Доделена помош на семејството во село Приковци чија куќа беше опожарена

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов заедно со градоначалникот на општина Кратово Мите Андоновски и претставници на Црвениот крст денеска го посетија семејството Додеви во кратовското село Приковци, чијашто куќа неодамна беше опожарена, јави МИА.
Спасов на Зоран и Верица Додеви им додели еднократна парична помош, а тие воедно се и корисници на детски додаток. Црвениот крст на семејството им донира пакети со храна, хигиенски средства, ќебиња и облека за три месеци, како и вреќи за спиење и церада за да ја покријат куќата. Општина Кратово и градоначалникот Андоновски, пак, ветија дека ќе им помогнат со градежни материјали за изградба на куќата.

- Секој од нас како инстиутција ќе помогне во рамките на своите овластувања и можности и токму затоа настапивме координирано за да им излеземе во пресрет и да им ја дадеме првата помош за да го продолжат животот. Минстерството за труд и социјална политика на семејството Додеви им доделува еднократна парична помош во износ од 30.000 денари, но грижата за семејството ќе продолжи и понатаму со поддршка на Центрарот за социјални работи од Кратово кој има обврска дневно да ги посетува и да се грижи за нив, изјави министерот Спасов по посетата на семејството Додеви.

Пред неколку дена ова семејство со три дечиња го загуби својот дом во пожар.

Фото: Емили Ратајковски лансираше нова колекција на долна облека

Емили Ратајковски (28) лансираше нова колекција на долна облека, со што се пофали на социјалните мрежи.

Таа позираше заедно со нејзина колешка, а двете носеа само градник, танги и патики. Нивните разголени фотографии ги погледнаа повеќе од 10 милиони луѓе.

Маја Беровиќ без одмор

Маја Беровиќ е неуморна, кога станува збор за работата.

Популарната пејачка објави две нови песни, а претходно ја израдува својата публика на популарната платформа „Deezer”, потоа следеше ново изненадување кога на нејзиниот официјален Јутјуб канал се појавија видеоспотовите „Змај“ и „Улога“. Еден од спотовите е снимен во Доминиканскта Република.

Освен новите синглови, Маја неуморно настапува. Таа пред нова година настапува во Златибор, а за најлудата ноќ Маја Беровиќ ќе пее во Белград.

Новата „Opel Corsa“ ја освои титулата „AUTOBEST 2020“

Новата „Opel Corsa“ е изгласана за „AUTOBEST 2020“, европското признание за „Best Buy Car of Europe“ односно автомобил кој нуди најмногу за својата цена.

Со вкупно 17.617 поени, новата „Corsa“ го освои првото место за само 157 поени пред новата генерација на „Peugeot 208“. Во проценти изразено, од вкупниот број распределени поени во финалето, разликата претставува само 0,2%! „Škoda Kamiq“ се најде на третото место со вкупно 16.848 поени, само 612 поени помалку од новиот „208“. Во вкупното рангирање следат „Renault Clio“ и „Nissan Juke“. Деталните резултати се наведени во „Final Ranking“ секцијата на веб-страницата на „AUTOBEST“.

„AutoBest “организацијата беше создадена во 2001 година со револуционерен концепт за „Best Buy автомобил“, односно автомобил кој нуди најмногу за својата цена достапен на европскиот пазар. Членовите на жирито претставуваат вкупно 31 европска нација, опфаќајќи огромното мнозинство на европското население. За еден автомобил да стане AUTOBEST победник, мора да претставува најдобра понуда за повеќето европски купувачи. Цената, сервисната мрежа, снабденоста со резервни делови и разновидноста на понудата се најважните критериуми во процесот на гласање. Дизајнот и новите технологии се исто така важни критериуми. При одлучувањето за победникот AUTOBEST жирито користи транспарентен систем на гласање, со сложена шема од 13 критериуми.

притисни ентер