„Ветрогон“ од Зорица Петкоска ќе биде номиниран за меѓународната награда „Нови гласови“

Поетскиот ракопис „Ветрогон“ од Зорица Петкоска е избран на годинашниот конкурс за поезија, проза или есеј од млади автори од 17 до 30-годишна возраст кои досега немаат објавено книга, што се номинираат за меѓународната награда „Нови гласови“ на Меѓународниот ПЕН.

Одлуката ја донесе жири-комисијата во состав: Наташа Аврамовска, Лидија Капушевска-Дракулевска, Весна Ацевска, и Владимир Мартиновски, соопшти Макеоднскиот ПЕН центар.

На конкурсот пристигнале поетски ракописи на Зорица Петковска, Сузана Мицевска, Мирослав Трајковски, Владимир Котевски и на Сандра Никчевска, како и прозните ракописи на Ѓорѓе Јовановиќ, Стефан Алиевиќ и Милко Бојковски. Жири-комисијата констатира дека ракописите на Сандра Никчевска и на Владимир Котевски не ги исполнуваат критериумите на конкурсот.

- Од ракописите што ги исполнуваат критериумите, „Ветрогон“ од Зорица Петковска се издвојува по својата кохерентност и сигурност во поетскиот исказ на вознемиреното лирско јас, соочено со постојаната ветерничавост и провевност во животот и во светот, два меѓника што се составени од историски и географски елементи кои оставаат лузни и поттикнуваат медитерански копнеж по „помеки светови“, по пополнување на отсуствата на лицата и нештата што нив ги прават празни и чемерни, по обојување на бруталното сронување кога „денот зората ја јаде“, по преуредување на светот. „Ветроген“ е заокружен во три циклуси кои се довикуваат меѓусебно и се дополнуваат во складна целост, се наведува во образложението на одлуката што жири-комисијата ја донело едногласно. /МИА

Фото: Поранешната мис на Шведска без долна облека на црвениот тепих

Поранешната мис на Шведска низ Канскиот филмски фестивал се прошета без долна облека.

Филсмкиот фестивал во Кан е местото каде многу светски ѕвезди сакаат да се продефилираат во скапа тоалета.

Фестивалот е синоним за престиж, мода, стил и елеганција. Но, не е секогаш така.

Поранешната Плејбој зајачица и поранешна мис на Шведска, Викторија Силвстед се појави во Кан во многу провокативен фустан.

Папараците покажаа дека атрактивната Вики под фустанот не носи долна облека.

Имено, поранешната мисица не носела долна облека, а немала поим дека фустанот може да ја „издаде“.

Викторија смело им позираше на папараците. Најмногу внимание сепакпривлече длабокиот шлиц на Викторија, буквално до половината, кој во еден момент откри повеќе отколку што треба .

Фото:Секси тенисерка

Убавата руска тенисерка Виталиј Дјаченко се почесто ги радува фановите на социјалните мрежи со фотки во бикини.

„Жешката“ бринета извесно време е надвор од терените поради повреда, и поради тоа патува низ Европа, во моментов е во посета на Белград.

Убавата тенисерка секојдневно ги информира своите следбеници за тоа што прави и каде се наоѓа.

- Белград во срцето, не сум љубител на селфи во огледало - напиша таа.

Руската убавица покрај коментарот објави и неколку фотки кои ги воодушевија фановите.

Виталија на фотките е во интересен стајлинг, скоро проѕирен фустан , бикини , мрежасто здолниште....

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за дебата со лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, пред изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, каде што „се доведува во прашање судбината на Франција“.

„Ако мислиме дека станува збор за избори на кои во прашање е дел од судбината на Франција, за што веруваме, јас сум на располагање“, рече Макрон во интервју за весникот „Паризиен“.

Марин Ле Пен минатата недела изјави дека со задоволство би имала дебата со Макрон, но под услов тој да поднесе оставка и да го распушти парламентот. Таа денеска го повтори тоа барање и додаде дека е подготвена за дебата, но дури по изборите, во септември.

притисни ентер