Контра мерки за косовското ембарго на македонските производи

Метеж и гужва на граничниот премин Блаце, по одлуката на македонската влада, да воведе контра мерки за косовското ембарго.

Косовските  државјани, од ноќеска на  полноќ  плаќаат  надомест по 2 евра за влез во  земјава, за автомобилите се наплаќа 5 евра , а за автобусите и транспортерите по десет евра.  Косовските државјани велат дека се изненадени од мерката , а   на граничниот премин за влез  чекаат по еден час.
“Чекавме еден саат , плативме две евра. Не знаеме зошто е воведена оваа мерка“ изјави косовски државјанин.

“ Платив две евра  од човек, чекам еден саат и  тоа е најверојаното проблемот што се чека многу“ изјави косовски државјанин.

   Мерката е донесена од македонската влада како одговор на едностраната мерка од косовска страна со која се забранува увоз на десетина македонски производи.  Косово  пред  три дена без најава, разговори и било какви предупредувања  ја воведе мерката за забрана за увоз на македонски производи.  Наводно причината  на Косово е условениот увоз на брашно, иако Македонија мерката  ја  воведе кон сите земји, согласно домашното и меѓународното право. Од друга страна  Косово во Македонија учествува со увоз на брашно со само 2% .  Дека потегот од косовска страна е нелогичен   констатираа и  експертите.   Македонската влада  на втори септември  ја укина одлука за условен увоз на пченица, тогаш владиниот портпарол изјави дека одлуката за условениот увоз на брашно се очекува да се укине во втората половина на септември .

“Финишираат процесите за стабилизација и на пазарот на брашно во земјата, и се очекува да се укине и мерката за условен увоз на брашно од странство во првата половина на идниот месец бидејќи и за тоа  се создадени услови. Мерките беа донесени врз основа на домашното и меѓународното право, врз основа на длабока аргументација и со цел заштита на домашното производство, цениме дека истите ја постигнаа целта, помогнаа за стабилизирање на пазарот и ги надминаа предизвиците од евентуални какви било нарушувања“ изјави Александар Ѓорѓиев, портпарол на Влада на Р. М.

Токму поради овие информации, експертите од меѓународна трговија велат дека  косовската забрана не е базирана од економски причини, туку поради претстојните политички избори на Косово, со што косовската влада се обидува да добие политички поени кај косовските граѓани. 

Ѓукановиќ ја положи претседателската заклетва

Во црногорската престолнина Цетиње со положување на заклетвата  избраниот претседател Мило Ѓукановиќ  официјално ја презема должноста.

Ѓукановиќ претседателската заклетва ја даде пред пратениците од Собранието на Црна Гора.

-Се колнам  во својата чест дека должноста претседател  на Црна Гора ќе ја извршувам совесно и одговорно за доброто на сите граѓани, рече  Ѓукановиќ во заклетвата.

Покрај пратениците , на свечената седница присуствуваа и поранешните претседатели на Црна Гора, премиери и претседатели на парламентот, како и највисоките државни функционери и челници на државните институции.  

Абас повторно примен во болница

Претседателот на Палестина 83- годишниот Махмуд Абас е примен во болница, според анонимен официјален претставник, Абас имал температура.

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска повторно е примен во болница. Ова е третпат во една недела да биде хоспитализиран.

Абас во вторникот имал операција на увото и по неколку часа бил пуштен дома. Вчера повторно беше на кратко во болница.

Резултатите од анализите, како што јави палестинската новинска агенција, пренесувајќи ја изјавата на директорот на болницата, се добри.

Абас има проблеми со срцето, а пред десет години му е дијагностициран рак на простата. Инаку, тој е страстен пушач.

Дамаск ослободен, екстремистите евакуирани

Група екстремисти од Исламската држава се евакуирани од последната енклава под контрола на бунтовниците во близина на Дамаск, со што оваа територија е вратена под контрола на државата.

Сириската Опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон, соопшти дека автобусите влегле во енклавата по полноќ за да ги превезат борците на ИД и нивните семејства.

Според Ројтерс, автобусите се упатиле во правец на провинцијата Бадија во Сирија, подрачје со мал број на жители , кое се наоѓа источно од престолнината Дамаск.

притисни ентер