Масовни протести во Египет – Три лица загинаа, 130 се повредени

Три лица загинаа ,а 130 се повредени во судирите меѓу приврзаниците и противниците на египетскиот претседател Мохамед Морси.

Властите на САД ги предупредија американците да не патуваат во Египет, а на дел од дипломатскиот персонал  им нареди да го напуштат Египет.
Новите протести во Египет го преполнија аеродромот во Каиро каде илјадници патници чекаат да ја напуштат земјата.

Тенизите се зголемени пред утрешниот масовен протест на кој се очекува да присуствуваат околу еден милион демонстранти.

Приврзаниците на Морси тврдат дека претседателот има легитимитет да остане на власт.

притисни ентер