Американец ја пронашол својата мајка во амазонско племе

Мајката на Дејвид Гуд, Јарима, припаѓа на племето Јаномами во Венецуела. Пред повеќе од 30 години, Кенет Гуд, неговиот татко, како студент по антропологија отишол да го проучува ова племе. Наместо 15 месеци таму останал 12 години, восхитен од нивната култура.
Кенет бил прифатен во племето и му понудиле сопруга. Тоа била Јарима, се уште тинејџерка, која била омажена за Кенет.

Кенет и Јарима заминале во САД. Живееле во Њу Џерси. Но на Јарима и било тешко да се прилагоди.

Морала да научи англиски, да научи да брои (бидејќи во нејзиното племе имало само три броја - еден, два и многу), автомобилите и модерната технологија ја плашеле и била осамена.

Времето го поминувала дома пред телевизор.

Родила три деца - Дејвид, Ванеса и Даниел.

Nuclear family: Yarima and Kenneth Good with two of their children David (left) and Vanessa (right)

Кога Дејвид имал 6 години, во 2011, неговиот татко со „National Geographic“ договорил целото семејство да замине во Венецуела и за нив да се сними документарен филм.

Кога пристигнале, Јарима донела одлука повеќе да не се враќа во САД. Се согласила да биде разделена од децата.

- По 2-3 години тоа го сфатив како напуштање. Како мајка ми да ме отфрлила - вели Дејвид.

Кога наполнил 10 години во Музејот за Национална историја во изложба за племиња, ја видел фотографијата на својата мајка.

- Се замрзнав. Се криев 10 минути - се сеќава тој.

Следувале тешки години за Дејвид. Со алкохол и проблеми го поминал периодот на адолесценција тагувајќи по својата мајка.

На сите им велел дека мајка му загинала во сообраќајка, не сакал да се знае дека таа е припадник на племе.

Но, во 2011 година, 19 години по разделбата, Дејвид ја прочитал книгата на неговиот татко за племето Јаномами и заминал во Венецуела да ја види мајка си.

Со помош на преведувач и водич успеал да го најде племето на мајка си длабоко во Амазонската шума.

- Не знаев како ќе реагира, дали ќе и се допаднам, дали таа ќе ми се допадне, дали ќе ме отфрли - раскажува Дејвид.


Home: When David Good went to visit his mother, he didn't even know if she was alive and well, because the Yanomami don't have any contact with the world outside their tribe

Веднаш ја препознал. И рекол: Мамо, конечно дојдов дома!

Дејвид тогаш имал 27 години. Сега било негов ред да доживее шок од овој начин на живот - отсечен од комуникација со светот, зависен исклучиво од природата.


Bridging the gap: In his unique position as a Western Yanomami, Good is helping to preserve the culture while bringing in necessities such as medicine

Дејвид поминува се повеќе време во племето на неговата мајка. Основал и непрофитна организација чија цел е да се информира за начинот на живот на племето Јаномами, да им се помогне, но да се зачува нивната автентичност.

- Тие живеат задоволни со многу малку, кај нив нема ниту рак, ниту депресија, ниту самоубиства - вели Дејвид за племето на својата мајка./ извор: Дејли меил


Холивудскиот пар објасни зошто нивната ќерка има машко име

Славниот холивудски пар, Блејк Лајвли и Рајан Рејнолдс кога го откри името на својата најстара ќерка, целиот свет остана шокиран од нивниот избор

Блејк Лајвли и Рајан Рејнолдс во брак се веќе шест години и се горди родители на две девојчиња – едногодишната Инес и тригодишната Џејмс.

И додека на многумина името Инес им се допаѓа, во превод значи “чистота, светост“, на никого не му е јасно зошто славниот пар за постарото девојче избрале машко име.

Рајан за порталот mrporter.com објасни зошто се одлучил за тоа име.

Имено, пред да се ожени со Блејк, Рајан не бил во добри односи со својот татко Џејмс. Неговиот татко боледувал од Паркинс, а пред да почине Рајан успеал да ги среди односите со него и да се помират. За тоа како што изјави, заслужна била неговата сегашна сопруга.

Токму поради тоа, актерскиот пар се одлучил на својата ќерка да му го додели името по дедото, иако биле свесни дека девојчето цел живот ќе има “проблеми“ поради името.

„Нашата ќерка засега мисли дека нема никаква разлика меѓу неа и машките деца, дека може да направи се што ќе направат и тие. Се надевам дека така ќе остане и во иднина“ – истакнала убавата актерка.

Најдобар и надвор од терените: Страсно бакнување, после големата победа (фото)

Кристијано Роналдо синоќа по петти пат ја освои Лигата на Шампионите.

Социјалните мрежи се преполни со коментари за недостатокот на еуфорија на неговото лице, а најмногу внимание после случувањата привлече неговата девојќа Георгина во друштво на неговиот син Кристијано Јуниор.

Георгина го носела дресот на Реал и огромна торба од Шанел, а своето момче страсно го бакнала на теренот.

 

Иако сите играчи беа исцрпени после натпреварот, радоста не изостана, на титулата најмногу се радуваа наследниците на познатите фудбалери.

 

Ready for the match #cristianoronaldo #cristianojr #georginarodriguez #doloresaveiro

A post shared by CR7_Kids (@cr7kids_updates) on

Пушачите се помрзливи и депресивни

Бразилски научници откриле дека пушачите се помалку физички активни и страдаат од недостаток на мотивација. Тие се и посклони на анксиозност или депресија.

Испитани се 60 пушачи и 50 непушачи, кои требало да носат педометар најмалку 12 часа на ден во текот на 6 дена.

Резултатите покажуваат дека пушачите оделе помалку секој ден, а функцијата на белите дробови им е намалена. Тоа значи дека тие се понеспособни да вршат физички вежби.

Пушачите сами признаваат дека се чувствуваат уморни и немаат мотивација за промена на начинот на живот.

„Колку што знаеме, ова е прво истражување од ваков вид, што покажува пад на нивото на физичка активност во секојдневниот живот на возрасни пушачи во споредба со непушачите. Освен намалената функција на белите дробови, квалитетот на животот и симптомите на анксиозност и депресија, пушачите се движат помалку во секојдневниот живот “, вели раководителот на истражувањето д-р Карина Фурлането.

Претходното истражување покажува дека пушачите спијат помалку  и се одмораат помалку за време на спиењето во споредба со непушачите.

17% од пушачите спијат помалку од 6 часа во текот на ноќта, а 28% признаваат дека сонот им е немирен. За споредба – само 7% од непушачите спијат помалку од 6 часа во текот на ноќта, а 19% го дефинираат сонот како немирен.

притисни ентер