Американец сакал да влезе во домот на Сандра Булок

Тој е уапсен по пријава на Булок.

Претставничката на полицијата на Лос Анџелс, Нуриа Ванегас изјави дека полициската екипа била испратена во раните утрински часови на адреса на актерката, откако пријавила дека некој се обидува да влезе во нејзината куќа.

Полицијата на самото место го уапсила 39-годишниот Џошу Корбета.

Агентот на Сандра Булок ја потврди информацијата и потврди дека актерката е добра и не е повредена./МИА


Политико: Бугарија го информира Брисел дека во Македонија се води „антибугарска идеологија“

Амбасадорите на ЕУ денеска ќе разговараат за пристапните преговори со Албанија и Македонија, објави порталот Политико, а според дипломатски извори, во Брисел од вчера веќе се разгледува и преговарачката рамка. 

Дипломатите брифираат дека се очекува Бугарија да каже „НЕ“ на почнувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија.

Во документот дистрибуиран од Софија до Владите на ЕУ, виден од новинар на Политико, Бугарија вели дека она што се случува во Македонија го смета за „антибугарска идеологија спонзорирана од државата“, пишува реномираниот портал.

Вонредната состојба во Франција ќе трае до средината на февруари

Француската влада размислува за продолжување на вонредната состојба поради пандемијата на „ковид-19“ до 16 февруари следната година, пренесува „Скај њуз“.

Владиниот портпарол Габриел Атал во изјава за медиумите рече дека уште неколку француски региони ќе влезат во т.н. статус на црвен аларм, што значи дека ќе се воведе полициски час во нив.

Предложениот нов датум за ставање крај на вонредната состојба значи дека полицискиот час, кој е во сила во најголемите градови во Франција и трае од 21 часот до 6 часот наутро, може да биде продолжен.

ВМРО-ДПМНЕ на протести со автомобили во Скопје и кон Штип на денот на ВМРО

На 23 Октомври-Денот на македонската револуционерна борба, денот кога е формирана Македонската револуционерна организација, ВМРО-ДПМНЕ организира протест со автомобили против мафијата за правдата и слободите.

127 години ВМРО, 30 години ВМРО-ДПМНЕ.

127 години од светлиот датум за Македонија, за македонскиот непокор и пркост покажан низ вековите, денот кога започнува организираниот бунт против тиранијата, мигот кога почнува борбата за слобода, правда и своја држава.

Денес ја имаме државата, но ја немаме слободата која ја сакаме, ја немаме правдата која ни е потребна, се бориме за националното чувство кое ни го негираат.

Токму затоа ги покануваме сите граѓани масовно да ни се приклучат на протест против мафијата, за правда и слобода.

Протестот ќе започне на 23 Октомври во 12 часот, од две собирни точки во Скопје, СЦ Борис Трајковски- Општина Карпош и СЦ Јане Сандански-Општина Аеродром по што ќе финишира пред Собранието на Република Македонија каде ќе се обрати претседателот на ВМРО ДПМНЕ проф др Христијан Мицкоски.

По говорот протестот со автомобили ќе продолжи од Скопје до Штип преку автопатот Гоце Делчев, а во Штип ќе заврши пред Учителската школа каде своевремено учителствувале Гоце Делчев и Дамјан Груев.

Време е за одговор. Од секој зависи!

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер