„Браќа Карамазови“ на затворањето на „Охридско лето“

Театарот „Марин Држиќ“ од Дубровник со претставата „Браќа Карамазови“ од Достоевски во режија на Дејан Пројковски ќе ја има честа да го затвори годинашното 53-то по ред издание на нашата најголема музичко-сценска манифестација – Фестивалот „Охридско лето“.

Режисерот Пројковски за неговата најнова поставка изјави дека се работи за претстава што зборува за човековите страсти, неговите пороци, за демоните во секој поединец...

- „Браќа Карамазови“ всушност е претстава која најмногу зборува за борбата што секој човек ја води во сопственото срце. Сите ликови во неа како да се заглавени во калта на сопствените страсти и пориви, со постојан обид да полетааат кон возвишеното, кон божјото, рече Пројковски.

Тој истакна дека во процесот на работата на претставата соработката со актерите толку добро се развивала, што сите почнале да го чувствуваат делото како интимна исповед на темата Бог, верувањето во Бога, дури и начинот како човек да го изоди тој пат во потрагата на Бога во себе.

Последното дело на Достоевски, кое некои го сметаат дури за недовршено, говори за семејството Карамазови, преполно со демони, со бреме, патила, состојби кои од една страна го опишуваат духот на времето во Петроград, но истовремено е еден вид вивисекција на човековите страсти и недоследности.

Актерот Фране Першин, кој го толкува ликот на Фјодр Карамазов, исклучително ја оцени соработката со режисерот Пројковски, огромната доверба што ја имал во актерската екипа, без агресивни решенија, со минималистички децентни режисерски зафати.

- Напишаниот збор на авторот Достоевски бара доверба во актерскиот израз. Тоа го добивме од Пројковски, капетанот на оваа пловидба, шефот на парадата кој исклучително зрело за својата возраст ја сработи претставата. Таа доверба публиката вечерва ќе има можност да ja види во самата претстава, рече Першин.

Актерот Владимир Посавец – Тушек за неговата потрага по ликот на Димитриј Крамазов изјави дека процесот на креирањето на улогите на големите автори како Шекспир и Достоевски, уметникот по нив треба да трча со своја идеја и независно од исходот на таа потрага, односно што и да се долови, притоа не може да се згреши зашто силината на напишаната мисла тоа го наметнува.

- Дмитриј Карамазов, тој најстрастен лик во претставата, тргнав да го барам на христијaнски начин, преку параболата „направи грев па потоа покај се“, наспроти гревот постојано да се носи во главата и притоа постојано да се живее грешно. Пеколот е впрочем мислата, демоните во главата создаваат пекол, тогаш гревот слегува во срцето и тоа станува желба, што ги тера луѓето да го прават она што го мислат, појасни Посавец – Тушек.

Директорката на „Марин Држиќ“, Јасна Јукиќ истакна дека работата со македонската екипа - режисерот Пројковски, сценографот Владо Ѓорески и композиторот Горан Трајковски е почеток на една македонско-хрватска театарска љубов што сигурно ќе резултира со соработка и во иднина.

- Проектот го работевме со помош и на актери од Сплит, како Тушек, Јуришиќ, Јуркиќ...Со нивна и со помошта на големиот режисер Пројковски, потоа Ѓорески и Трајковски, сметам дека направивме навистина одлична, извонредна претстава, на голем автор, големо дело, рече таа.

„Браќа Карамазови“ ќе се игра на сцената на Центарот за култура „Григор Прличев“ со почеток од 21 часот. Поради големиот интерес, претставата ќе биде изведена и утревечер, надвор од програмата на „Охридско лето 2013“.

Познато е кога ќе се одржи доделувањето на Оскарите и кои ѕвезди ќе бидат водители

Бред Пит, Хали Бери, Харисон Форд и Рис Витерспун се само некои од славните личности кои ќе учествуваат како домаќини на 93-тата престижна церемонија на Оскарите.

Церемонијата ќе се емитува во недела, 25 април,известува списанието Пипл.

Заедно со нив, на списокот презентери има и некои други големи имиња од актерската и модната сцена - Ангела Басет, Бонг Јун Хо, Дон Чидл, Брајан Кранстон, Регина Кинг, Марли Метлин, Рита Морено и Зендаја.

