Обама во разговор со Путин – нема да го признаеме “референдумот” на Крим

По референдумот на Крим, американскиот претседател Барак Обама вчера телефонски разговараше со рускиот претседател Барак Обама, обвинувајќи го дека референдмот бил спроведен под притисок на руската армија и нема никогаш да биде признат од страна на САД или на меѓународната заедница.
- Претседателот подвлече дека руските постапки претставуваат кршење на украинскиот суверенитет и територијален интегритет, и дека, во координација со нашите европски партнери, сме подготвени да ја натераме Русија да плати дополнителна цена за своите постапки. Претседателот Обама истакна дека има јасен пат да се разреши кризат ана дипломатски начин, при што ќе се земат предвид интересите и на Русија и на украинскиот народ. Претседателот забележа дека украинската Влада продолжува а презема конкретни чекори кои ќе дозволат де-ескалирање на кризата, додека се подготвува за избори напролет и спроведува уставни реформи, и побара од Русија да го поддржи итното распоредување на меѓународни набљудувачи кои ќе помогнат да се спречат насилни дејства о било која група, пишува во соопштението на Белата куќа, во кое зборот референдум е ставен во наводници.

Досегашните телефонски разговори меѓу Обама и Путин, по почетокот на украинската криза, не придонесоа за повлекување на руските сили од Крим.

Претседателот Обама, во разговорот, ги преупредил Путин дека треба да запрат обидите на руската војска за навлегување на украинска територија и големите воени вежби блиску до границата со Украина.

Обама воедно рекол дека државниот секретар на САД Џон Кери е подготвен да работи со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да најдат дипломатско решение на кризата./МИА


Американски воен авион прелетува над Русија

Американското Министерство за одбрана најави дека денеска и утре ќе изврши набљудувачки лет над Русија.

На тој начин , се наведува во соопштението од Пентагон , ќе се процента руските воени активности, а летот е во согласност со Договорот ,,Отворено небо”.

Договорот бил потпишан 1992 во Хелсинки , а стапи на сила во 2002 , со што им се овозможува на 34 земји потписнички да ги надлетуваат  туѓите територии со цел взаемно надгледување на воените активности.

,,Ова е прв пат во согласност со Договорот САД да врши надлетување над Русија од ноември 2017. “ изјави портпаролот на Пентагон , Џејми Дејвис.

Летот , за кој Русија била информирана на 12 февруари ќе трае два дена , денеска и утре , а авионот ќе ја напушти руската територија во сабота наутро.

Политички хаос во Венецуела – Мадуро ја затвори границата со Бразил , Гваидо тргна кон Колумбија

Единаесет дипломати од Венецуела преминаа на опозициската страна и останаа во САД и покрај повикот на претседателот Мадуро да се вратат во Венецуела.

Претставникот на опозициските дипломати Густаво Маркано денеска во Вашингтон изјави дека сметките на амбасадата и на конзултот на Венецуела во САД се замрзнати , така што од денеска нема дипломатски претставништва на Венецуела во САД.

,,Опозицијата работи заобновување на конзуларната служба . Од 56 вработени ,11 останаа во САД .” изјави Маркано. Оние кои останаа во САД ќе бидат вработени во конзулат под раководство на самопрогласениот претседател Хуан Гваидо.

Во меѓувреме , Николас Мадуро ја затвори границата со Бразил и се закани дека ќе биде затворена и границата со Колумбија , каде тргна опозицискиот лидер Хуан Гваидо , за да ја донесе американската хуманитарна помош.

Хуан Гваидо , кој е признаен од 50 тина лидери на држави за привремен претседател на Венецуела , отпатува на 900 километри оддсалечената граница со Колумбија , заедно со неколку автобуси со свои приврзаници. Целта е да ја подиогнат американската хуманитарна помош , што со недели е заглавена на границата , додека во земјата владее недостиг на основни животни продукти и лекови.

Ваквиот потег на Гваидо , Мадуро го нарече политичка претстава и повтори дека амаериканскиот претседател Доналд Трамп подготвува воена интервенција со која сака да го тргне од функцијата.

Нинџа: Прифаќам одговорност, ако утврдите дека ја имам

Александар Василевски-Нинџа во завршните зборови на судењето за настаните во Собранието на 27 април 2017 неколку часа во Кривичниот суд го анализираше обвинението против него и телефонските повици од тој ден. 

,,Стојам исправен пред вас и прифаќам одговорност ако утврдите дека ја имам. Овде сум за да се утврди вистината. Бегав поради здравјето на мојата ќерка, која ја чекав повеќе од девет години. Потоа сам се пријавив во полиција, рече Василевски во завршниот збор пред Судот.

Тој зборуваше за тоа како поранешниот началаник во УБК Горан Грујевски, неговиот заменик Никола Бошковски, и тогашниот директор Владимир Атанасовски со свои оперативци, во и надвор од Собранието на 27 април ги собирале и уништувале доказите.

Претходно обвинетиот Никола Митрески-Кољо во завршните зборови на судењето за настаните во Собранието на 27 април 2017 година, рече дека жали за случувањата и им се извини на сите присутни пратеници, граѓани и новинари од 27 април.

– Јавноста да знае дека ние бевме изманипулирани од идејата за така наречената "Тиранска платформа" предводена од организаторите политичари, истакна Кољо.

За влезот во Собранието, Кољо рече дека стои зад секоја негова грешка и призна дека тој ја скршил стаклената врата, а не обвинетиот Леви.

Во Судот денеска завршен збор дадоа обвинетиот Влатко Трајковски и Вилијам Михајловски.

Судскиот процес започна во август минатата година и го води Добрила Кацарска, а застапник на обвинението е Вилма Русковска. Процесот започна против 33 обвинети, но согласно Законот за амнестија помилувани беа вкупно 15 лица.

На обвинителна клупа останаа Митко Чавков, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, Митко Пешов, Оливер Поповски, Мунир Пепиќ, Абдуљфета Алими, Оливер Радулов, Игор Дурловски, Јане Ченто, Игор Југ, Александар Василевски-Нинџа, Никола Митревски-Кољо, Младен Додевски, Горанче Ангеловски, Влатко Трајковски и Вилијам Михајловски, кои се товарат дека сториле кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок.

По завршните зборови на обвинетите за настаните од „27 април", за утре е закажано ново рочиште на кое за збор се пријавени бранителите на обвинетите./МИА

притисни ентер