Г.г. Стефан: Внимавајте на туѓата експанзија во Македонија!

Слободните денови за Бадник и за Божик се дадени за да се прославува верското, а не за да се трошат на недуховни работи, порача поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија на денешната божикна литургија.
Во посланието од господин господин Стефан и Светиот синод на МПЦ уште од верниците се бара да внимаваат на културната, верската и на други видови на експанзија кои доаѓаат од надвор.

Празникот на Христовото раѓање е мајка на сите празници и темел врз кој е изградено христијанското празнување. Без Божик немаше да има ни Велигден, ни Духовден, порача архиепископот г.г. Стефан преку божикното послание, кое беше прочитано пред верниците кои дојдоа да ја следат Златоусовата литургија во Соборниот храм во Скопје.

Во ова божиќно послание акцентот е ставен на начинот и на суштината на празнувањето. Наместо со земни задоволства, забави и патувања, да се празнува во црквите со богослужба порачаа од Синодот на МПЦ.

- Денес, пак, многумина меѓу нас, во деновите кога црковни настани празнуваме и на државно ниво, заминуваат на најразлични места, заборавајќи дека празникот е за празнување со богослужби, духовни содржини и посети на свети места. Со тоа, пред сè, најнапред се понижува и омаловажува благочестивата христијанска традиција, а на нејзино место се воведуваат обичаи и начини на прославување на таканареченото модерно време – се вели во посланието што го прочита отецот Драги Костадинов.

Времето во кое живееме има предности но, и предизвици и искушенија. Затоа, пораката од архиепископот и на Синодот е децата од мали да се учат на христијанските вредности.

Особено треба да внимаваме и на најновата туѓа културна, историска, економска и духовна експанзија, која во вид на најразлични содржини постојано го окупира нашето секојдневие, сакајќи да врати нешто од минатото, да нè научи на други навики, верувања и особини.
Слободата на изборот, во секоја смисла, треба да се почитува. Но православниот христијанин се покажува и потврдува не само со името, туку со верата и делата на православното живеење.

Граѓаните утрово се молеа за здравје, љубов и бериќет, а попладнево  со семејствата во добро расположение ќе го прослават Божик.

Верниците кои постеле, денеска се причестија.

Започна Пролетниот параглајдинг куп „Крушево 2019"

Во Крушево денеска официјално започна првиот пролетен параглајдинг куп „Крушево 2019". Наредните седум дена од полетувлиштето на Мечкин камен 100-ина учесници од Балканот и од Европа полетуваат и ќе се натпреваруваат во рамките на Купот.

Пролетниот меѓународен параглајдинг куп „Крушево 2019" година е дел од проектот за локална и регионална конкурентност финансиран од Европска Унија, имплементиран од владата. Администратор на проектот е Светска банка.

Според крушевскиот градоначалник Томе Христоски, кој го отвори Купoт и ги поздрави учесниците пред Инфо-центарот за авантуристички туризам во центарот на Крушево, локалната самоуправа сесрдно го поддржува.

-Сакам да ви посакам добредојде во нашиот град и ви посакувам успешен натпревар. Општина Крушево аплицира на многу проекти со чија помош инфрастурктурно ќе го доуреди полетувалиштето и ќе го направи попрофесионално и побезбедно, рече Христоски.

Ова е првпат што се одржува ваков пролетен меѓународен куп во Крушево. Инаку со ова почнаа домашните, европски и светски натпревари во параглајдерство кои ќе се одржуваат до крајот на септември во Крушево.

Излезноста во повеќето земји на ЕУ сепак е поголема од пред пет години

Според податоците што на социјалните мрежи ги објави организацијата  Europe Elects во поголемиот борј европски држави излезноста е поголема отколку на изборите во 2014.

За 14 држави за кои се објавени податоците, само три држави има помала излезнот отколку пред пет години , како што е Италија со незначително помал број , како и во Португалија и Бугарија.

Во Шпанија , пак до 12 часот излезноста е за 10,15 проценти поголема отколку пред пет години. Зголемена е излезноста во Унгарија (9,01%) , Романија (7,22%) и во ПОлска каде до 12 часот гласале 7,08% повеќе отколку во 2014.

Расте излезноста во Данска , Франција , Естонија и во Хрватска.

СДСМ: Мицкоски да одговори кога ќе понесе одговорност за поразот на изборите и за неуспехот да ја спречи интеграцијата на државата

Нашата земја влегува во НАТО и чекори кон ЕУ, на огромна жал и неуспех на антизападниот Христијан Мицкоски ,се наведува во реакцијата на СДСМ на прес конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.

Наместо да станува промотор на мерките на СДСМ, Мицкоски треба да излезе пред јавноста и да одговори на следните прашања:

Кога ќе понесе одговорност за личниот неуспех и за неуспехот на неговата агенда поддржана од Будимпешта, да го спречи зачленувањето на земјата во НАТО?

Кога ќе понесе одговорност за тоа што Никола Груевски се уште му е ментор и водич во политиката?

Кога ќе понесе одговорност за тоа што неговите пратеници обвинети за криминал се уште не поднеле оставки?

Конечно, кога ќе понесе одговорност за поразот за претседателските избори и на локалните избори во Охрид и Ново Село?

Огромна е разликата помеѓу одговорното работење на СДСМ и одлуката да се влезе во промени за подобрување на служењето на граѓаните и безидејноста и неодговорноста на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ кои се уште се длабоко загазени во нивното криминално и режимско однесување. Затоа ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски ги загубија и претседателските и локалните избори и затоа не успеаја да го спречат напредокот и реформите што носат добро за сите граѓани.

притисни ентер