И без „Југохром“ воздухот во Тетово e екстремно загаден

Загадувањето на воздухот во Тетово со ПМ 10 честичките повторно на неколкупати во текот на изминатата недела за повеќепати го надминуваше дозволеното ниво иако фабриката Југохром од Јегуновце од први јануари не работи.
Министерот за животна средина и просторно планирање Нурхан Изаири информираше дека во соработка со владите на Финска и Австрија веќе спроведуваат стручни мерења на неколку локации на воздухот во Тетово и Скопје што треба точно да го утврдат хемискиот состав на честичките во воздухот.

Истражувањата започнале во мај минатата година и треба да завршат некаде до крајот на февруари а се спроведуваат на тој начин што овие специјални мерни станици остануваат на едно место 52 дена.

Министерот Изаири очекува дека резултатите од анализите што ќе бидат извршени во Австрија и Финска ќе ги добиеме до средината на април по што точно ќе се знаат причините за загадувањето на воздухот во Скопје и Тетово и со тоа кои и какви мерки ќе треба да се применат за подобрување на состојбите.

-Тогаш ќе знаеме точно колку влијаат домаќинствата, колку влијае возниот парк – сообраќајот, колку влијае индустријата, колку влијае малата индустрија, колку влијае градежништвото. Параметрите што ќе ги покажат хемиските анализи ќе ни дадат точни индикатори и нема да се шпекулира кој колку проценти загадува. – изјави Нурхан Изаири, министер за животна средина и просторно планирање.

Од друга страна за жителите на Јегуновце од кои голем дел работат во Југохром неоправданата кампања на невладините организации од Тетово дека токму оваа фабрика е главен причинител на загадувањето на градот иако се наоѓа на 12 километри воздушна линија од него придонела раководството на Југохром самоиницијативно да донесе одлука за привремен прекин на работата во јануари и февруари. Со тоа жителите велат дека неоправдано се доведува во прашање нивната економска и друга егзистенција.

-Епа сега нека се запрашаат тие Еко Герила и нека ги повикаат најголемите светски експерти. Нека го испитаат воздухот во Тетово и да видиме кој го загадува тоа Тетово. Југохром гарантирам дека пет отсто не загадува во оваа околина. –изјави жител на Јагуновце.

-Тука сме единствено врзани со фирмата и се се врти околу Југохром. И сите економски објекти тука и општината и вработените во Југохром сите зависиме од тој Југохром. Ако до март не се отвори тој Југохром ќе мораме и ќе бидеме присилени да бегаме од ова село бидејќи ќе немаме никаква егзистенција. – изјави жител на Јагуновце.

Од раководството на Југохром при најавата за приверемениот прекин на работата посочија дека паралелно ќе продолжат со поставување на системите за отпрашување на фабричките оџаци и оти ќе го испочитуваат законскиот рок за примена на еколошките стандарди во работата.Намалени од 50-70 % од компензациите за жртвите во терористичкиот напад во САД од 11.09.2001

Недостасуваат пари во фондот за компензација на жртвите во терористичкиот напад од 11-ти септември во 2001 година во САД.

Поради тоа исплатите се намалени од 50-70 посто соопштиле од фондот додавајќи дека се свесни колку ситуацијата не е фер но и дека се преферира сите да добијат некоја одредена износ , отколку некои жртви да останат без компензација.

Дел од Куманово вечерва без вода поради вградување мерна опрема

Дел од граѓаните на Куманово вечерва ќе се соочат со недостиг на вода, а жителите од ниската зона со намален притисок на вода, информира јавното претпријатие „Водовод" .

Вечерва од 23 часот времено ќе биде затворена водата за ниската и средната водоводна зона поради вградување мерна опрема и замена на старите затворачи со нови во кругот на фабриката за преработка на вода за пиење (Филтер станица).

Во повисоките делови на ниската и средната водоводна зона ќе има недостиг на вода, додека во пониските делови ќе биде намален притисокот. Во високата зона водоснабувањето ќе биде редовно.

Од „Водовод" информираат дека активностите ќе бидат завршени во краток рок, со што водоснабдувањето ќе се нормализира уште во раните утрински часови.

Вградувањето на мерната опрема и замената на затворачите се реализира во рамки на проектот „За употреба и одржување на водоснабдителниот систем на Куманово", кој се спроведува преку Министерството за транспорт и врски. Изведувач на проектот е фирмата „ЦМЦ" од Скопје./МИА

Меркел: Светскиот поредок се распаѓа, мора да ја спасиме Европа

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека мулилатералниот светски поредок се распаѓа, но и дека тоа не значи дека треба да се уништи.

Како што пренесува „Хина“ Меркел ја критикувала националистичката политика на американскиот претседател Доналд Трамп.

„Мора да се бориме за Европа, мора да се бориме за мулилатерализмот , против оние кои мислат дека се можат само“, изјавила Меркел на минхенската безбедносна конференција.

Официјален Берлин е загрижен за мултилатералната соработка по повлекувањето на САД под раководство на претседателот Трамп од неколку меѓународни договори, вклучувајќи го и Парискиот климатски договор и иранскиот нуклеарен договор, двата потпишани во 2015 година.

Ретко кога во историјата САД и Германија имале толку многу несогласувања, во моментов се спорат околу Иран, одбранбената пресметка, гасоводот Северен тек кој би требало да донесе руски гас во Германија.

притисни ентер