Беспилотните летала од Вашингтон пристигнаа во Македонија

Беспилотните летала долетаа од зад Атлантикот, но Македонија во спротивен правец кон Вашингтон се уште не го испратила военото аташе да го пополни значајното дипломатско место кое е празно. Празни позиции на воено аташе има и во Лондон и во Париз, а се уште не е потврдена ниту номинацијата за нов претставник на АРМ во седиштето на НАТО во Брисел. АРМ денеска доби уште една донација од Америка.
Може да летаат до 5 илјади метри, најдобро снимаат од 150 метри, бесшумни се и тешки помалку од 2 килограми- ова се параметрите на новите беспилотни летала кои Првата моторизирана бригада на АРМ ги доби во рамките на новата американска воена донација. Со нив ќе се снимаат непријателски позиции од воздух за полесно планирање на акции како и за полесно вклопување во комуникациските системи со системите на сојузниците на АРМ. И додека беспилотните авиончиња го прелетаа Атлантикот, се уште во спротивен правец не полетал офицерот кој треба да го завземе испразнетото место на военото аташе во амбасадата во Вашингтон. Празни се речиси сите позиции воен аташе кои АРМ ги има во неколку престолнини, нема аташе ниту во Лондон ниту во Париз, а воениот претставник на АРМ во НАТО по истечениот мандат чека да се врати во Скопје, но неговата замена уште не го добила потребниот параф. Министерот Џафери вели дека предлозите ги пратил пред неколку месеци во кабинетот на Претседателот и чека одговор оттаму.

Америка е еден од најголемите донатори на воена опрема за АРМ, досега донирале над 100 милиони долари, а оваа година 6 милиони долари меѓу кои и спомнатиот комплет на беспилотни летала кој вреди околу 1 милион од американската валута. Според министерот и амбасадорот на САД донациите го покажуваат сојузништвото на двете држави.

Опремата ќе се користи за комуникациско поврзување на АРМ со сојузничките армии за извршување на заеднички мисии. Покрај тоа АРМ доби и автоматско оружје, тоа пак му беше најинтересно на министерот кој не пропушти шанса да фати американски автомат в рака.

Орбан: Му дозволивме на Груевски да побара азил од безбедносни причини

По дводневен молк, доцна попладнево се огласи унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Во соопштение за медиумите тој вели дека екс премиерот Груевски е во Будимпешта и дека се работи на наговото барање за азил.. Јован Ѓорговски е пред унгарската амбасада во Скопје.

Ново е дека Груевски има привилегиран третман од унгарските власти, со оглед дека тој не се наоѓа во Центарот за азиланти, како што предвидува процедурата.

Италијанскиот вицепремиер сепак пречека десетици мигранти

Министерот за внатрешни работи и вицепремиер на италијанската влада,  Матео Салвини денеска пречека 51 бегалец и азилант .

Салвини дочека 51 мигрант и баратели на азил , кои стигнаа во Италија , откако биле затворени во Либија , а потоа со авион на Високиот комесеријат на ОН , беа префрлени во Рим.

Салвини во базата во близина на Рим , Практика ди маре, дочека мажи , жени и деца кои пристигнаа со летот од Нигер. Салвини мораше да попушти пред барањето на Обединетите нации , иако во јанвоста е познат неговиот цврст став кон мионгрантите и заложбата за нивно враќање во земјите од каде што дошле.

Викендов во Рим се одржаа и протести против владиниот план за неприфаќање мигранти и за нивно враќање назад.

Дали конечно се остварува Брегзитот?

По долги и мачни преговори , кои многу го надминаа предвидениот рок , ЕУ и Британија синоќа конечно го усогласија нацрт – договорот за Брегзит.

Дали тоа значи дека по 872 дена од референдумот на кој Британците со слабо мнозинство од 52 проценти се изјаснија за излез од ЕУ , ќе излезат од Унијата? Денешните анализи велат дека тешко ќе биде изводливо Британија да излезе од Унијата без оглед од завршените преговори. Премиерката Тереза Меј ќе мора со овој договор да го убеди и Парламентот и сопствената Влада за да и дозволи потпишување на договорот.

Владата на Меј е длабоко поделене по прашањето за Брегзит , така што премиерката ќе има тешка задача да им го смени ставот на проевропејските министри.

Доколку не и успее , ќе мора да почне нови преговори , а во најлош случај да поднесе оставка.  Доколку и успее да ги убеди своите министри , допрва во декември ја очекува вонредната седница на Советот на ЕУ , каде премиерите и претседателите на сите 28 земји членки ќе треба да се согласат на текстот на договорот.

Ако и тоа помине , тогаш текстот ќе треба да се усвои парламентот на ЕУ и во Британскиот парламент. Бидејќи главниот преговарач за Брегзит со ЕУ, мајкл барние , тесно соработуваше со сите 27 земји , ваквата одлука на Советот би се сметала за формалност.

Но , битката претстои во британскиот Парламент , каде борјот на заговорниците на Брегзит е далеку помал.

притисни ентер