Барак Обама пристигна во Ј.Африка

Претседателот на САД Барак Обама синоќа вои рамките на кратката африканска турнеја пристигна во Јужна Африка.


Обама кој во Преторија пристигна заедно со своето семесјтво сопругата Мишел и двете ќерки беше пречекан во високи државни преставници на Јуѓжна Африка.
За време на посетата Обама ќе се сретне со преседателот Џејком Зума и ќе го посети островот Робен каде Нелсон Мандела го мина најголемиот дел од своето 27 годишно заробеништво.
притисни ентер