На Пит, минатогодишниот добитник на Оскар во категоријата најдобра споредна машка улога, ќе му се придружат и другите престижни добитници на наградите во 2020 година, Рене Зелвегер, Хоакин Феникс и Лора Дерн.

Организаторите на церемонијата на почетокот на овој месец истакнаа дека сакаат оваа година наградата да изгледа повеќе како филм, а помалку како ТВ-емисија.

Продуцентите годинава испратиле писма до номинираните во кои бараат физички да присуствуваат на церемонијата.

Ова значи дека, за разлика од другите церемонии на доделување на награди, како што се БАФТА и Златниот глобус, на 25 април, нема да ја следиме комуникацијата на актерите и презентерите преку Зум.

За оние кои од која било причина нема да можат да присуствуваат на доделувањето на наградите, Академијата ќе ја преземе наместо наградениот уметник.

Стоилковски: Снемува вакцини, Заев и Филипче се неспособни да обезбедат нови

Снемува вакцини, а Заев и Филипче се уште се неспособни да набават нови за да продолжи имунизацијата во Македонија, рече Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Од досега пристигнатите, Заев и Филипче набавија само 3.000 вакцини. Да не беа донациите немаше ниту лекарите и другиот медицински персонал да се вакциниран. Да не беа донациите, и тие ќе требаа да патуваат да се вакцинираат во Србија, или каде и да им отвореа врата, да се смилуваат врз народот оставен на цедило од Заев и од Филипче. Ете тоа е горката вистина, снемува вакцини, Заев и Филипче се неспособни да обезбедат нови, да не беа донациите, и докторите ќе требаше да патуваат да се вакцинираат во Србија!

Не смее да се заборави колку лаги беа кажани за набавка на вакцините, колку лажни изјави беа споделувани дека има договори за вакцини. А, всушност се било лага, се било трка по провизии.

Вакцинацијата во Македонија задоцни цели четири месеци. А, тоа чини животи. Од први јануари до сега има починато над 1.700 луѓе. Над 1.700 жртви поврзани со корона епидемијата и ненавременото справување со неа. Па колкумина од нив можеби ќе беа спасени ако не се мислело на провизии и не смислувале нови лаги за договори за вакцини? И секој нов загубен живот од вирусот оди на совеста на Заев и на Филипче. Да набавеа вакцини, кога тоа го правеа и земјите од регионот, бројот на починати сигурно немаше да биде толку голем.

И денес, четири месеци и 14 дена подоцна Македонија се уште каска зад регионот и зад светот. Полицискиот час кој што е на сила, и најавите за негово продолжување, немаше да бидат потребни, ако се набавеа вакцини на време.

Лакомоста и пред се неспособноста да се набават вакцини на време, донесе урнисана економија, втора година по ред, илјадници уништени животи, загубени членови на семејства, загубени работни места, загуби и трошоци за лекување, цели две години загуби за Македонија. Не постои толкав буџет што може да ги санира овие загуби.

Нема толкав пи-ар тим што може да биде платен од буџетот за ја покрие оваа нечовечност и лакомост во власта. Останува горката вистина дека Заев и на Филипче среде пандемија бркаа провизии! Нема веќе простор за Заев и за Филипче за манипулација со граѓаните. Нема веќе верба дека Заев и Филипче можат да сторат нешто повеќе. После се, за Заев и за Филипче нема ништо друго освен - одговорност!

Белата куќа: Џил Бајден добро го поднесе медицинскиот зафат

Белата куќа објави дека првата дама Џил Бајден „добро ја поднела медицинската постапка“, за која не се објавени детални информации.

Претседателот Џо Бајден (78) бил денеска наутро со својата 69-годишна сопруга во посета на медицинска установа во Вашингтон.

И двајцата се вратиле во Белата куќа во текот на утрото.

„Првата дама добро ја издржа медицинската постапка и се врати во Белата куќа за да ја продолжи својата нормална програма“, рече нејзината директорка за комуникации, Елизабет Александар.

Белата куќа објави доцна синоќа дека Џил Бајден има закажано термин „за вообичаена медицинска постапка“.

Причините за одење на лекар и деталите не се соопштени.

Џил и Џо Бајден се во брак од 1977 година, а првата дама, која има докторат по науки во образованието, предава на универзитет близу Вашингтон.

притисни ентер