Кривична пријава за стружанец за производство на дрога и тргување со оружје

Полициската станица Струга поднесе кривична пријава против А.Б. (27) од село Велешта поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги и прекурсори‘‘ и „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“.
На 02.05.2015 при претрес во неговиот дом се пронајдени и одземени неколку помали најлонски пакувања со опојна дрога кокаин, семенски материјал од растението „канабис сатива“ како и неколку куршуми од различен калибар. Во една од собите во семејната куќа пронајдена е  првата најлонска паковка со наркотична дрога кокаин и еден куршум калибар 6,35 милиметри од југословенско потекло. Во кујната е пронајдена втората најлонска паковка наркотична дрога кокаин и еден куршум калибар 9 милиметри од чехословачко производство како и една хартиена кутија со семе од „канабис сатива“.

Најлонска паковка со помала доза кокаин, полициските службеници ја пронашле во возило „Даихатсу“ со скопски регистарски ознаки кое било  паркирано  во дворот од куќата.

При претрес во возило марка „Ауди 80“ без регистарски ознаки оставено на плац за половни возила, пронајдени се два куршума калибар 7,62 милиметри од кинеско и еден куршум калибар 7,65 милиметри од чехословечко производство.Пронајдените предмети се одземени и предадени на вештачење во Министерството за внатрешни работи во Скопје.

Министерот Никола Димитров се сретна со Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес во Њујорк, оствари средба со Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш.

Според соопштението на МНР ,на средбата се разговарало за последните случувања од разговорите за надминување на разликата околу името што се одвиваат под покровителство на ООН.

МИнистетот Димитров изјави : „Со визија и лидерство на двете страни имаме историска шанса да затвориме еден повеќедецениски, историски спор”.

Димитров, во седиштето на ООН во Њујорк имаше средба и со Розмари А. Дикарло, Потсекретар за политички прашања во ОН, на која беше реафирмирана посветеноста на Република Македонија кон европските и евро-атлантските интеграции.  

„Созревањето на Република Македонија и решителноста за градење европска демократија е вистинска шанса за демократски пробив во Европа.”, рече Димитров по средбата. 

Загинати и повредени во силна експлозија во склад за пиротехника (ВИДЕО)

Најмалку едно лице загина и уште 27 се повредени во силна експлозија во склад за пиротехника во Шпанија.

Експлозијата настанала во илегален склад за пиротехника на северзапад на земјата , во близина на градот Туи. Полицијата соопштува дека експлозијата била толку силна што се искршиле прозорците на сите објекти во радиус од три километри.

На терен се бројни спасувачки служби , кои бараат преживеани во урнатините. Градобначалникјот на Туи , Васкез Падин изјави дека складот се наоѓал во куќа , која е целосно разорена.

Судот му забрани на Трамп да блокира на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп веќе нема да смее да ги блокира корисниците на Твитер.

Федералниот судија во Њујорк , Наоми Рејс Бучвалд донесе одлука Американскиот претседател Доналд Трамп да не смее веќе да ги блокира корисниците на социјалната мрежа Твитер.

Според одлуката на судијката со таквиот потег Трамп го загрозува нивното право на слобода на говор , пропишано во Првиот амандман од Уставот на САД. Одлуката е донесена како резултат на тужбата , која во јули минатата година против Трамп ја поднесе Институтот на Универзитетот Колумбија , кој се занимава со проучување на примената на Првиот амандман на Уставот на САД .

На Институтот во тужбата му се приклулија и неколку корисници на Твитер , кои биле блокирани од претседателот Трамп по коментарите што ги објавиле на неговите објави.

притисни ентер