Фармацевтите ќе можат да комуницираат со глуви и наглуви лица

Сто и дваесет фармацевти од државата кои ја завршија четиримесечната обука за елементарно совладување на знаковен јазик, во аптеките ќе можат да комуницираат со глуви и наглуви лица. Од нив, 50 обучени фармацевти на знаковен јазик од Скопје денеска добија сертификати, а лиценци добија шест обучени и лиценцирани сертифицирани толкувачи на знаковниот јазик.

Досега во државата лиценци имаат 18 обучени лиценцирани сертифицирани толкувачи на знаковниот јазик. Обуките за фармацевтите кои ги вршеа стручни лица кои ја работат таа комуникација и се сертифицирани да го работат тој знаковен јазик, се резултат на успешната соработка меѓу Министерството за труд и социјална политика, Националниот сојуз на глуви и наглуви лица и Фармацевтската комора на Македонија.

Сертификатите на 50 обучените фармацевти на знаковен јазик од Скопје денеска им ги додели министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, кој истакна дека проектот е во насока на намалување на бариерите со кои се соочуваат глувите и наглувите лица во Македонија.

- Преку овие обуки во соработка со Националниот сојуз на глуви на наглуви лица и Фармацевтската комора на Македонија значително ќе им помогнеме на глувите и наглувите лица при купувањето лекови и контактите кои ги остваруваат во аптеките ширум Македонија. Од сега, па натаму 120 фармацевти ги знаат основите на знаковниот јазик и ќе можат полесно да комуницираат со глуви и наглуви лица, посочи Спасов.

И во наредниот период, истакна Спасов, ќе продолжиме со конкретни активности за намалување на бариерите со кои се соочуваат глувите и наглувите лица.

- Обезбедивме доволно финансиски средства за годинава да се обучат околу 40 толкувачи кои ќе бидат сертифицирани со што за три пати ќе се зголеми бројот на лиценцирани сертифицирани толкувачи за знаковниот јазик. Планираме и дополнителни обуки во соработка со Министерството за здравство и во повеќе болници и здравствени установи во Македонија со кои и натаму ќе продолжиме да ги подобруваме условите за овие лица во државата, додаде Спасов.

Претседателот на Фармацевтската комора Бистра Анѓеловска изрази задоволство од покажаниот интерес од страна на фармацевтите, за нивниот успех и големото залагање, за да го научат основниот дел на тој јазик за да можат да се разберат со глувите и наглувите лица.

- Фармацевтите со тоа ќе можат да ја остварат основната цел на нашата професија, а тоа е добра комуникација со сите луѓе, како и добивање информација дали пациентот разбрал како да го употребува лекот и се што го интересира во врска со лекот и неговиот начин на лекување, посочи Анѓеловска.

Ова, нагласи таа, претставува голем чекор напред во обезбедување квалитетни здравствени услуги од страна на фармацевтите. Изрази уверување дека и другите колеги од областа на здравството ќе покажат интерес за такви или слични обуки за комуникација со глуви и наглуви лица.

Марија Ивановска, една од добитничките на сертификат, рече дека пациентите се задоволни кога ќе наидат на фармацевт кој ги разбира и кој знае да им објасни како треба да ја применат нивната терапија.

- Имавме многу добри предавачи кои не научија како да комуницираме со овие пациенти. Им препорачувам на сите здравствени работници да се вклучат во вакви кампањи, додаде Ивановска.

Претседателот на Националниот сојуз на глуви и наглуви лица, Васко Марков, изразувајќи задоволство од спроведените обуки кои воедно биле едно од нивните барања, рече дека станува збор за еден голем многу важен проект од страна на Владата во соработка со Министерството за труд и социјална политика.

- Моментално имаме 18 сертифицирани толкувачи. Обезбедени се 500.000 денари за обуки за нови толкувачи. Би сакал како Националниот сојуз на глуви и наглуви лица, да имаме над 100 толкувачи, додаде Марков.

Објавена листата на стоте највлијателни личности во 2020, од политичари до рапери

Сепак, некои традиции не се прекинати во непредвидливата 2020 година, па „Тајм“ денес го објави својот традиционален список на 100 највлијателни луѓе.

Во оваа прилика, тие дизајнираа дури осум насловни страници, во кои беа вклучени претседателот на Тајван Цаи Инг-Вен, иницијаторите на движењето „Црните животи се важни“ Алисија Гарза, Патрис Кулорс и Опал Томети, имунологот Ентони Фаучи, бизнисменот Сундар Пичаи, медицинската сестра Ејми О Саливан, парот актерки Габриел Унион и кошаркарката Двајан Вејд и музичарите The Weeknd и Megan Thee Stallion.

