Доделени наградите „Феникс 2014“

Општина Центар денеска ги додели наградите „Феникс“ за остварувања во годината што изминува.
-  Ова е поттик за уште поголемо вложување и работење, не треба да застанете тука. Како Совет, градоначалник и општина, ви стоиме секогаш на располагање за сите потреби и идеи, им порача на наградените градоначалникот Андреј Жерновски.

Годинашни добитници се Марија Медарска за постигнувања во примената на техничките науки, Мирче Нешовски во книжевноста, Илина Арсова во планинарството-алпинизмот, Борјан Цанев во музичкото творештво, Надица Вчкова Наумова во спортот, Станка Баџакова во предучилишно образование, Биљана Лалчевска Серафимовска во основното образование и Златко Петковски за постигнувања во основното образование.

Награди добија и учениците и студентите Ирина Петрушевска за постигнувања во музичката уметност, Маријана Лазаревиќ исто така во музичката уметност, Матеа Ташковска во математиката и Мартин Јовески за постигнувања во културата.

Како правно лице наградена за оваа година е туристичката агенција „Атлас Корпорејшн“ од Скопје за постигнувања во туризмот. 

Без вода утре корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот до санирање на дефектот ќе имаат корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“ во Скопје, информираат од ЈП Водовод и канализација.

Прекинот во водоснабдувањето, како што се наведува, е поради промена на шибер од ф 80мм на ул.„Васил Главинов“  блок 10. /МИА

Пакистански политичар се самоубил поради своите синови

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот на Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил откако неговите синови не се согласиле со политиката која ја застапува.

Тоа го соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал дома наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги подржувале кандидатите на поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

По изборните закони на Пакистан, изборите на кои Мугал бил кандидат, ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне после регуларните избори на 25 јули.

Полицијата упадна во станот на телохранителот на францускиот претседател

Канцеларијата на обвинителството во Париз соопшти дека истражувачите влегле во станот на еден од главните телохранители на францускиот претседател Емануел Макрон.

Тие влегле во станот на телохранителот кој во мај е снимен како претепува демонстрант.

Елисејската палата го отпуштила телохранителот на Макрон, Александар Бенала пред полицијата да упадне во станот во париското предградие Иси-ле Молино.

Тој од страна на дневниот весник Монд беше идентификуван како човекот со полициски шлем кој на протестите на 1 мај тепал демонстранти. Тој и уште едно лице од утре ќе бидат под надзор на полицијата и им се заканува подигнување на обвинение.

Учеството на Бенала во претепувањето за Макрон стана најголемата политичка криза од почетокот на неговиот мандат минатата година.

Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Коломб следната недела во парламентот ќе одговара на прашања, за да се утврди дали дошло до пропуст на владата.

притисни ентер