Светот го дочека новиот iPhone 6 - еве како изгледа

Точно во 19 часот, Тим Кук, излезе на сцената и изјави: Денеска, со задоволство можеме да ви го најавиме најголемото унапредување на iPhone 6“, a после тоа присутните за прв пат можеа да ги видат новите паметни телефони на Епл, iPhone 6 и iPhone 6 Plus.
Како што се очекуваше. „шестката“ доаѓа во две верзии, онаа со 4,7 инчен екран и тој со 5,5 инчен екран. И додека класичната верзија може да се пофали со резолуција 1334х750, iPhone Plus е full HD (1920x1080). Станува збор за досега најтенкиот мобилен со широчина од 6,9 мм, односно 7.1.

Во двата модела има моќен А8 процесор кој е до 25 отсто побрз од претходниот, но треба да се спомене и тоа дека новите апарати ќе бидат поекономични.
Игрите за новиот iPhone ќе бидат подобри и побрзи благодрние на новиот iOS 8.
Секако, се е подобро во однос на „петката“, а тоа се однесува и на камерата од 8 мегапиксели со ƒ/2.2 бленда за која, тврди производителот, е опремена со технологијата „фокус пиксел“, која ја има само кај професионалните  DSLR камери. И двата модела снимаат 1080р видо со 30 и 60 фрејма по секунда, како и забавено видео со 120 и 240 фрејма по секунда.
Цената на основниот модел ќе биде 199 долари за 16ГБ, 299 долари за 64 ГБ и 399 долари за 128 ГБ со двегодишен договор за користење, додека моделот плус ќе чини по 100 долари повеќе за секоја конфигурација. Во продажба ќе биде од 19 септември.

Скокнал пред камион кој брзо возел по автопатот (видео)

Саудиецот, кој стана хит на социјалните мрежи, откако беше снимен како скока пред камион, уапсен е неколку часа подоцна.

Неименуваниот маж стоел во багажникот на автомобилот паркиран покрај патот, а потоа скокнал пред камионот.

Возачот успеал да го заобиколи, делумно преминувајќи во другата лента.

Саудиецот поминал без повреди, но неколку часа подоцна е лишен од слобода.

Од полицијата е соопштено дека станува збор за тинејџер кој го загрозил својот живот и животите на останатите учесници во сообраќајот и поради тоа ќе биде санкциониран.
 

Скандал по кралската венчавка- братучедот на војвотката Меган фатен со нож

Братучедот на војвотката од Сасекс , Меган вечерта по кралската венчавка бил фатен со нож во дискотека во Лондон.

Братучедот на војвотката од Сасекс , Меган , Тајлер Дули бил фатен од полицијата вооружен со нож во ноќен клуб во Лондон. Тој избегал од обезбедувањето , но полицијата го нашла во хотел , каде на полицајците им предал и бибер спреј.

Рекол дека ножот и спрејот му биле потребни за самоодбрана. Полицијата го потврдила инцидентот и според соопштението од Скотланд Јард , братучедот на Меган поминал со предупредување ,

Инаку , Тајлер Дули поседува плантажа за производство на марихуана во американската држава Орегон.

Редок вирус за неколку дена однел пет животи – нема лек

Симптомите се слични како кај грип , но за вирусот Нипах нема лек.

Во последните 20 години од овој вирус починале над 300 лица, од кои само петмина во последните две недели. Уште кај девет лица во индиската држава Керала е откриена болеста и тие се во критична состојба. Три члена на едно семејство почионале од последици на енцефалит и миокардит , односно воспаление на мозочната и срцевата обвивка во текот на изминатите неколку дена. Неколку роднини што биле со нив во контакт се хоспитализирани ,а двајца од нив вчера починале.

Вирусот е зооноза , односно се пренесува на луѓе од животни , најчето од лилјаци, се наведува во предупредувањето од Светската здравствена организација.

Симптомите се слични како кај грип , но за Нипах нема лек . Забележано е и дека се пренесува од човек на човек , а се јавува во земјите од Југоисточна Азија.

притисни ентер