На 19- ти август аудиција во Канал 5 за најголемото балканско шоу ,,Звезде Гранда “

Само уште една недела останува до истекување на рокот за пријава за учество во аудицијата за големото регионално шоу „Звезде Гранда“. Во шоуто ќе учествуваат кандидати од Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија и Македонија.
Аудицијата, на која може да учествуваат од најмлад до најстар, доколку имаат талент за пеење, играње, глумење, свирење ќе се одржи на 19-ти август во 16 часот во студиото на Канал 5.

Пријавените кандидати својот талент ќе треба да го презентираат пред стручно жири од познати балкански музички ѕвезди, чиј претседател ќе биде Саша Поповиќ .

На аудицијата секој кандидат треба да има подготвено најмалку две песни. Една од српско-хрватско говорно подрачје и една македонска народна песна. Од сите кандидати ќе бидат избрани најдобрите 16 кои потоа ќе патуваат во Белград, каде ќе се одржуваат останатиот дел од шоуто.

Сите оние кои сакаат да бидат дел од големото музичко шоу може да се пријават со пополнување на „формулар за пријавување на аудиција“  кој што може да се најде на интернет страницата на Канал 5. 

Прикажувањето на шоуто ќе стартува од септември.

Бикот Диско од 1600 кг, има 140 000 потомци!?

Атракција на годинешниот Меѓународен саем за земјоделство во Нови Сад е бикот Диско кој тежи дури 1600 килограми, во сопственост на Сточарско – ветеринарниот центар Крњача од Белград.

Овој природен бик од сименталска раса зад себе до сега остави неверојатни 140 000 потомци , неговите ќерки на многу натпревари освоиле престижни награди.

Годината тој самиот добил награда за најголем бик  на најголемата саемска манифестација во регионот.

Диско инаку бил роден во Австрија и како теле бил купен во Србија.

Видео: БМВ Серија 8, со мотор В8 и 530 КС

Новиот БМВ Серија 8 ќе дебитира на 15 јуни, а баварскиот гигант во новата најава ги потврди некој од шпекулациите.

Според досегашните информации е познато дека Серија 8 во верзија М850 како погон ќе има В8 мотор со 530 коњски сили. Иако нема потврди дека станува збор за битурбо 4,4 литарски агрегат, вакво нешто доаѓа како најреална опција пренесуваат медиумите.

Краткиот преглед на инструмент таблата покажува најмалку седум брзини на менувачот , веројатно на осмостерпена трансмисија, како што е во М5.

Ова му дава на БМВ опција да создаде уште помоќен  М8, кој се очекува исто така оваа година, со агрегат од 625 КЦ од М5 „Компетишен“.

Силата на подлогата се пренесува преку погон на сите четири тркала  со активен заден диференцијал.

БМВ Серија 8 се опишува како „господски тркач“ , што значи дека купето поседува високи перформанси покрај системот кој овозможува лесно возење.

Фото: Познати двојки на хуманитарна вечера

Свечената вечера популарно наречена АМФАР која се одржа во Кан имала за цел собирање на средства за борбата против сидата.

Свеченоста ја одбележаа  многу познати и убави заљубени двојки.

На црвениот тепих многу од познатите двојки на радост на јавноста  дури и разменуваа нежности.

На свечената вечера меѓу  многуте гости беа и членовите на светскиот џет сет: каролина Куркова и Арчи Дрери, Петра Немцова со новото момче, актерот Пирс Броснан со сопругата Кели Смит.

Потоа, Сара Сампаио и Оливер Рипли, Хајди Клум со младото момче Том Каулиц и секако највљубените Парис Хилтон и Крис Злик кој дури имаа и мал пех на црвениот тепих.

Убавата Парис за малку ќе паднела пред своето момче.

притисни ентер