Доделена помош на семејството во село Приковци чија куќа беше опожарена

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов заедно со градоначалникот на општина Кратово Мите Андоновски и претставници на Црвениот крст денеска го посетија семејството Додеви во кратовското село Приковци, чијашто куќа неодамна беше опожарена, јави МИА.

Спасов на Зоран и Верица Додеви им додели еднократна парична помош, а тие воедно се и корисници на детски додаток. Црвениот крст на семејството им донира пакети со храна, хигиенски средства, ќебиња и облека за три месеци, како и вреќи за спиење и церада за да ја покријат куќата. Општина Кратово и градоначалникот Андоновски, пак, ветија дека ќе им помогнат со градежни материјали за изградба на куќата.

- Секој од нас како инстиутција ќе помогне во рамките на своите овластувања и можности и токму затоа настапивме координирано за да им излеземе во пресрет и да им ја дадеме првата помош за да го продолжат животот. Минстерството за труд и социјална политика на семејството Додеви им доделува еднократна парична помош во износ од 30.000 денари, но грижата за семејството ќе продолжи и понатаму со поддршка на Центрарот за социјални работи од Кратово кој има обврска дневно да ги посетува и да се грижи за нив, изјави министерот Спасов по посетата на семејството Додеви.

Пред неколку дена ова семејство со три дечиња го загуби својот дом во пожар.

Тешка сообраќајка вечерва во близина на штипското село Лакавица, повредени 13 лица

Тринаесет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случи вечерва во близина на штипското село Лакавица во која чествувале две возила, од кои во едното се превезувале мигранти.

Портпаролот на СВР Штип Гордана Панајотова потврдува дека во несреќата учествувале две возила, меѓутоа повеќе детали како се случила не може да даде, бидејќи во тек е увидот од страна на истражните органи.

Директорот на Клиничка болница Штип Ален Георгиев за МИА вели дека во болницата се хоспитализирани 13 лица, од кои 11 се мигранти и двајца се македонски државјани.

Според она што му е презентирано од страна на дежурните лекари, прв впечаток е дека ниту еден од повредените не е во животозагрозувачка состојба, но во тек се прегледите и снимањето со цел да им се утврдат повредите.

Првично станува збор за мигранти од Пакистан, а мигрантите кои се во моментов во болницата во Штип ќе бидат примени на две одделенија, на ортопедија и на хирургија. Георгиев вели дека во текот на ноќта мигрантите ќе бидат и тестирани за КОВИД-19.

Повеќе детали околу несреќата се очекува вечерва или во текот на утрешниот ден. /МИА

Фото: Најзгодната медицинска сестра на светот!!

Лорен Дреин Каган е медицинска сестра, фитнес модел и персонален тренер. 

Атрактивната русокоса станала светски позната кога ги објавила своите мемоари како член на контроверзната „ Westboro“ баптистичка црква.

Атрактивната Лорен има повеќе милиони фанови на социјалните мрежи, секако поради својот изглед.

За многумина од нејзините фанови таа е „најсексапилната медицинска сестра на Инстаграм“. На оваа социјална мрежа Лорен има повеќе од 4 милиони следбеници.

Иако понекогаш Лорен работи и 13 часа на ден, секогаш наоѓа време за интензивен тренинг со кои ја одржува својата совршена става.

Во Хрватска 50 новозаразени со корона, починало едно лице

Во Хрватска во последните 24 часа од 763 тестови се регистрирани 50 новозаразени со коронавирус.

Уште едно лица почина од последиците од Ковид -19, објави Националниот штаб за цивилна заштитна .

Во Хрватска во моментов има 1117 активни случаи на корона, од нив 132 пациенти се на болничко лекување, а тројца пациенти се на респиратор.

Од 25 февруари кога во Хрватска бил забележан првиот случај на корона па се до денес вирусот е потврден кај 3722 лица, а досега се тестирани 93571 лице. Од почеток пандемијата во Хрватска има 119 починати од ковид-19 , а оздравени се 2486 лица. Во самоизолација во моментов се 4861 граѓанин.

притисни ентер