Девет кралици закитени со охридски бисер од Македонија

Со охридски бисери ќе се возобнуваат античките накити.
Михајло Филев, младиот но врвен производител на оригинален охридски бисер веќе го направи првиот ѓердан со  кој се китела  Самоиловата керќа -  принцезата Косара. Бисерниот ѓердан е идентичен на  пронајдените артефакти, исткаен  од филигран и бисер.

Изработен е  и скапоцениот  накит  на Олимпија, мајката на Александар III македонски и на  македонската кралица Клеопатра.
                                                                            
-  Мој предизвик е сега сите тие да ги репарирам возобновам во наш стил нормално со исти материјали од тоа време како среброто и ред други проптратни елементи во накитот. Да добиеме уште една понуда каде што и светот и сите ќе бидат восхитени од нешто што било заборавено во минатото а сега ќе биде претставено на анјвсоко ниво, вели Михајло Филев производител на охридски бисер.

Ќе се возобноват и накитите кои семејството Филеви изминатиов век ги подарувало на кралиците и принцезите  ширум светот. На овие фотографии се  српската, бугарската, данската, шведската и холандската кралица на која лично Тито и поклонил охридски бисери. И секако накитот на принцезата Јелисавета Караѓорѓевиќ.

-  Ќе се направи една селекција еден посебен избор и така ќе бидат изложени да бидат достапни сите граѓани и туристи да можат да ги видат сите тие дела. Како што се огрлици, наруквици обетки од сите тие еминентни личности. Или проектот ќе го крстиме “девет кралици закитени со охридски бисер од Македонија“,додава Филев.

Репликите на накитот на античките владетелки и познатите кралици и принцези  ќе ја збогатат културната понуда во земјава. Љубителите на убавото ќе може да се китат со накитот   на  Клеопатра или можеби со ѓерданот на бугарската кралица Јоана Савојска. 

Паника во авион, во рачен багаж патник носел 20 змии

Анонимен патник предизвика паника во авион кој летал на линија од Германија до Русија. Во неговиот рачен багаж се откриени 20 змии.

Патникот при на екипажот на авионот му изјавил дека змиите ги купил на пазар во Германија.

-Змиите биле спакувани во канистри во неговата торба: Немаше документи за змиите. Од која врста се змиите ќе одредат стручњаци, но неофицијално станува збор за не отровни змии, е наведено во соопштението од прес центарот на интернационалниот аеродром Шереметјево.

Змиите сега се во карантин во Москва, поради тоа што на патникот немал соодветни документи за истите, вклучувајќи и одобрение од ветеринар за пренесување на змиите од Диселдорф во Русија.

Според извештајот, германските аеродромски власти  во Диселдорф истакнале дека немале никаков инцидент при безбедносната проверка и воедно истакнуваат дека внесувањето на змии во авион не е нелегално, но дека е потребно соодветно одобрение за тоа.

Ексклузивно интервју на Мицкоски за Канал 5

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски  во ексклузивно интервју за Канал 5 вели  дека нема раскол во најголемата опозициска партија.

Мицкоски говори и за актуелните прашања во однос на референдумот и договорот со Грција.

Со лидерот на најголемата опозициска партија разговараше Мирјана Трпческа. 

Сите душегрижници кои мислат дека во ВМРО-ДПМНЕ  има раскол или недоразбирања од голем размер, се лажат.ВМРО-ДПМНЕ е единствено, вели Мицкоски.

Во видеото погледнете го целото интервју.

Порошенко ја тужи ББЦ за клевета поради напис за средба со Трамп

Украинскиот претседател Петро Порошенко ја тужи британската телевизиска мрежа ББЦ за клевета поради написот во кој се тврди дека Киев платил за средба со американскиот претседател Доналд Трамп.

Во написот објавен во мај, ББЦ наведува дека поранешниот адвокат на Трамп – Мајкл Коен добил меѓу 400.000 и 600.000 од украинскиот претседател за да ја организира првата средба меѓу Порошенко и Трамп во Белата куќа во јуни 2017 година.

Според тој напис, кој се повикува на неименувани украински извори, цел на состанокот било зголемување на влијанието на Киев во Вашингтон, на тој начин што состанокот не би изгледал како куса средба, туку како „вистински разговор“.

Порошенко во тужбата наведува дека текстот е исклучително штетен, не само за неговата функција претседател на држава, туку и за неговата репутација како политичар и претприемач.

Тој бара од британската телевизија да ги демантира тврдењата и да исплати отштета за клевета.

притисни ентер