Кинески милијардер води 6 400 вработени во Париз и Ница за 20 годишнината од компанијата

Сопственикот на компанијата Тиенс, кинескиот милијардер Ли Џинјуан, на 6 400 свои вработени ќе им овозможи незаборавна прослава на 20 годишнината од постоењето на компанијата.
24-от најбогат човек на Кина, сопственик на конгломератот Тиенс кој се занимава со биотехнологија, хотелиерство, образование и банкарски услуги, закупил 130 хотели за 6 400 од своите вработени кои за 20 годишнината од основањето на компанијата. На негова сметка, тие патуваат во Париз каде за нив е организирана посета на Ајфеловата кула, Лувр, и гала вечера, по што заминуваат на одмор во Ница.

За овој луксузен јубилеј Џинјуан ќе потроши 13 милиони евра - пишува Фигаро.

За да му излезе во пресрет, француската железница ќе пушти два дополнителни брзи возови. Оформен е тим од 12 лица кои ќе ги пречекуваат гостите.

Во знак на внимание Џинјуан бил примен од францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус - пишува Фигаро.

Фабрика на Форд ги симулира сите временски услови

Кога произведувате автомобили тие мораат да ги исполнат временски услови во различните делови на светот.

Американскиот автомобилски гигант Форд оди чекор напред со својата нова фабрика во Келн за тестирање на автомобили во различни временски услови.

Овој погон нема да биде идентична замена за Антартикот или „пеколот“ на Долината на смртта , но е пристојна алтернатива.  

Фабриката поседува воздушен тунел, способен да симулира силни врнежи од снег на надморска височина од 5200 метри, што е висината на која се наоѓа базниот камп на северниот дел на кровот на светот Монт Еверст.

Во погонот се симулираат и различни временски услови и температура од – 4- до + 55 степени Целзиусови, а може да произведе и влажност на воздухот од 95 проценти. Во исто време може да се тестираат десет автомобили.

Форд во оваа фабрика во Келн ќе ги тестира своите автомобили на  безбедност, издржливост, удобност, електрични перформанси, запирање, греење на кабината и клима.

Скокнал пред камион кој брзо возел по автопатот (видео)

Саудиецот, кој стана хит на социјалните мрежи, откако беше снимен како скока пред камион, уапсен е неколку часа подоцна.

Неименуваниот маж стоел во багажникот на автомобилот паркиран покрај патот, а потоа скокнал пред камионот.

Возачот успеал да го заобиколи, делумно преминувајќи во другата лента.

Саудиецот поминал без повреди, но неколку часа подоцна е лишен од слобода.

Од полицијата е соопштено дека станува збор за тинејџер кој го загрозил својот живот и животите на останатите учесници во сообраќајот и поради тоа ќе биде санкциониран.
 

Скандал по кралската венчавка- братучедот на војвотката Меган фатен со нож

Братучедот на војвотката од Сасекс , Меган вечерта по кралската венчавка бил фатен со нож во дискотека во Лондон.

Братучедот на војвотката од Сасекс , Меган , Тајлер Дули бил фатен од полицијата вооружен со нож во ноќен клуб во Лондон. Тој избегал од обезбедувањето , но полицијата го нашла во хотел , каде на полицајците им предал и бибер спреј.

Рекол дека ножот и спрејот му биле потребни за самоодбрана. Полицијата го потврдила инцидентот и според соопштението од Скотланд Јард , братучедот на Меган поминал со предупредување ,

Инаку , Тајлер Дули поседува плантажа за производство на марихуана во американската држава Орегон.

притисни ентер