Новиот број на „Шарли ебдо“ разграбан за половина час

За триесетина минути буквално беше разграба новиот број на Шарли Ебдо во Франција, издадено во пет милиони примероци.
Колони луѓе пред изгрејсонце чекаа да го купат неделникот со расплаканиот пророк и со напис „Се е простено“, весник кој стана симбол на отпорот против тероризмот во западниот свет. Ова не е насловната страница што ја сакаше светот, ова е страница што ние ја сакавме, рече еден од карикатуристите, кој кобниот ден задоцнил на работа и кој едвај успеа да го заврши говорот.

- Ние сме пред се карикатуристи, кои цртаат разни карактери, како што тоа го прават децата. И терористите некогаш биле деца и цртале исто како нас. Но очигледно тие ја загубиле некогашната смисла за хумор и детската душа, која им дозволува да го видат светот од далечина, изјави Реналд Луз, карикатурист во „Шарли Евдо“.

Поддршка до неделникот стаса и од Германија. Канцеларката Меркел и нејзината влада беа дел од собирот за верска толеранција пред Брандербуршката порта, организиран од муслиманските верски лидери на кој се собраа 15 илјади луѓе. Присуството на Меркел беше оценето за лицемерно во дел од медиумите, кои потсетија на нејзината изјава пред пет години кога оцени дека мултикултурализмот е мртов, за денес да порача дека Исламот и припаѓа на Германија. Собирот, на кој се обрати германскиот претседател, се случува ден откако двојно повеќе луѓе се собраа на антиисламскиот протест на движењето Пегида, кое добива се поголема поддршка.

-Сите ние сме Германија. Сите сме Шарли Ебдо. Имаме различна политичка, културна и религиска припадност и токму затоа Германија денеска е пошаренолика и верски и ментално. Терористите не победија и нема да победат, изјави Јоаким Гаук, претседател на Германија

Во меѓувреме, објавена е нова снимка на браќата Куаши, како го слават масакрот во сатиричниот неделник.

Реакција стаса и од Ал Каеда во Јемен, која ја презеде одговорноста за нападот. Еден од лидерите на организацијата порача дека тој извршен по наредба на лидерот Ал Завахири и се закани дека ваквите напади ќе продолжат и во иднина. 

На патот Ресен – Охрид после Буково се изведуваат работи на пат

На патниот правец Ресен-Охрид на три километри после планинскиот превој Буково се изведуваат работи на пат.

 На самото место е поставена соодветна сообраќајна сигнализација.

Од „Македонија пат" информираат дека активностите на патот како што се кастрење и поставување на заштитна мрежа ќе траат околу 20 дена.

На учесниците во сообраќајот им се препорачува внимателно управување со возилата и прилагодување на брзината кон условите на патот. 

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги доведе земјоделците до питачки стап, немаат ни за леб

Владата на СДСМ единствено се грижи за сопствените џебови.

СДСМ ги доведе земјоделците до питачки стап, немаат ни за леб.

Три години земјоделците го фрлаат родот на буниште, сечат неколкугодишни овошни насади, а од СДСМ велат дека земјоделието бележи позитивни резултати.

Три години нема откуп, а каде што го има цените се катастрофално ниски.

Субвенциите не се исплатени во целост. Проблемот со наводнување е факт низ цела Македонија. Земјоделието е буквално нефункционално.

Грижата за земјоделците откако дојде СДСМ на власт се виде. Поради сето ова што се случува потребно е под итно да се распишат предвремени парламентарни избори. Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на изборите тогаш ќе започне нова ера во земјоделието.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Мицкоски да одговори има ли тајни средби и со кого?

Тајкнуните за кои се водат серија на предмети пред правосудните органи се создадени од режимот на Никола Груевски. 

Лицата што се снимките се блиски до ВМРО-ДПМНЕ.

 Медиумот каде што излегуваат снимките имаат линкови со ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски.

 Лично Мицкоски призна дека се среќавал со еден од обвинетите во случајот Рекет, споменатиот Зоран Кичеец.

 Затоа, наместо да се крие зад лажни вести Мицковски треба да излезе пред граѓаните и да одговори со кого се гледал и зошто:

·         Дали се сретнал со Никола Груевски во Будимпешта и зошто?

·         Дали се сретнал со итлајанскиот новинар? Дали и што му дал?

·         Дали се среќавал и со други лица во Словенија и со која цел?

 Јавноста очекува одговори.

 ВМРО-ДПМНЕ не ја промени својата режимска матрица. Останува посветена единствено на одбрана на криминалот на режимот и фабрикување лажни вести.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер