Отворена Спомен-куќа на семејството на Ататурк во Коџаџик

Во селото Коџаџик, општина Центар Жупа, денеска свечено беше пуштена во употреба Спомен-куќата на Мустафа Кемал Ататурк, чиј татко потенувал токму од ова село. Македонскиот претседател Ѓорге Иванов на отворањето рече дека Македонија е горда што може да се нарече роден крај на таткото на Ататурк, но и на многу други значајни дејци, како талентираниот писател и поет Јахја Кемал и дипломатот Али Фети.

- Со отворањето на овој историски објект остануваме доследни на традиционално добрата соработка со пријателска Република Турција, која се манифестира во многу области од економијата до туризмот, од надворешната политика до културата. Верувам дека Турците во Македонија, како и илјадниците иселеници во Република Турција по потекло од Македонија ќе продолжат да бидат амбасадори на пријателството и на цврстата соработка меѓу нашите два народа, порача Иванов.

Пред голем број гости и жители од оваа и соседните општини Дебар и Маврово-Ростуше, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска го нагласи значењето на објектот  во придонесот да се промовираат  идеите и заложбите на Ататурк, таткото на современа Турција,  кој е од искучително значење за турската држава и за турската заедница во Република Македонија.

- Спомен-куќата е силен аргумент во промоцијата на разбирањето преку културата, кое нашите две земји го демонстрираат и во поновата историја. Целокупниот комплекс кој се состои од спомен-куќа и роднинска куќа на семејството на Кемал Ататурк, се протега на 20.000 квадратни метри и поседува меморијално-изложбен сегмент, односно простор за трајна презентација на експонатите, како и изложбен просотр за времени поставки преку кои посетителите ќе се запознаат со животот на Кемал Ататурк. Во семејната куќа постојат соба на родителите на Ататурк и на неговите роднини, со поставени восочни фигури. Спомен-куќата е неспорлив доказ за трајното пријателство меѓу Република Македонија и Репубика Турција, рече Канческа-Милевска.

Според неа,  музејскиот комплекс автентично ја прикажува и пренесената традиција на турските семејства кои заедно со македонските, влашките, ромските, албанските и српските семејства, живееле во заедница, градејќи вистински космополитски центар во јужна Европа.

Пред присутните се обратија и македонскиот и турскиот вицепремиер, Валдимир Пешевски и Емрула Ишлер, кои посебно го нагласија огромното пријателство меѓу двата народа и соработката на двете држави.

- Вие сте лојални граѓани на Република Македонија, покрај тоа што се сонародници на Ататурк. Република Турција ќе ја даде целата поддршка во соработка со македонските власти за да се реализираат сите ваши активности, рече Ишлер. Тој искажа и благодарност за солидарноста на Македонија за рударската несреќа во Турција.

Сечењето на ленатата директно беше пренесувано во турскиот парламент каде присуствуваше и турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.
Со изградбата на Спомен-куќата,  се очекува голем број  туристи и почитувачи на делото на големот Ататурк да го посетуваат Коџаџик.
Taa e изградена во соработка меѓу Министерството за култура и Турската агенција за соработка и координација - ТИКА.

Заедничкиот проект опфаќаше и конзервација и реставрација на старите постојни ѕидови во приземјето на куќата, како и изградба на пат од центарот на селото Коџаџик до Спомен-куќата.

Семејството на Мустафа Кемал Ататурк, според сознанијата на македонските и турските историчари и археолози, живеело во Коџаџик во втората половина на 19  век. Кон крајот на 19  век, таткото на Кемал, Али Риза, се иселил во Солун и се оженил со Зебеиде Ханим, која потекнувала од старо турско семејство од Лангаса, близу Солун. Таму бил роден и нивниот син Кемал Мустафа. Али Риза, воден од желбата да ја сочува врската со родната земја, го испратил синот во војното училиште во Битола. 


Во јуни државата Франција изгубила судски спор поради загадувањето!

Мајка и ќерка во јуни 2019 добиле судски спор бидејќи државата не успеала да се справи со загадувањето.

Француската држава не успеа да стори доволно за да го ограничи загадувањето на воздухот околу Париз, се вели во пресудата откако мајка и ќерка со респираторни проблемија тужеле државата.

Ова е прв случај од ваков вид, во кој Фарида (52) и нејзината 16 годишна ќерка ја тужеле државата Франција за влијанијата од живеењето близу париската обиколница.

Мајката и ќерката со години боледувале од респираторни болести а кога решиле да се преселат од Парис во Орлеанс нивните симптоми прекинале.

Случајот, пред управниот суд во Монтреал е прв кој приватни лица го покренуваат против францускта држава поради здравствени проблеми предизвикани од загадување на воздухот. Случајот бил подржан и од повеќе групи активисти.

„Државата направи грешка со недоволно преземање на мерки во однос на квалитетот на воздухот“, се вели во соопштението од судот.

