Со нов политички концепт, Заев ќе ја враќа Македонија на вистинскиот пат

СДСМ ветува враќање на 15 проценти од ДДВ на фирмите и граѓаните, правичен персонален данок согласно приходот што го остварува секој поединец, правичен данок на имот...
Со новиот политички концепт што го изградивме, ќе ја вратиме Република Македонија на вистинскиот пат, ќе ја вратиме средната класа и ќе создадеме праведно општество, порача вечерва од Куманово лидерот на Социјалдемократскиот сојуз Зоран Заев промовирајќи  дел од мерките за подобрување на економскиот и социјалниот статус на граѓаните.

Со новиот концепт, СДСМ ветува враќање на 15 проценти од ДДВ на фирмите и граѓаните, правичен персонален данок согласно приходот што го остварува секој поединец, правичен данок на имот, бизнисмените од данокот на добивка да донираат по 30 проценти за развој на образованието, културата и спортот во општината... И намалување на казните за 50 проценти со претходна опомена, ревидирање на Законот за извршители, укинување на данокот на доход за земјоделците, донесување на Законот за стечај се дел од мерките на СДСМ.

- Секој граѓанин што останал под стечај ќе добие социјален надоместок до пензионирање или до негово повторно вработување. Зголемување на социјалната помош за 40 проценти, зголемување на постојната парична помош по сите основи за 40 проценти, зголемување на нега за друго лице од 40 проценти и многу други мерки. Тоа ќе го направиме така што ќе зграпчиме малку повеќе од побогатите - изјави Зоран Заев, претседател на СДСМ.

Заев: Утре нова лидерска, однесувањето на Мицкоски неодговорно

Заев соопшти дека за утре во 12 часот е закажана уште една лидерска средба во помал состав на која, како што истакна, Мицкоски ќе може да се изјасни дали е за НАТО и ЕУ, како и дали е за тоа граѓаните да одлучуваат за иднината на Македонија.

 Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодгороно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев по лидерската средба во клубот на пратениците.

Заев соопшти дека за утре во 12 часот е закажана уште една лидерска средба во помал состав на која, како што истакна, Мицкоски ќе може да се изјасни дали е за НАТО и ЕУ, како и дали е за тоа граѓаните да одлучуваат за иднината на Македонија.

- Ако Мицкоски е за НАТО и ЕУ требаше да седи со сите лидери тука и да носи одлуки за иднината на државата, но одлучи да избега од ова историски најважно прашање за македонската иднина, потенцира Заев. 

Утре без струја делови од Центар и Сарај

Дел од општините Центар и Сарај утре претпладне ќе остана без струја поради технички зафати во дистрибутивната мрежа, соопшти РЦУК.

Корисниците од улиците „Киро Гавриловски“ и „Славе Деловски“, како и од дел од „Елисие Поповски Марко“ во Центар нема да имаат електрична енергија од 08:30 до 14:30 часот, додека корисниците од Општиската зграда и дел од улицата „1“ во село Сарај нема да имаат струја од 09:00 до 14:00 часот. 

Изгоре возило кај Манастирец, повредени нема

 Изгоре возило кај селото Манастирец, Росоманско, повредени нема.

Пожарот го гаснеше екипа од Територијалната противпожарна единица од Кавадарци. Конандирот Илчо Богевски потврди за МИА дека се зголемува бројот на пожари во Кавадарци и Росоман.

На местото на несреќата пристигна и Итна медицинска помош. 

притисни ентер