Македонија ќе изготви извештај за емисијата на стакленичките гасови

Министерството за животна средина и просторно планирање и УНДП денеска потпишаа договор за партнерство за изготвување на Првиот национален двегодишен извештај, кој ќе содржи информации за емисиите на стакленички гасови од Македонија.
Договорот го потпишаа министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми и вршителот на должноста постојан претставник на УНДП, Алесандро Фракасети.

Извештајот треба да послужи како основа за креирање на соодветни политики за успешно намалување на последиците од климатските промени. Документот ќе ги обнови податоците на националната база на емисии на стакленички гасови и ќе  постави основа за воведување систем за мониторирање, известување и верификација на емисиите. Ќе се развијат и критериуми за  поставување на приоритетни мерки за ублажување на климатските промени.

Проектот на Министерството за животна средина и просторно планирање и на УНДП за изработка на извештајот е вреден 430 илјади долари кои се обезбедени од Глобалниот еколошки фонд.

Ваков документ до крајот на следната година треба да изготват сите земји потписнички на Конвенцијата на Обединетите нации за климатски промени. /Извор: МИА/

АФПЗРР: Привршува рокот за аплицирање за Мерка 3 „Инвестиции во материјални средства за преработка на земјоделски и рибни производи"

Крајниот продолжен рок за поднесување на апликациите за користење на средства од ИПАРД 2 Програмата, поточно од Мерка 3 „Инвестиции во материјални средства за преработка на земјоделски и рибни производи" истекува на 26 февруари.

Директорот на АФПЗРР Николче Бабовски ги потсетува сите заинтересирани дека преку јавниот повик за мерката 3 на располагање им се 13,3 милиони евра.

-Мерката овозможува реализација на инвестиции во модернизација на постоечките или отворање нови погони за производство на млеко и млечни производи, месо и месни производи, вклучувајќи и јајца, живина, потоа овошје и зеленчук, вклучувајќи печурки, компири и илегуминозни култури, житарици, млечни продукти и скроб, зеленчукови производи, масла и маснотии од животни, шира, вино и оцет, појаснува Бабовски.

Со овој повик, додава, на фирмите и на земјоделските задруги им се овозможува да инвестираат во набавка на нова опрема и да ги модернизираат постојните или да отвораат нови преработувачки капацитети, при што 50 отсто од инвестицијата ќе им биде кофинансирана, односно финансиските средства по поединечно барање се доделуваат како неповратна финансиска поддршка.

-На овој начин и преку овие мерки, нудиме можност за развој на домашните земјоделски стопанства и агро компаниите. Преку осовременување на постоечките и отворање на нови производни капацитети, очекуваме да постигнеме зголемено производство, пласман на домашните преработки и девизен прилив од извозот на домашните производи, потенцира Бабовски.

Сите целосно подготвени апликации, посочува, може да се достават лично во Агенцијата или, пак, да се испратат со препорачана пратка по пошта до крајниот рок 26 февруари 2020 година./МИА

Средба на претседателот Пендаровски со европратениците Чолош и Кјучук

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ги прими пратениците во Европскиот парламент, Дачиан Чолош, претседател на парламентарната група „Renew Europe" и Илхан Кјучук, известител за земјава .

Според соопштението од претседателскиот кабинет,на средбата беа разменети мислења за аспирациите на Македонија за членство во Европската Унија. Претседателот Пендаровски ја истакна важноста на принципиелната поддршка од Европскиот парламент за процесот на проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан и одржувањето на прашањето на агендата.

Претседателот Пендаровски го реафирмираше очекувањето на државата дека новата методологија за водење на пристапните преговори ќе биде усвоена во текот на март, со што би се отворила можноста за отворање на пристапните преговори за членство во текот на хрватското претседателство со Унијата.

На средбата беа разменети мислења и за актуелните случувања во Македонија, во пресрет на предвремените парламентарни избори.

Ахмети за „Монструм": Стравувавме да не дојде до судири и ескалација на состојбата

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешното сведочење за случајот „Монструм" кака дека за петкратното убиство кај Смилковкото Езеро дознал наредниот ден и оти имал повеќе разговори со негови соработници.

Стравувал дека овој случај може да доведе до судири и несакани случувања.

– Бевме вознемирени и сакавме да ја знаеме вистината за овој настан. Сите на некој начин бевме исплашени да не ескалира ситуацијата и дојде до судир, кажа Ахмети.

Тврди дека тој и ДУИ давале придонес да се расчисти случајот. За тоа побарал поддршка и од претставици на САД и ЕУ, како и меѓународен мониторинг на судскиот процес.

Во изјавата за медиумите по сведочењето, Ахмети рече дека побарале повторување на судењето со меѓународен мониторинг за да се утврди вистината.

– Ние очекуваме судските власти да го разработат и да го расветлат случајот. Само така може да најдат мир тие што ги загубија своите најмили. Сме разговарале со политички авторитети затоа што политичките авторитети, политичките партии имаат одговорност за да ја менаџираат ситуацијата и на крај наша проценка беше дека постапката мора да се повтори со биолошки, со материјални докази, на најтранспарентен начин за целата јавност, затоа што овој случај е навистина трагедија и ако не се расветли така како што треба може да има последици. Затоа некој бара ова да го искористи за политички цели со  најлоши намери за да ги стави двете страни во конфликт, кажа Ахмети.

ДУИ, според него, како политичка партија платила висока цена, сите ги обвинувале дека се поврзани со случајот и затоа, вели, никој повеќе од нив не сака да се расветли случајот.

Освен Ахмети, како сведок треба да се појави и неговиот сопартиец, обвинителот Џелал Бајрами, кој во 2012 година, кога се случи немилиот настан кај Смилковско Езеро ја вршеше функцијата заменик-министер за внатрешни работи. На денешното рочиште треба да севдочи и вицепремиерот Бујар Османи.

На претходните рочишта за случајот „Монструм" сведочеа и лидерот на СДСМ Зоран Заев и поранешната министерка за внатрешни работо Гордана Јанкулоска.

За петкратното убиство на 12 април 2012 година, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски, во претходна постапка за случајот на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Езим и Хаки Азири и Сами Љута.

Судскиот процес го води судијата Огнен Ставрев, а застапници на обвинението се Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски.

Врховниот суд во декември 2017 година ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири и им определи мерки на претпазливост. По укинувањето на пресудите, случајот „Монструм" го презеде СЈО и предметот беше вратен на повторно судење./МИА

притисни ентер