Лидерот на ДУИ се сретна со Викторија Нуланд

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд која престојува во посета на Македонија.
На средбата присуствуваа и заменик помошникот на секретарот за одбрана Евелин Фаркаш и американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли.

Како што информира партијата, се разговарало за политичката криза во државата и за начините за нејзино надминување, како и за евроатланската интеграција на Македонија преку решавање на прашањето за името и структурните реформи.

Ахмети ја информирал Нуланд за позицијата на ДУИ во врска со политичката криза, за предлозите и иницијативите на партијата за нејзино надминување, како и за следните чекори што планираат да ги преземат во зависност од исходот на разговорите следните денови.

- Претседателот Ахмети го оцени како неприфатливо продолжувањето на политичка криза бидејќи целото општество е во очекување на решение и продолжување на нашиот евроатлантски пат. ДУИ ќе ги поддржи реформите што произлегуваат од препораките на Европската Унија и на г. Прибе бидејќи нивното спроведување го прават демократскиот систем постабилен, се наведува во соопштението од партијата.

Од американска страна е истакнато дека САД останува силен партнер и поддржувач на евроатлантската интеграција на Македонија. Во врска со спорот за името, двајцата соговорници разговарале да продолжат со заедничките напори за наоѓање решение за спорот за името со Грција, веднаш по решавањето на политичката криза.

Соговорниците исто така разговарале и за борците од регионот во војните во Сирија и Ирак, како и за начините да се спречи оваа појава.

Претседателот на новозеландскиот Парламент храни бебе среде дебата за цената на горивата (ВИДЕО)

Среде дебатата на Парламентот на Нов Зеланд за цените на горивата , претседателот Тревор Маланд хранеше бебе на возраст од само шест недели.

Малард побара тишина во салата додека го хранеше со цуцла малиот Тутенаки , син на пратеникот Тамати Кофи и неговиот сопруг , што минатиот месец им го роди сурогат мајка.

Во јули пратеникот на Лабуристичката партија Тамати Кофи на Твитер објави дека му се родил син. Биолошкиот татко на бебето е неговиот партнер , Тим Смит.

Законски дилеми - кој ќе управува со СЈО по притворањето на Јанева?

Кој и кога ќе ја наследи Катица Јанева на шефовската позиција на Специјалното јавно обвинителство ? 

Овие прашања се поставуваат откако таа вчера беше приведена, а државниот јавен обвинител Јовески на прес конференција рече дека СЈО се уште има мандат и доколку јавниот обвинител е спречен да ја извршува работата, Советот на јавните обвинители треба да назначат вд обвинител, од редот на обвинителите во СЈО повикувајќи се на Законот на јавното обвинителство.

Од друга страна, претседателот на Советот на јавните обвинители Коле Штерјев смета дека не може да се назначи вд обвинител без да и истече мандатот на Јанева. Тој за Канал 5 вели дека од Обвинителството е побарано да се достават информации и списи од предметот и врз основа на тоа да се изготви извештај дали Јанева ќе биде разрешена или не. Штерјев вели дека евентуалниот предлог за разрешеување понатаму би бил испратен до Собранието на одлучување.

Изјавата на државнот обвинител Јовески наиде на реакција и на претседателот на Собраниската комисија за избори и именувања Илија Димовски. Тој вели дека и постапката за назначување и разрешување на специјалниот обвинител е регулирана во специјалниот закон. И во двете постапки, вели дека не смее да се прескокне Собранието.

Во постапката за назначување процедурата почнува во Комисијата за прашања на избори именувања преку Собранието на РМ со двотретинско и бадентереово мнозинство се утврдува предлогот и се доставува до Советот на ЈО кој што само врз основа на предлог на Собранието може да назначи човек кој што ќе ја врши функцијата СЈО. Ниту еден друг орган или лице нема законско право да предложи вршител на функцијата специјален јавен обвинител, само Собранието ја има таа надлежност.

Во процесот на разрешување на специјалниот обвинител конечната одлука исто така ја носи Собранието, по предлог на Советот на јавните обвинители, вели Димовски. Тој рече дека се додека не се разреши досегашниот специјален обвинител не може да се назначи нов, за да немаме два специјални обвинители.

Според универзитетскиот професор Гордан Калајџиев во СЈО не може да се избира вд специјален јавен обвинител, затоа што се работи за строго монократски орган. Тој вели дека доколку се разреши Јанева, во истиот момент им завршува мандатот и на другите обвинители во СЈО.

Обвинителите што му помагаат дури немаат вистински целосен мандат за разлика од сите други обивинители, аналогија не е можна бидејќи духот на овој закон дава овластувањет специјално на обвинителот кој се бира во специјална процедура а сите други се негови помошници така што нема други можности според идејата и духот на законот да има вд обвинтиел од редот на обвинителите. Според законот нивното разрешување е директно врзано со мандатот на обвинителот. Смислата на законот е меѓудругото е да се тие нејзини луѓе од доверба, тие се еден тим, еден за сите сите за еден.

Калајџиев вели дека постапките на СЈО кои не се директно загрозени од злоупотреба во моментов ќе мируваат, а потоа ќе продолжат со новиот обвинител, останатите за кои постои сомневање за злоупотреби вели мора да сопрат.

Ќе има ли проширување на истрага за „Рекет“

Истрагата „Рекет” може да трае шест месеци, а ако е потребно и подолго. 

Обвинителката Вилма Русковска смета дека за успешна истрага, треба после три месеци да се покрене обвинение, па така не се исклучува можноста од проширување на истрагата. Исто како и Бојан Јовановски и Зоран Милевски, поради опасност од бегство, повторување на делото или опасност од влијание врз сведоци, и Катица Јанева стана осомничена.

Но, токму тоа беше прашањето што струеше во јавноста, дали на специјалната јавна обвинителка и е дадено премногу време, а од почеток на истрагата се споменува како главен актер во Рекет. На прашањето зошто се чекало 40 дена за распит, Русковска вели дека немале доволно докази.

Русковска не открива, дали постојат и други снимки во обвинителството како доказ за притворот на Јанева, или се работи само за телефонските разговори каде што се слуша како му ветува на Орце Камчев дека се ќе биде во ред.

Во истите аудио снимки се споменува и премиерот Заев кој пријави во обвинителството дека бизнисмен се жали кај него за рекетирање. Сослушани се уште неколкумина по барање на обвинителството.

Освен компјутерите, телефоните и предметите поврзани со случајот, во истрагата се вклучи и УЈП. Ќе прават проверки во документацијата на Меѓународниот сојуз, 1ТВ и БМЈ Медиа груп за да се открие дали има даночно затајување од сметките со кои располагаат фирмите на Боки 13.

притисни ентер