Бугарско пиши-бриши за Славко Јаневски

Бугарските администратори на Википедиа избришаа дел од биографијата на поетот Славко Јаневски откако вчера Канал 5 објави дека Бугарите се единствените кои ја впишаа одлуката на лустраторите за признатиот книжевник и академик Славко Јаневски, пред промената да се внесе и на македонската страница.
Од вкупно 9 страници за Славко Јаневски на најголемата интернет енциклопедија, само бугарската ја впиша одлуката на комисијата за верификација на факти. Промената беше извршена во саботата попладне, а бугарските администратори во 6-тиот пасус на биографијата на Славко Јаневски допишале.

-Тринаесет години по неговата смрт официјално е утврдено дека Славко Јаневски бил агент на југословенските тајни служби, на кои им кажувал информации за свои колеги писатели и уметници. (цитат од википедиа на бугарски јазик.)

Откако Канал 5 вчера ја објави информацијата за која имаше и многу коментари од гледачи и читатели на сајтот www.kanal5.com.mk, администраторите на бугарската википедија претпладнево околу 11.20 часот го избришале лустрациското минато на Јаневски, кое се уште не е официјално објавено ниту пак ќе може да биде објавено затоа што академик Славко Јаневски почина пред 13 години.

Бугарската биографија за Јаневски повторно е вратена во претходна состојба. Причината засега никој не ја открива. На фотографиите на сајтот на Канал 5 ќе ги видите разликите во бугарската википедиа биографија, на едната е актуелната страница, а на другата со сина боја е обележана претходната страница.

Членот на комисијата за верификација на факти Чедо Дамјановски денеска соопшти дека академик Славко Јаневски ги озборувал колегите и ја проценувал вредноста на нивните книжевни дела, а не ги кодошел на идеолошко-политичка основа. Тоа според Дамјановски не е законска основа за лустрација, а претходно со одлука на уставниот суд беше стопирано лустрирање на починати.

По големата бура во јавноста за досието Слав-Јан, (на академик Славко Јаневски) комисијата за верификација повторно се состана вчера и ја потврди одлуката како законска, додека критичарите ги обвини дека не ги знаат фактите за причината за лустрација на Јаневски.

-Комисијата напоменува дека во својата работа и одлучување не се занимава со имињата, професијата, големината, профилот и значењето на лицата кои се опфатени со Законот. Согласно ова, комисијата не прифаќа да биде вовлечена во наметнати дебати за вреднување на личности и дела кои излегуваат од рамките на Законот, исто како што не прифаќа да биде обвинувана за нарушување на угледот и реномето на МАНУ, или за сквернавење на македонскиот идентитет, го соопшти ставот на комисијата за верификација на факти, портпаролот Предраг Димитровски.  

Најголема осуда за лустрација на Јаневски стигна од МАНУ, академијата го оцени како потегот на лустраторите како внатрешен удар против македонскиот национален идентитет, и одлука која е донесена противуставно.

Димитров: Груевски успеа да ја претвори Република Македонија во заробена држава

Никола Груевски е тој кој што успеа да ја претвори Република Македонија во заробена држава за време на неговото владеење, како што беше посочено и во извештајот на Европската комисија од 2016 година, напиша министерот Никола Димитров. 

,,Сите ние овде, но исто така и во Европа, ги слушнавме телефонските разговори кои беа објавени во 2015 година, а кои индицираат огромни злоупотреби на функциите, изборни измами и корупција. Помислата дека авторитaрен владетел, кој оставил зад себе такво наследство, а сега осуденик, од земја кандидат за членство во ЕУ ќе бара спас од раката на правдата во земја членка на ЕУ, не може воопшто да се проголта.

Да не го заборавиме и податокот дека, како поранешен премиер, тој исто така користеше и полициско обезбедување составено од полициски службеници кои самиот ги одбрал, коешто ги прави наводите за постоење закани кон неговата лична безбедност целосно лажни, се вели во пишаната изјава на Димитров, околу последните случувања поврзани со екс-премиерот Никола Груевски. 

Мицкоски: Бегството на Груевски не го оправдувам, тоа не е опција

Со став на Фејсбук се огласи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски.. Политичкиот прогон и терор станува основен метод на дејствување на оваа власт.

Имаме киднапирана држава каде граѓаните се соочуваат со растечка сиромаштија, зголемени даноци, одземено достоинство, промена на име, идентитет.

Иако притисокот, поточно прогонот кој го прави власта е политички мотивиран и е евидентен и многу јасен, самиот потег на бегство не го оправдувам, и тоа не е опција особено што други лица и нивните семејства ќе ги трпат последиците од таквата постапка, напиша Мицкоски меѓу другото на Фејсбук..

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски ниту знаел, ниту учествувал во некаков план за бегство на Груевски

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги демантира лагите и манипулациите искажани од устата на портпаролот на единствениот политичар три пати аболициран за тежок криминал, Зоран Заев, реагираат од ВМРО- ДПМНЕ. 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ниту знаел, ниту учествувал во некаков план со кој што му е овозможено на Никола Груевски да избега од Македонија.

Аболицираниот Зоран Заев и министерот за прогон и терор Оливер Спасовски завчера точно знаеја дека Никола Груевски не е во штабот на ВМРО-ДПМНЕ. Знаеја, но одлучија политички да ја злоупотребат полицијата и институциите, да запираат легитимираат и претресуваат членови и активисти на партијата со намера да ги заплашат.

СДСМ и аболицираниот Зоран Заев и Оливер Спасовски го допреа дното.

Двајцата мора да си поднесат неотповикливи оставки заради нефункционирањето на институциите и разорувањето на Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со заминувањето на Никола Груевски, тоа не е опција дури и кога сите знаат дека се работи за политички прогон. Така се загрозуваат и другите лица кои исто така се цел на тој прогон. И тоа се покажа, притворањето на дел од овие лица е дефокусирање од неспособноста на Заев и министерот за прогон и терор, Спасовски. Нивното притворање е политичка казна, а не правна санкција кон луѓе кои редовно и ревносно ги исполнуваа обврските кон судот.

Ишкањето на мувата од капите на Заев и Спасовски не и помага на Македонија и на правниот систем. Двајцата како лидери на криминалниот картел на власт мора да си заминат што поскоро, се наведува во реакцијата од ВМРО - ДПМНЕ. 

притисни ентер