Јанкулоска во Букурешт: Да се интензивира соработката за поголема ефикасност

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска учествуваше и се обрати на денешниот состанок на Комитетот на министри на Конвенцијата за полициска соработка во Букурешт, на која се дискутирани теми од значење за интензивирање на соработката, односно за подобрување на ефикасноста на полициската соработка.
Јанкулоска во обраќањето потенцира дека посебно се значајни заедничките операции кои земјите од регионот ги спроведуваат, но исто така и заедничките операции кои се спроведуваат заедно со европските земји.

Како добар пример се посочени активностите на граничните полиции кои во соработка со „Фронтек“ беа  меѓу другите земји одржани и во Република Македонија, каде што, подвлече таа, навистина се постигна еден значителен успех со оглед на тоа што заедничката операција на повеќе полиции се одвиваше на нашата јужна граница, каде што полициските службеници од различни држави постапуваа по иста методологија и покажаа висок степен на усогласеност на методологијата и стандардите по кои работат полициите.

- Беше потенцирано дека посебно е значајно земјите да ги интензивираат формите на соработка затоа што единствено на тој начин ние можеме да сме сигурни дека секогаш кога е неопходно потребно ние можеме да реагираме брзо, ефикасно да ги разменуваме информациите и со тоа да ја зголемиме нашата ефективност. Во таа смисла Република Македонија секогаш дава поддршка на новите иницијативи кои значат подобра координација на службите од регионот, изјави за МИА министерката Јанкулоска.

Во име на Република Македонија таа денеска го потпиша Договорот за полициска соработка со Молдавија.  Со тоа, нагласи, практично дополнително се прошири мрежата на институции за спроведување на законот со кој македонската полиција може да соработува. Во овој момент, информира, МВР има 18 договори за полициска соработка и осум меморандуми што само по себе значи една широка мрежа која овозможува на ефикасен начин македонската полиција брзо да добива информации и да дејствува тогаш кога е потребно. /МИА

Во Виетнам обвинети седум лица за „камионот на смртта“

Во Виетнам се обвинети 7 лица во врска со смртта на 39 виетнамски мигранти чии тела беа пронајдени во камион во близина на Лондон во октомври.

Официјалната Виетнамска новинска агенција соопшти дека осомничените се обвинети за организирање и посредување во илегална емиграција.

Истрагата покажала дека обвинетите помогнале во тоа 67 луѓе легално да патуваат во европските земји заради работа.

Виетнамската полиција исто така ја повика владата да побара помош од Интерпол во издавање на меѓународна потерница за апсење на еден од осомничените кој живее во Кина, јавува новинската агенција.

Телата на 39 луѓе пронајдени се на 23 октомври минатата година во англискиот град Грејис, источно од Лондон.

Полицијата соопшти дека жртвите биле од Виетнам, на старост помеѓу 15 и 44 години.

Се верува дека жртвите, 31 маж и 8 жени, им платиле на криумчарите за илегално префрлање во Англија.

Полицијата соопшти дека мигрантите умреле од комбинација на недостаток на кислород и прегревање во затворен простор.

Неколку луѓе се обвинети и во Велика Британија за убиство или помагање во илегална имиграција.

„Камионот на смртта“, во кој се пронајдени 39 мртви на југот на Англија, предизвика огромно внимание во светската јавност во октомври минатата година.

Индонезиски студенти настрадаа во поплава на островот Јава

Најмалку шест мртви и шест исчезнат, тоа е билансот од ненадејното надоаѓање на вода од реката Семпор во провинцијата Јагјакарта, на индонезискиот остров Јава.

Ова го соопштија надлежните служби за борба против последици од елементарни непогоди во Индонезија.

Група од околу 250 студенти шетала на брегот на реката кога ги однела надојдената вода, пренесе „Ројтерс“.

„Оваа група студенти била во извидничка вежба по брегот на реката Симпор, немало никакви врнежи, но кога се приближиле до речното корито се појавил огромен бран на плима“, рекол претставникот од службата за борба против последиците од елементарни непогоди Агуса Вибовоа, пренесе „Ројтерс“.

Во извештајот на „АП“, меѓутоа се наведува дека билансон од несреќата на Јава е дури 10 загинати и повеќе повредени студенти.

Властите соопштија дека се спроведува заедничка спасувачка акција од страна на полицијата, службата за спасување и војската.

ВМРО-ДПМНЕ: Обвинителството се уште ги штити Зоран и Вице Заеви

ВМРО-ДПМНЕ објави факти на денот.

Факти на денот:

  1. Обвинителството и Судот молчат, не го повикуваат Зоран и Вице Заев на распит.
  2. Зоран Заев и Вице Заев молчат за што разговарале со Јанева и Милески.
  3. Безбедноста и животите на полицајците под ризик, Славјанка Петровска директно брифира по медиуми за акција на МВР.
  4. СДСМ и Заев го раскрчмуваат водниот фонд на државата, продажбата на Тиквешко езеро ќе донесе милиони за луѓе блиски на Заев.
  5. Шекеринска платила 150% повисока сума за механизација и проневериле над 250.000 евра.
  6. Македонија на 3-то место во светот по стапката на невработеност на млади од 15 до 24 години, според „ Економист“.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер