Министерот Адеми се сретна со извршниот директор на РЕЦ Марта Бониферт

Делегација на Република Македонија предводена од министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми, која учествува во работата на глобалниот Самит за вода во Будимпешта, денеска оствари работна средба со Марта Бониферт, извршен директор на Регионалниот центар за животна средина за Централна и Источна Европа (РЕЦ) со седиште во Унгарија.
На состанокот, како што информира МЖСПП, присуствувале претставници на Амбасадата на Република Македонија  во Унгарија, на Министерството и на РЕЦ задолжени за прашања од областа на управувањето со водите.

Министерот Адеми изразил задоволство од долгогодишната успешна соработка меѓу  Министерството и РЕЦ  на  регионално ниво, но и на национално преку соработка со Канцеларијата на РЕЦ во Република Македонија во реализација на национални проекти.

Како успешни заеднички проекти  на средбата биле истакнати  активностите во образованието за одржлив развој, реализирани преку имплементацијата на  Зелениот пакет за  образование (Green Pack), финансиран од страна на Владата на Австрија, Зелен пакет јуниор, негово издание наменето за најмладата популација на ученици и посебно специјалното издание наменето за деца со оштетен вид. Министерот Адеми ја истакнал важност на воведување на еколошкото образование во образовниот процес од најмала возраст, како најуспешна алка во процесот на подигањето на свеста за животната средина.

Министерот Адеми информирал за тековните активности на Министерството во оваа  област,  напредокот  во однос на законодавната рамка  и  нејзината имплементација,  со нагласување на напредокот во тековниот процес на воспоставување на тела за управување со речните сливови и изработка на планови за нивно управување.

Од РЕЦ, како што се наведува во соопштението, информирале за искуствата,  тековните и планирани проекти во оваа област. Се дискутирало и за можностите за соработка,  особено  поддршка во  иницирање и реализација на проекти од областа на управување со водите во прекуграничен контекст,  како што е проектот за реката Лепенец,  кој е приоритет  во рамки на билатералната соработка во областа на животната средина меѓу  Република Македонија и Косово, зајакнување на капацитетите на  инспекциските служби во оваа област, како и важноста на реализација на проекти со регионална димензија. 

ВМРО-ДПМНЕ: Две милијарди евра инвестиции во инфраструктурата по 12 април, кога ќе ја предводиме новата Влада

​Економски раст, зголемување на инвестициите и отворање на нови работни места е можно само со инфраструктурни проекти и модерна мрежa на патишта и железничка пруга низ цела Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ предвидува 2 милијарди евра инвестиции во инфраструктурата. За 4 години од сега ќе нема неасфалтиран пат во Македонија.

Битола конечно ќе добие автопат. Планираме изградба на автопат од Скопје до Битола. Возењето со автомобил на тој начин ќе се скрати на час и половина.

Дополнително ќе има неколку експресни патишта. Кочани – Штип, Штип – Радовиш, Струмуца – бугарска граница, Кавадарци – Прилеп, Битола – грчка граница и Куманово – бугарска граница.

Регионалните центри ќе бидат поврзани со автопат или експресни патишта. Секој крај на државата ќе биде лесно достапен од која било точка.

Квалитетната инфраструктурна поврзаност ќе значи можност за севкупен економски развој во секој регион од државата подеднакво.

По 12-ти април ќе инвестираме во Македонија. По 12-ти април Македонија влегува во фаза на обнова. По 12-ти април повеќе за секого.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Собраниска делегација на Зимската сесија на ПС на ОБСЕ

Пратениците Владимир Ѓорчев, Јагода Шахпаска и Реџаиљ Исмаили, членови на Делегацијата на македонското Собрание во ПС на ОБСЕ денеска и утре во Виена ќе учествуваат на зимската сесија на ПС.

Како што соопшти собраниската прес-служба, во агендата на ова заседание на трите генерални комитети на ПС на ОБСЕ ќе се разгледуваат актуелните настани во ОБСЕ, следено со прашања и одговори и ќе биде дебатирано за решавање на долготрајните конфликти: алатки и механизми на ОБСЕ (прва комисија), Безбедносните последици од климатските промени и улогата на парламентарците (втора комисија), Мултилатерализам во акција: Меѓународна соработка за човекови права (трета комисија) и за претстојната годишна сесија на Парламентарното собрание на ОБСЕ што ќе се одржи од 3 до 7 јули 2020 година во Ванкувер, Канада.

На учесниците на оваа сесија со поздравни говори ќе им се обратат Волфганг Соботка, претседател на Националниот совет на Австрија, Георге Церетели, претседател на ПС на ОБСЕ, Еди Рама, претседавач на ОБСЕ и премиер и министер за надворешни работи на Албанија и Томас Гремингер, генерален секретар на ОБСЕ. /МИА

Во Кривичен судење за „Рекет"

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот „Рекет" во кој обвинети се Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева за перење пари, односно за злоупотреба на службената положба.

На минатото судење судот ја исклучи јавноста, а се презентираа преостанатите три фолдери од усб-то на Зоран Милевски-Кичеец.

Судијката Васка Николовска-Масевска, одлуката ја образложи со тоа што го посочила обвинителката дека со јавното изведување ќе се наруши угледот на лица кои не се дел од овој кривично-правен настан.

Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Васка Николовска-Масевска, а застапник на обвинението е Вилма Русковска.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во октомври минатата година поднесе обвинение против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски.

Првообвинетиот Јовановски се сомничи дека сторил кривично дело „перење пари и други приноси од казниво дело" и за „примање награда за противзаконито влијание". Второобвинетата Јанева се товари дека сторила кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување".

На првото рочиште за „Рекет", што се одржа на 3-ти декември минатата година, третообвинетиот Зоран Милевски-Кичеец призна вина за делото „примање награда за противзаконито влијание", по што беше осуден на три години затвор. /МИА

притисни ентер