Струшкиот Музеј ги реализира предвидените проекти

Реализација на проекти од билогија, етнологија, истражување на локалитети се дел од годинашните активности на природонаучниот музеј во Струга „Др.Никола Незлобински“.

Според в.д. директорот на установата Никола Евров, во тек е реализација на првата фаза од проектот за истражување лековити растенија на планината „Јабланица“ во кој им помага билог од Природонаучнуот музеј од Скопје.

- Извршени се теренски истражувања на планината „Јабланица“. Годинава работиме на лековити билки. Донесени се околу 20 различни видови лековити растенија, материјал, кој се хербализира, информира Евров.

Во соработка со Завод и Музеј од Охрид, рече дека ќе работат на конзервација на метални предмети од археолошката збирка. Дел од материјалите биле набавени и очекува од октомври да почнат со реализација на предвиденото.

Струшкиот Музеј, додаде Евров, работи на евиденција на целокупниот етнолошки материјал.

- Во првата фаза по неколку години успеавме да набавиме дрвен разбој од предметите за традиционална дрвена покуќнина и пропратни делови за изработка на текстилни производи, како и земјоделски алатки, изјави Евров.

Најави дека деновиве треба да продолжат подводните истражувања во локалитетот „Врбник“ , а истражувањата на базиликата во селото Радолишта ќе се реализираат идната година поради некомплетна техничка документација.

-  Пред неколку години наша стручна екипа констатира дека мозаикот на базиликата во Радолишта е во добра состојба. Локалитетот е малку запуштен, требаше да работиме и годинава, но не успеавме да обезбедиме комплетна техничка документација. Следната година ќе продолжиме со конзервација на потпорните ѕидови на базиликата, појасни директорот на струшкиот Музеј.

Преку проектот за истражување и заштита на иконописот во црквите во Струга и струшко, информира дека годинава се опфатени црквите во селата, за што оцени дека состојбата со фреските не е лоша и нема потреба од посериозни интервенции.

Седуммина полицајци повредени во насилните протести пред Собранието

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори.  

Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица во насилните протести што се одржаа пред Собранието. Возилото е се уште на местото на протестите, но засега нема информации за број на повредени граѓани.

Медицинскиот тим интервенирал по барање на полицијата.

Македонската полиција со солзавец растера насилни демонстранти пред Собранието кои протестираа незадоволни од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство потпишан денеска во Псарадес.

Демонстрантите фрлаа кон полицијата шок-бомби, пиротехнички средства и камења. Полицијата возврати откако дел од нив ја турнаа заштитната ограда и се обидоа да влезат во Парламентот.

Протестот беше организиран преку социјални мрежи. /МИА

Утре променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи

Времето утре променливо облачно на повеќе места ќе дува засилен северен ветер. Попладне ќе има нестабилност со локален пороен дожд и грмежи. УВ индексот ќе изнесува 7. Минималната температура од 11 до 18 а дневната највисока температура на воздухот

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со повремено засилен северен ветер. Температурата од 16 до 31 степен.

Во вторник се очекуваат повремени врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни со грмежи, особено попладнето. Во среда како и во следните два дена ќе биде  сончево со мала до умерена облачност, попладне со услови за појава на краткотраен дожд. Дневните температури ќе бидат во пораст, освен во вторник кога  ќе опаднат за неколку степени. /УХМР

Протест пред Собранието против Договорот со Грција

Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Протестот е организиран преку социјални мрежи.

Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, пред која е поставен полициски кордон.

Дел од учесниците во протестите фрлаат камења и факли кон полицискиот кордон. 

Тие укажуваат дека граѓаните се тие кои одлучуваат за својата и иднинатата на државата. 

Учесниците во протестот извикуваат пароли „Македонија, не го даваме името“ и пејат патриотски песни.

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас.

На церемонијата присуствуваа високи претставници на ЕУ, на ОН и бројни новинари. Двајцата премиери меѓусебно се нарекоа пријатели, оценувајќи го потпишувањето на договорот како историски ден. /МИА

притисни ентер