Депресија ги нападна граѓаните со променливите температури

Пролетните температури во февруари го зголемија бројот на пациенти со мозочни и срцеви удари. Еден ден сонце, а наредниот облаци и дожд - ваквото време за 20 проценти ги зголемиле интервенциите во брзата помош. Дневно имало од четири до пет нови мозочни удари – потврдуваат докторите.

„Најчесто проблеми имаат хронично болните пациенти. Срцеви болни и мозочни удари. Најмладиот има 26 години. Граѓаните да внимаваат на здравјето, плус напорот и стресот може да предизвика последици по здравјето“, вели д-р. Хари Хокоцијан БРЗА ПОМОШ

Докторите објаснуваат дека ваквото време е идеално и за зголемување на бројот на болни од грип. Кај многумина променливото време им го сменило и расположението, па побарале и помош од психијатар.

Од УХМР најавуваат пролетни температури до 20 степени и од наредната недела. До викенд ќе има променливо време.

„До петок ќе има облачно време, на планините снег, а во котлините дожд. Од викенд повторно пролетни температури и над 20 степен“, изјави Ленче Ризова УХМР.

Пролетни температури во овој период од годината имало и во последнава деценија. Во 2004-та година во февруари во Скопје се измерени 20 степени, а во Гевгелија 23.

Пристигнува уште едно електрично Ауди

Ауди во вторник на 7 јули ќе го претстави електричниот кросовер „Q4 Sportback E-Tron “ концепт.

По минатогодишниот концепт „Q4 E-Tron“, од германскиот произведувач доаѓа и неговата „Sportback“ верзија, со силуета на купе-кросовер.

Ауди премиерата на новото возило ја најави со кратко видео, а повеќе детали за овој концепт ќе се дознаат утре.

Во краткото видео се гледа дека предниот дел од концептот „Q4 Sportback E-Tron “ е сличен ако кај регуларниот „Q4 E-Tron “, а двете возила ќе се разликуваат по задниот дел и линијата на кровот која кај новата верзија ќе биде закосена.

Ауди „Q4 Sportback E-Tron “ концептот најавува идна продукциска верзија која би требало да биде претставена 2021 година.

Спасовски: Масовно на избори на 15 јули во нови победи за Македонија и младите, тие нека се обновуваат во својата партија

„И средношколците и студентите добија домашна платежна картичка, бидејќи сега е моментот да се помогне.“

„ Се грижиме за сите. Посебно се грижиме за младите. Тоа го направивме и со доделувањето ваучери за дообука и квалификација во ИТ вештини, тоа што најмногу е потребно сега во овие услови кога многу од работите мора да се спроведуваат on line, дигитално. Една од основите во Програмата е нашата земја да ја направиме дигитализирана држава.

Мораме да излеземе и да гласаме, да дојдеме до секој и да му кажеме дека негласањето е глас за враќање на режимот, дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност. На 15 јули масовно на избори, број 3, да кажеме Збогум на режимот, да ги пратиме во историја, нека се обновуваат во нивната партија, а ние ќе грабиме напред, во нови победи за Македонија и за младите" повика Спасовски на вечерашната граѓанска трибина во скопската општина Ѓорче Петров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Земјотрес од 4,6 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 4,6 степени вечерва го погоди Авганистан околу 20:40 часот по локално време.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри северозападно од Кабул на длабочина од 7,4 километри, соопштено е од Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

За сега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

притисни ентер