Форбс: Ова се најбогатите луѓе на планетата во 2016 година

Само двајца од првите 20 ги задржале своите позиции.
Форбс ја објави листата на најбогати за оваа година. Бил Гејтс е за 4 милијарди долари посиромашен од лани, но сепак со своите 75 милијарди ја задржа првата позиција на листата најбогати на светот.

Американскиот бизнисмен Ворен Бафет ја задржа третата позиција со 60,8 милијарди, а на второто место кое лани го држеше мексиканскиот милијардер Карлос Слим, сега е Амансио Ортега, сопственикот на Зара, со 67 милијарди долари.

Најголемиот скок на листата го има сопственикот на Фејсбук Марк Цукерберг кој со своите 44,6 милијарди, 11 милијарди повеќе од лани, дојде на шестата позиција.

Шефот на Амазон Џеф Безос е меѓу првите 5 -  со богатство од 45,2 милијарди е на петто место.

Мајкл Блумберг со 40 милијарди долари е на 8 место, со 43,6 милијарди едно место погоре е Лери Елисон.

Чарлс Кох со 39,6 милијарди и Дејвид Кох кој располага со истата сума на пари се на 9 и 10 место.

Најмлада а листата на Форбс е 19 годишната Александра Андресен, Норвежанка, која поседува 42% од семејниот бизнис.

Формс проценуваше 1 810 милијардери, чие просечно богатство е 3,6 милијарди долари, 300 милиони помалку од порано.

Најмногу милијардери има во САД - 540, потоа во Кина - 251, следи Германија со 120 милијардери и Русија со 77 милијардери.

Повеќе од четвртина од јапонските работници сакат да ги убијат своите шефови

Анкетата што ја спроведе јапонската организација ,,Ширабе” покажала дека 27 проценти од работниците барем еднаш помислиле да ги убијат своите шефови.

Анкетата што ја објавија јапонските медиуми го открива стресот на кој се изложени работниците на работното место. Тие се изјасниле дека барем еднаш во животот им поминала мисла да се справат со шефот. Вкупно 27 проценти од испитаните 1006 работници , мажи и жени на возраст од 20 до 60 години се изјасниле дека имале убиствени намери кон надредените .

Ова особено било изразено кај помладите , кои секојдневно се на удар на строгите норми во работењето на компаниите. ,, Никогаш не би убил некого , но можам да разберам зошто толку многу луѓе се доведени до работ поради начинот на кој со нив се однесуваат компаниите “ , изјавува за британски Телеграф преведувачот Мајао Шибата.

Холивудската ѕвезда го подготвува своето новороденче за на Мундијал

Холивудската ѕвезда , Ева Лонгрија го подготви своето новороденче , старо седум дена за на Мундијал.

Лонгрија , која се породи минатата недела , при крајот на бременоста беше гласен навивач на своето родно Мексико. Таа денеска го облече дури синчето кое има само седум дена во националните бои на својата родна земја , подготвен да навива со мајка си. Така Сантијаго стана еден од најпопуларните , но и најмлади навивачи на Мексико.

Ева на Инстаграм објави фотографија од своето синче облечено во дрес со порака ,,Санти “ и бројот 8.

Меѓу стотиците коментари е и оној од Девид Бекам , кој напиша ,,Најдобра фотографија. Толку сум среќен за вас. Одлична фотографија и горд момент.”

Тивка војна меѓу кралските снаи – Кејт веќе не и помага на Меган

Кејт Мидлтон решила веќе да не и помага со совети на својата јатрва , Меган Маркл.

Како што пишуваат британските таблоиди , Кејт Мидлтон решила веќе да не и помага на Меган Маркл со совети за однесување при кралските церемонии. Доказ за тоа е и последниот инцидент , кога Меган се појави на балконот на Бакингамската палата со голи рамења, што не е според протоколот.

Од друга страна , Меган со сите сили се обидува што повеќе да и се приближи на кралицата Елизабета. Според таблоидите , кои се повикуваат наизвори блиски до кралското семејство , принцовите Вилијам и Хари се сосем рамнодушни на ваквиот натпреварувачки однос меѓу нивните сопруги.

притисни ентер