотакис во вчерашното интервју за Зи Дојче Цајтунг, изрази незадоволството против постигнатиот договор, но додаде дека ќе го почитува доколку биде ратификуван во грчкиот парламент. Мицотакис во интервјуто нагласува и дека референдумот во земјава ќе успее.

Османи: Се надевам дека опозицијата ќе сфати оти земјата нема иднина без ЕУ и НАТО

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи смета дека спротивставувањето на опозицијата на Договорот за името со Грција, кој, како што вели е договор за идните генерации, а не идните избори, ќе ја искомпликува политичката ситуација во земјата.

Но, се уште се надева дека ВМРО-ДПМНЕ ќе сфати дека земјата нема иднина без ЕУ и НАТО и оти така ќе се однесува. Сепак, тој е уверен дека и без поддршката на опозиција процесот може да биде успешен, пред се, како што вели, заради довербата во изборот и проценката на народот. 

- Опозицијата се уште го држи овој процес во заложништво, а со тоа и иднината на државата. Би сакале оваа битка да ја водиме заедно со опозицијата, но, ако е потребно ќе го направиме тоа и без нив и ќе успееме. Верувам дека со големата поддршка на граѓаните ќе успееме да го направиме тоа во предивденото време, вели Османи во интервју за грчкиот весник „Етнос“, кое го пренесува МИА.

Прашан што доколку референдумот, што треба да се одржи есенва, не биде успешен, вицепремиерот истакнува дека не очекува оти тоа може да се случи, затоа што, истакнува, има доверба во народот.

- Сигурен сум дека народот ќе го препознае едноставниот избор, може да одиме  напред кон подобра иднина или да се вратиме назад во минатото. Сигурен сум дека повеќето ќе го изберат првото, вели вицепремиерот Османи. 

Тој истакнува дека затоа работат да ја убедат опозицијата да вети дека ќе ја поддржи волјата на народот каква и да е и оти и власта ќе направи тоа.

- Ако има и еден глас повеќе против договорот ние ќе го почитуваме таа волја на луѓето, вели Османи. 

Тој одговарајќи на прашање што доколку на предвремени избори, можност што ја најави премиерот Зоран Заев, на власт дојде партија која не се согласува со Договорот, вели предвремени избори не се приоритет бидејќи тие би ги успориле реформи, но верува дека и кога би се одржале избори утре владејачките партии повторно би победиле. 

Во врска со едно од прашањата што произлегува од Договорот за името, а е поврзан со комерцијалниот бренд „Македонија,  Османи вели дека многу аспекти од овој Договор, кој според него, во основа е фер копромис за двете страни, треба да се воспостават преку пракса и добра волја да се оди напред.

Како најголем предизвик со кој земјава се соочува на патот кон ЕУ, ги посочува корупцијата и судскиот систем, но и воспоставување систем на меритократија, вреднување на сработеното и создавање државни служби во интерес на граѓаните.

- Подготвени сме да се цврсто да се посветиме на овие реформи, кои ќе донесат брзи промени, вели вицепремиерот Османи. Тој додава дека предизвик за земјата се и подготовките за тешкиот скрининг процес и подоцна за преговорите со ЕУ, бидејќи, како што посочува, законодавството, политичкиот и социјалниот систем мора да се приспособат кон ЕУ стандардите.

Во врска со интересот на други меѓународни актери, меѓу кои и Русија за регионот, во момент кога сега тој забрзано чекори кон ЕУ и НАТО, Османи вели дека Москва нема ниту ниту ресурси, ниту толкав интерес да создава проблеми во овој регион за подолг период.

- Верувам дека сегашните напори на Русија се последен обид да го сопре или успори неповратниот процес на пристапување на Макединија во ЕУ и НАТО, додаде вицепремиерот Османи во интервјуто за „Етнос“, кое го пренесува МИА. 

Во врска со информациите на македонската Влада за тоа дека руски бизнисмен од Грција давал пари за насилни протести во Македонија пред рефрендумот, Османи ги повикува меѓународните и домашните институции да извршат брза и непристрасна истрага во врска со овие наводи со цел да се открие вистината. /МИА

притисни ентер