Помеѓу 2012 и 2016 државата не успеала да преземе мерки потребни за да ја намаликонцентрацијата на штетните честички во воздухот кои ги надминуваат гранците.

Но, судот ја отфрлил побарувачката за оштета на жената од 160.000 евра, велејќи дека не може да најде директна врска помеѓу нивните здравствени проблеми и неуспесите на државата.

„Ова е историска пресуда за 67.000 Французи кои умираат предвремено секоја година заради загадувањето на воздухот. Денес жртвите од загадувањето не треба да се плашат да одат на суд за да го одбранат своето здравје“, рекол Надир Сафи, Еко активист, по пресудата.

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Силен земјотрес со јачина од 6 степени денес ја погоди најисточната провинција во Индонезија, Папуa, соопшти американската служба за геолошки надзор.

Епицентарот на земјотресот бил на 141 километар западно од градот Абепура, на длабочина од 33,6 километри, се наведува во соопштението.

Индонезискиот центар за земјотреси и цунами соопштил дека земјотресот не може да предизвика цунами  затоа што се случил во внатрешноста на земјата, но ги предупредиле граѓаните да избегнуваат брда поради можно лизгање на земјиштето.

За сега нема извештаи за штета или повредени.

Светската награда за хуманизам за 2020 врачена на академик Георги Старделов

Во предвечерието на големиот христијански празник Богојавление вечерва во Охрид врачена годинешната 14-та по ред Светска награда за хуманизам, за прв пат на македонски лауреат, академик проф. Георги Старделов.

На пригодната свеченост во Куќата на Уранија пред присутните за годинешниот добитник беседа одржа претседателот на Комисијата за доделување на наградата, амбасадор Јордан Плевнеш. То истакна дека преку Светската награда на хуманизмот секој 18 јануари наспроти Богојавление се пренесува идејата за првата Школа на хуманизмот во Средновековна Европа, создадена од Свети Климент и Свети Наум учениците на светите Кирил и Методиј, прогласени за заштитници на Европа 11 века после нивната смрт.

– Академик Старделов станува првиот добитник на Светската награда за хуманизам од Македонија, како автор кој припаѓа на врвот на светската цивилизација, оттаму што кога тој ќе ја изговори парадигмата „Велт шмерц", и македонскиот станува дел од светскиот бол. Кога Вие ќе изговорите светска филозофија, Македонија ја добива со Вас потпорната Архимедова точка, кога ќе речете светска историја го одредувате местото на Македонија…Вашата трајна база се светите Климент и Наум, Света Софија, климентовиот и наумовиот манастир, Курбиново, Бгомилите, народното творештво со сите негов форми и се она што го создал македонскиот творечки дух, рече меѓу другото амбасадорот Плевнеш.

Наградата на лауреатот му ја врачи градоначалникот на Охрид Константин Георгиески, кој рече дека на вечерта кога сме најблиску до Бога, Охрид со чиста љубов и мисла се поклонува пред делото на академик Старделов, кој со своите величенствени троречки достигнувања успеа да ја извиши оваа земја Македонија до највисоките културни меридијани.

– Старделов е автор со импозантен опус дела од доменот на филозофијата, естетиката и критичката мисла, објавени на многу јазици на сите пет континенти, рече тој заблагодарувајќи се на Академијата на хуманизмот што преку организирањето на оваа величенствена манифестација се активира генетскиот код и колективната меморија на првата Средновековна Школа на хуманизмот на Светите Кирил и Методиј.

Лауреатот Старделов своето обраќање пред присустните посочи на предизвикот со кој се соочува човекот во денешницата, дека по Хирошима се одвива големата ако не и најголемата глобална криза, што ги загрозува сите облици на животот како таков.

– Веќе нема на земјата такво забрането овошје и зелена фиданка која човекот на се обидел да ја скине или оскврнави. Со тоа стана јасно дека се е од и до човекот. Затоа и решението треба да се бара во надминувањето на стариот, излетениот дури и лицемерен хуманизм, со еден нов охридски, со еден животворен природен хуманизам кој ќе го надвладее времето на изгубената човекова блискост со природата и луѓето, време во кое ќе може да се дојде до неминовно освествување на човекот, својот опстој на планетата Земја да го здружи со природата во едно неразлачно единство и со нова надеж љубов и взаемна искрена почит, рече Старделов.

На свеченоста беше прочитана и пораката како и поемата што за годинешниот лауреат ја напиша и испрати Жан-Патрик Конрад, професор на „Ројал колеџ" од Лондон и претседател на Европската академија на науките, уметностите и книжевностите.

Во рамки на годинешните чествувања на хуманизмот, со посебно признание ќе му биде оддадена почит на неодамна починатиот бугарски академик Светлин Русев, добитник на Светската награда за хуманизам во 2014 година, автор на спомен обележјето „Охрид – Центар на светскиот хуманизам" што ќе биде свечено поставено на плоштадот „Долна Порта".

притисни ентер