Турски пилоти: Над нас штотуку прелета НЛО!

Минатиот четврток, само еден час пред 800 километри подалеку египетскиот авион да се урне во Средоземното море, пилотите на летот меѓу Бодрум и Истанбул виделе неидентификуван летечки објект.
Двајца пилоти на турскиот патнички авион во текот на летот во четвртокот во 11.30 часот имале „блиска средба“ со НЛО - извести турскиот весник Хуриет.

- Неидентификуван летечки објект со зелени светла прелета меѓу 600 и 900 метри над нас. Потоа одеднаш исчезна. Претпоставуваме дека тоа беше НЛО - јавиле пилотите на контролата на летање.

Во тој момент авионот се приближувал до аеродромот Ататурк во Истанбул и полека се спуштал, па кога неидентификуваниот објект прелетал над него, авионот бил на височина од 5 000 метри. Слетал без проблеми половина час подоцна.

Општата управа на државните аеродроми во Турција соопшти дека службениците ги провериле сите радарски записи од тие моменти, но освен патничкиот авион на тој дел од небото не е забележан никаков друг летечки објект.


/извор: Б92

Бразилец го поминал половина свет со ,,Буба “ за да стигне на Мундијалот (ВИДЕО)

Бразилецот Науро Жуниор поминал 15 000 километри со својата ,,VW Буба “ од 1968 година , за да стиге во Русија на Светското првенство.

Науро раскажува за руската телевизија дека кога бил мал татко му не сакал да го однесе на Мундијалот во Аргентина , велејќи му дека е далеку .

Затоа тој веднаш по завршувањето на Светското првенство во Бразил во 2014 почнал со подготовките на неговата ,,Буба”  .

Пропатувал цели 15 000 километри , а уште долг пат го чека низ Русија , каде не испушта ниеден натпревар на својата репрезентација.  Вели дека автомобилот , иако стар 50 години , одлично го служи.

Бентли подготвува SUV купе возило

Спортскиот оф роуд изглед на возилата (SUV) полека но сигурно ги освои љубителите и на луксузните автомобили.

Откако Audi го претстави неодамна својот нов модел Q8, и Volkswagen најави уште еден SUV од класата. Станува збор за Bentley Bentayga Sport, за кој се најавува дека ќе биде повеќе спортски модел во однос на стандардната верзија.

Главна одлика на новиот модел ќе биде линијата на покривот , што ќе се повлекува како во останатите купе возила. Тоа ќе влијае на висината на покривот над задното седиште , како и на капацитетот на багажникот.

Bentley неодамна најави уште посилна верзија со ознака Speed , најверојатно со засилен W12 агрегат.

Сок кој ги топи килограмите! (рецепт)

Станува збор за сок од три состојки кој го намалува чувството на глад, го чисти организмот од токсини, го забрзува метаболизмот, дава енергија и помага на телото да се ослободи од вишокот на масти.

Состојки:

– чаша свеж сок од грејпфрут

– 2 лажички јаболков оцет

– 1 лажичка мед

Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер , се додека не добиете хомогена смеса. Овој сок треба да го пиете пред сите три големи оброци(појадок, ручек, вечера). Постапката треба да ја повторувате секој ден, седум дена по ред, па потоа треба да направите пауза од една недела, па да ја повторите постапката. Доколку не можете да го поднесете вкусот на грејпфрут секој втор ден заменете го со сок од свежи портокали.

притисни ентер