Меган Ти Сталион е таа што на списокот предизвика најмногу полемики. Таа, заедно со Карди Б, е автор на високо признаената песна „WAP“ (што е скратеница за Wet Ass Pussy). Самите автори ја нарекоа песната феминистичка химна, во која се фалат дека не готват и чистат, но знаат некои други работи, а може да претпоставите кои. Тие се сретнаа со бројни одобрувања, но и критики за наводно ширење феминистичка пропаганда со голотија и експлицитно нагласување на нивната сопствена сексуалност. Меган заврши на списокот во категоријата Пионери. Други категории се: уметници, водачи, титани и икони.

На списокот на 100 највлијателни лица се најдоа музичарите Џеј Балвин, Селена Гомез, Џоџо Сива и Халси, кошаркарите Двејн Вејд и Џанис Антетокомунпо и политичарите Нејтан Ло, Ангела Меркел и Џо Бајден.

На веб-страницата „Тајм“ можете да најдете текстови за сите луѓе кои се прогласени за највлијателни. Интересно е што текстовите не ги напишаа нивните новинари, туку гостите. Леонардо ди Каприо пишувал за активистот на Амазон, Немонте Ненкимо, Камила Кабело за Џеј Балвин, Мери Bеј Ближ за Џенифер Хадсон, Тејлор Свифт за Фиби Валер-Бриџ и Ким Кардашијан за Џоџо Сиви.

Списокот беше претставен во живо на телевизија за прв пат во нејзината историја.

Почна хибридната ,,Недела на модата” во Милано,модните гиганти под мерки (ВИДЕО)

Италијанската модна индустрија започна да влева оптимизам во мрачната година за луксуз, подготвувајќи 23 „живи“ претстави и 37 презентации за време на хибридната, дигитална модна недела во Милано.

Фенди, Долче и Габана и Блумарин денеска го отворија првиот ден, презентирајќи главно женска мода за следната пролет и лето, објави АП.

„Го почитувам она што другите брендови одлучија да го направат, но почувствувавме дека треба да направиме модна писта“, рече Никола Брониано, кој дебитира како нов креативен директор на Блумарин.

Ним во текот на неделата ќе им се придружат Макс Мара, Салваторе Ферагамо и Валентино, кои се одлучија за Милано наместо Париз, каде што обично ги прикажуваат своите колекции поради загриженоста за патувања поврзани со корона вирусот.

Џорџо Армани, Версаче и Прада, кои за прв пат ќе ја претстават соработката помеѓу Мијука Прада и Рафа Симонс, се одлучија за виртуелни шоуа.

Се следеа строгите правила на ревиите во живо, растојанието се одржувало и зад сцената и на пистата, а моделите носеа маски пред да излезат на пистата.

Некои модни куќи ги замолија присутните да се изјаснат дека не биле изложени на вирусот во последните две недели и дека немаат никакви симптоми.

Бројот на заразени од корона во светот надмина 32 милиони

Според веб-страницата „Worldometar“, повеќе од 32 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус.

Соединетите држави се најтешко погодени од пандемијата на „Ковид 19“ - повеќе од седум милиони луѓе се заразени, а повеќе од 200.000 починале.

На второ место е Индија со скоро шест милиони пациенти и повеќе од 91.000 смртни случаи.

Бразил е на третото место според бројот на заразени - 4,6 милиони луѓе се заразени со коронавирус, а повеќе од 138 000 починале.

Русија е на четвртото место во светот и на прво во Европа, каде што се разболеле 1,1 милиони луѓе и починале скоро 20 000 лица.

СЗО објави дека 156 земји се приклучиле на таканаречениот КОВАКС (глобален план за вакцинација),што планира да испорача околу две милијарди дози вакцини на глобално ниво до крајот на следната година, но дека недостасуваат големите земји како Кина, Русија и САД.

Другите земји ќе се регистрираат за глобалниот план за вакцинирање, а некои од доцнењата беа заради процедурални проблеми, а не поради сомневањата во оваа шема, изјави денес портпаролот на Светската здравствена организација (СЗО), Маргарет Харис.

А, јужнокорејските здравствени експерти денеска предупредија за потенцијална епидемија на таканаречената твиндмија (истовремена епидемија на грип и коронавирус) во текот на зимата.

Корејскиот центар за контрола и превенција на болести (КДЦА), исто така, претходно потврди случај на преклопување на обете респираторни заболувања.

притисни ентер