Поранешниот американски маринец кој ги уби своите деца денеска ќе биде егзекутиран

Џон Баталиа ги изрешета своите ќерки Феит (9) и Либерти (6) во нивнот дом во 2001 година. 15 години подоцна, за ова ужасно злосторство, ќе биде егзекутиран.
60 годишниот поранешен маринец Џон Баталиа денеска ќе биде егзекутиран со смртоносна инјекција. Тој во 2001 година ги уби своите ќерки, а претходно и се јавил на нивната мајка за сето тоа да го слушне по телефон.

Во тој период бил на условна казна за напад на сопругата. На 2 мај 2001 дознал дека е издаден налог за негово апсење, поради прекршување на условната. Причина за тоа бил повикот од неговата сопруга во полиција, кога таа пријавила дека и оставил заканувачка порака на телефон.

Истиот ден кога го дознал сето тоа, ги зел ќерките, 9 годишната Феит и 6 годишната Либерти. И рекол на феит да и се јави на мајка си и да ја праша зошто таа сака татко и да оди во затвор.

Мајката на децата потоа слушнала како девојчето вели - тато те молам немој, а потоа рафални истрели и бесните извици на таткото - убиец - Нека ви е среќен е....от Божиќ!

Веднаш потоа убиецот отишол во салон за тетовирање и си истетовирал две рози кои ги симболизирале децата. Таму бил уапсен.

Во последното интервју за „Dallas Morning News“, пред извршувањето на смртната казна, Џон Баталиа вели дека не чувствува дека ги убил девојчињата. На прашањето што чувствува кога знае дека тие се мртви, Баталиа ладнокрвно одговара:

- Зошто би се грижел каде се тие сега? Сите сме тука и не нема во исто време. Не се грижам за тоа!

Смртната казна е вратена во Тексас од 1976 година. Џон Баталиа ќе биде шестиот егзекутиран годинава, и 537-от осуден на смртна казна во последните 40 години.

Четиригодишно дете си го уби братчето, мислело дека пиштолот е играчка

Четиригодишно дете во Вирџинија случајно си го убило своето две години помладо братче. Пукал во него со пиштол кој мислел дека е играчка, наведува американската полиција.

Тајлер Апонте не дишел кога бил пронајден во својот дом во округот Луиз во Вирџинија со рана од куршум во градите, пренесе „Индепендент“.

Итната помош се обидела да го реанимира двегодишното дете , го однесла во болница но докторите и покрај сите напори не успеале да го спасат малото дете.

Во времето кога се случила оваа трагедија мајката на двете деца била во куќата. Полицијата сега  води истрага за целиот случај.

Фото: Ким повторно гола

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан уште еднаш ги остави своите фанови на социјалните мрежи без текст. Ким на Инстаграм објави фотографија на која е потполно гола.

На овој начин, со провокативна фотка,  популарната старлета ја започна промоцијата на својот нов парфем. Нејзините обожаватели се повеќе од задоволни со новата гола фотка.

Инаку новиот парфем на Ким се вика „ KKW Body“

Форд ГТ продаден за 1,8 милиони долари, продажбата под истрага

Неодамна на една јавна аукција е продаден моќен автомобил Форд ГТ за неверојатни 1 815 000 000 долари, што е цена четири пати повисока од основната цена на овој супер автомобил.

Проблемот е во тоа што првите сопственици на овој модел од лимитираната серија од 2017 година, при купувањето на автомобилот потпишале договор  со Форд дека не смеат да го продаваат автомобилот во првите две години.

Минатата година вакво нешто сторил и познатиот „кечер“ и актер Џон Сина, брзо по купувањето на автомобилот тој го продал по што Форд го тужел за 500 000 долари поради непочитување на условите од договорот.

Актерот одговорил со контра тужба, па сега случајот „се провлекува“ по американските судови.

Минатата недела во Индијанаполис на аукција е продаден уште еден ГТ модел , и сега Форд ја истражува целата оваа ситуација.  

Во прашање е автомобил со сериски број 48 од 250-те  произведени во 2017, со само седум минати километри. Автомобилот е со сребрена боја  црни линии и темен ентериер.

Основата цена на овие супер автомобили од Форд е околу  450 000 долари.

притисни ентер