Убиство и самоубиство во село Количани

Двајца мртви мажи со прострелни рани во главата и пиштол во автомобил марка Ровер паркиран на оваа ливада на патот Драчево Горно Количани.
Неофицијално истрагата е насочена кон тоа дека станува збор за убиство и самоубиство. 

Засега е познат само идентитетот на возачот на роверот со охридски таблички. 28 годишниот Светислав Р. од Кичево.

Другиот со себе немал документи допрва ке се утврдува идентитетот но според изгледот станувало  збор за маж на приближна возраст.

Од полицијата велат се уште е рано да се говори за мотивите. Од обвинителство очекуваат сликата да биде појасна по обдукцијата, вештачењата и анализите на оружјето и сите траги во автомобилот и на самото место

Мистеријата уште повеќе ги подгрева сомнежите и шпекулациите.

Во меѓувреме се проширија информации дека до убиството дошло поради сеча на дрва.

Но неофицијално засега истражните органи немаат такви индиции. Жителите кои минуваа покрај ливадата не знаеа што се случило а во Долно Количани жителите утрово разбрале за убиството.

Велат  меѓу убиените немало никој кој е од или поврзан со нивното село и не веруваат дека мотив за убиството било сеча на дрва.

Роднини на Светислав вчера го пријавиле во полиција како исчезнат откако претходно два дена немало ни трага ни глас од него

Вечерта околу 19 часот случаен минувач пријавил дека во месноста Локва има автомобил со двајца мртви.

Филипче: Сметот кај Ургентен центар ќе биде исчистен, распишан е и тендер

Сметот направен кај Ургентниот центар во комплексот клиники „Мајка Тереза“ ќе биде исчистен од  екипа на „Комунална хигиена“, а во тек е и тендер за избор на компанија која ќе го спроведува чистењето, изјави денеска министерот за здравство Филипче.

- Точно е дека има проблем и тој е резултат на тоа што се прекина тендерската постапка за чистење. После долги години, интегенциите се враќаат во Службата за општи и заеднички работи која ги менаџира заедничките потреби на сите клиники во рамки на кампусот Мајка Тереза и тие се во постапка на тендер за добивање на компанија која ќе го спроведува чистењето, појасни Филипче.

Во меѓувреме, со градоначалникот на Град Скопје договорено е екипа на „Комунална хигиена“ да го исчисти целото ѓубре, а направен е договор и следниот месец тоа да се одвива тековно. 

Миновски: До крајот на летово барање за А-интегрирана еколошка дозвола за РЕК Битола

 До крајот на летово АД ЕЛЕМ ќе поднесе барање за добивање А-интегрирана еколошка дозвола за РЕК Битола, најави денеска генералниот директор на Електрани на Македонија, Драган Миновски. 

- Во моментов работната група ги собира податоците и се прават анализи  кои се проекти треба да се реализираат за да се добие дозволата. Очекувам набрзо да излеземе со предлог до Министеството за животна средина и просторно планирање за добивање на дозволата, рече Миновски, одговарајќи на прашање на прес-конференција во Владата.

Тој нагласи дека не сака да шпекулира со точни термини и додаде дека е најбитно работната група квалитетно да си ја заврши работата.

- Тоа е еден процес кој е долг и значаен за самата компанија и затоа е неопходно квалитетно да се заврши, потенцира Миновски.

Прашан до каде е реализацијата на проектот Чебрен и Галиште за кој премиерот Зоран Заев недомна најави дека ќе се реализира преку АД ЕЛЕМ и ќе чини 220 милиони евра, Миновски рече дека станува збор за владин, а не за проект на АД ЕЛЕМ.

- Со одлука на Влада веќе е формирана работна група која имаше два состанока до сега. Во неа работат експерти, а има и претставник од АД ЕЛЕМ и во моментов се анализираат можностите за градба и кој тип на брана да се реализира, рече Миновски и додаде дека нема конкретни датуми до кога да се донесе одлуката. 

Интервјуто со Заев урна рекорди!

Синоќешното интервју со премиерот Зоран Заев во „Само Вистина“ на Канал 5 ги урна рекордите на гледаност на емисијата во оваа сезона.

 „Само Вистина“ останува убедливо најгледана политичка емисија во македонскиот етер!

притисни ентер