Остатоци од најстарата голема мачка пронајдени на Тибет

Палеонтолозите на Тибет нашле до сега најстари фосили на мачка слична на снежниот леопард, пренесува Национална географија.
Ова откритие е значајно од повеќе причини, а пред се затоа што ја потврдува теоријата дека големите мачки потекнуваат од Азија, а не од Африка.
Пронајдените фрагменти од череп на мачка наречена Panthera blytheae се стари меѓу 4,1 и 5,95 милиони години.

До ова откритие најстарите пронајдени фосили од мачка биле тие пронајдени во Африка, чијашто старост се проценува на 3,8 милиони години.
Научници врз основа на податоци од географските шеми и споредување на ДНК на фосилите и денешните коски зинеле теорија дека големите мачки во Азија постоеле барем пред шест милиони години.

Остатоците од черепите пронајдени на Тибет може да ја докажат оваа теорија.

Panthera blytheae најверојатно не е предок на сите големи мачки, туку само на снежниот леопард, но други експерти сметаат дека ќе биде потребно прво да се најде комплетен скелет пред да се донесат заклучоци за ова.Во подсемејството на мачки – големи мачки, спаѓаат лавот, тигарот, јагуарот, леопардот, снежниот леопард и облачестиот леопард.

Бразилец го поминал половина свет со ,,Буба “ за да стигне на Мундијалот (ВИДЕО)

Бразилецот Науро Жуниор поминал 15 000 километри со својата ,,VW Буба “ од 1968 година , за да стиге во Русија на Светското првенство.

Науро раскажува за руската телевизија дека кога бил мал татко му не сакал да го однесе на Мундијалот во Аргентина , велејќи му дека е далеку .

Затоа тој веднаш по завршувањето на Светското првенство во Бразил во 2014 почнал со подготовките на неговата ,,Буба”  .

Пропатувал цели 15 000 километри , а уште долг пат го чека низ Русија , каде не испушта ниеден натпревар на својата репрезентација.  Вели дека автомобилот , иако стар 50 години , одлично го служи.

Бентли подготвува SUV купе возило

Спортскиот оф роуд изглед на возилата (SUV) полека но сигурно ги освои љубителите и на луксузните автомобили.

Откако Audi го претстави неодамна својот нов модел Q8, и Volkswagen најави уште еден SUV од класата. Станува збор за Bentley Bentayga Sport, за кој се најавува дека ќе биде повеќе спортски модел во однос на стандардната верзија.

Главна одлика на новиот модел ќе биде линијата на покривот , што ќе се повлекува како во останатите купе возила. Тоа ќе влијае на висината на покривот над задното седиште , како и на капацитетот на багажникот.

Bentley неодамна најави уште посилна верзија со ознака Speed , најверојатно со засилен W12 агрегат.

Сок кој ги топи килограмите! (рецепт)

Станува збор за сок од три состојки кој го намалува чувството на глад, го чисти организмот од токсини, го забрзува метаболизмот, дава енергија и помага на телото да се ослободи од вишокот на масти.

Состојки:

– чаша свеж сок од грејпфрут

– 2 лажички јаболков оцет

– 1 лажичка мед

Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер , се додека не добиете хомогена смеса. Овој сок треба да го пиете пред сите три големи оброци(појадок, ручек, вечера). Постапката треба да ја повторувате секој ден, седум дена по ред, па потоа треба да направите пауза од една недела, па да ја повторите постапката. Доколку не можете да го поднесете вкусот на грејпфрут секој втор ден заменете го со сок од свежи портокали.

притисни ентер