Новиот број на „Шарли ебдо“ разграбан за половина час

За триесетина минути буквално беше разграба новиот број на Шарли Ебдо во Франција, издадено во пет милиони примероци.
Колони луѓе пред изгрејсонце чекаа да го купат неделникот со расплаканиот пророк и со напис „Се е простено“, весник кој стана симбол на отпорот против тероризмот во западниот свет. Ова не е насловната страница што ја сакаше светот, ова е страница што ние ја сакавме, рече еден од карикатуристите, кој кобниот ден задоцнил на работа и кој едвај успеа да го заврши говорот.

- Ние сме пред се карикатуристи, кои цртаат разни карактери, како што тоа го прават децата. И терористите некогаш биле деца и цртале исто како нас. Но очигледно тие ја загубиле некогашната смисла за хумор и детската душа, која им дозволува да го видат светот од далечина, изјави Реналд Луз, карикатурист во „Шарли Евдо“.

Поддршка до неделникот стаса и од Германија. Канцеларката Меркел и нејзината влада беа дел од собирот за верска толеранција пред Брандербуршката порта, организиран од муслиманските верски лидери на кој се собраа 15 илјади луѓе. Присуството на Меркел беше оценето за лицемерно во дел од медиумите, кои потсетија на нејзината изјава пред пет години кога оцени дека мултикултурализмот е мртов, за денес да порача дека Исламот и припаѓа на Германија. Собирот, на кој се обрати германскиот претседател, се случува ден откако двојно повеќе луѓе се собраа на антиисламскиот протест на движењето Пегида, кое добива се поголема поддршка.

-Сите ние сме Германија. Сите сме Шарли Ебдо. Имаме различна политичка, културна и религиска припадност и токму затоа Германија денеска е пошаренолика и верски и ментално. Терористите не победија и нема да победат, изјави Јоаким Гаук, претседател на Германија

Во меѓувреме, објавена е нова снимка на браќата Куаши, како го слават масакрот во сатиричниот неделник.

Реакција стаса и од Ал Каеда во Јемен, која ја презеде одговорноста за нападот. Еден од лидерите на организацијата порача дека тој извршен по наредба на лидерот Ал Завахири и се закани дека ваквите напади ќе продолжат и во иднина. 

Предлог компромис за Македонија и Албанија-пристапни преговори во април или мај 2020

Франција, Германија, и Холандија се обидувале да напишат предлог компромис според кој донесувањето на одлуката за пристапни преговори за Македонија и Алабанија се одложува за април или мај 2020 година.

Франција, Германија, и Холандија се обидувале да напишат предлог компромис според кој донесувањето на одлуката за пристапни преговори за Македонија и Алабанија се одложува за април или мај 2020 година, брифираат за Канал 5 дипломати од ЕУ.

 Во продолжение се наведува дека идејата била Франција во меѓувреме да изработи предлог за реформирање на процесот за проширување до јануари, велат дипломатски извори од Брисел. Како што е познато, Париз се спротистави на почетокот на пристапните преговори се додека процесот не биде реформиран. Засега нема договор за вметнување на конкретен датум во предлог компромисот.

За овој предлог компромис  ќе дискутираат германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон,холандскиот премиер Марк Руте и финската премиерка Мете Фредериксен,брифира друг дипломат од ЕУ.

Претседателот на Европскиот совет , Доналд Туск се обидувал да ги натера да се согласат,вели друг дипломат и додава дека новоизбраниот претседател на Европскиот Совет , Шарл Мишел нема голема желба за процесот на проширување на ЕУ.

Македонските преговори и вечерва на маса пред европските лидери

Со лоши сигнали од Брисел и без никакво поместување на тврдиот став на Макрон, мина првиот ден од самитот на лидерите на Европската Унија, кои утре и формално се очекува да се изјаснат за македонските преговори со Унијата.

Проширувањето не се спомена ниту на вечерашната пресконференција на првите луѓе на Унијата, Јункер и Туск, кои се осврнаа само на постигнатиот договор со Лондон околу Брегзит.

Дали има простор за позитивна вест, Александар Видиновски од Брисел.

Руте: Албанија не е можно да ги почне преговорите, а за Македонија се уште има малку простор

Холандскиот премиер Марк Руте пред денешниот состанок на лидерите на земјите – членки на ЕУ рече дека е за Македонија ,за разлика од Албанија , има малку простор за почеток на преговорите.

,,Нашата позиција за Албанија е јасно не. Ситуацијата со Македонија е многу подобра отколку кај Албанија. Таа има многу повеќе сработено, но има уште за работа. Мислам дека за Албанија не е можно да ги почне преговори, а за Македонија се уште има малку простор” , рече премиерот на Холандија , марк Руте пред почетокот на денешниот самит во Брисел.

притисни ентер