Брег на младоста - Ударните акцијашки бригади викендов во Охрид

Во Охрид викендов се враќаат спомените од минатото. Започнаа средбите на акцијашите од целиот Балкан.
Над 200 бригадири од 32 градови главно од бившите југословенски простори  се присетуваат на големите акции кога заедно рамо до рамо граделе патишта, вештачки езера, водоводи и пруги.

Ентузијастите се организираа во иднина повторно да го промовираат волонтеризмот.

- Тоа значи дека сите кои ке сакаат на настапат  таму каде што ке бидат повикани или сами се пријавуваат или  ваквите активности ги организираат волонтерските капмови кои веќе постојат во Европа и светот,  вели Славчо Николовски иницијатор за обновување на Брег на младоста.

Некои во ударните акции ја доживеаа својата прва љубов други склопија пријателства кои се негуваат до ден денес.

- Тоа што сега сме во различни држави Македонија, Србија, Босна, Хрватска, Словенија ние се уште зборуваме на истиот јазик јазикот на срцето и се разбираме, вели Маријана Јешовиќ акцијаш од Сремска Митровица

-  Охрид е нешто посебно за мене имам многу убави спомени од тука. И затоа ке доаѓам кога и да биде потребно и кога ке се организираат средби и активности, вели Борис Избашич  командант на младинската бригада во Сремска Митровица.

Извидниците  ги извадија ударните позлатени значки  кои биле единствената награда за нивниот ангажман во акциите ширум југословенсите простори.

- Јас бев на свеченото пуштање на пругата Шамац –Сараево,  пруга која во должина на 260 км се изгради за осум месеци. Тоа навистина беше прекрасно чуство,   вели Војче Китаноски акцијаш. 

Идејата е од Охрид пламенот на акцијаштвото да се прошири во цела Македонија. Учесниците покрај тоа што ќе се дружат и забавуваат  ќе работат на разни проекти. Една од првите акции ке биде чистењето на Охридското езеро.

Фото: Нивес Целзиус во кревет со бел чипкаст градник

Нивес Целзиус на својот Инстаграм профил редовно објавува фотографии во провокативно издание.

Пред еден од нејзините настапи Нивес се фотографиташе во бел чипкаст градник легната на кревет. Пеачката заводливо гледа во селфи камерата, а фотографијата пријатно ги изненади нејзините фанови.

Истаграм воведува ново правило кое сите ќе мораат да го почитуваат

Инстаграм ќе бара од своите нови членови при регистрација задолжително да внесат датум на раѓање, затоа што планира да воведе повеќе содржини кои се прилагодени на одредена старосна група.

Оваа социјална мрежа за споделување фотографии веќе има правило за корисниците да бидат постари од 13 години за да креираат налог.

Барањето на датумот на раѓање би и помогнало на компанијата кај огласувањето и пласирањето на одредени производи кои не се наменети за деца.

Тие информации ќе му помогнат на Инстаграм да не прикажува на деца реклами за коцкање, алкохол...

„Барањето на овие податоци ќе помогне во спречувањето на девата да се приклучат на Инстаграм, ќе помогне и младите да бидат посигурни и ќе овозможи општо побогати содржини кои се прилагодени за одредени старосни групи“, велат од компанијата.

Младиот рапер ненадејно почина на аеродром

Младиот американски рапер Џус Ворлд почина на 21 година откако му се слошило на аеродром во Чикаго.

Како што пренесуваат американските медиуми, на музичарот, чие име е Џеред Ентони Хигинс, му била пружена помош на аеродромот, но потоа во болница била констатирана смрт.

Од полицијата соопштуваат дека по доаѓање на патрола на лице место е утврдено крварење од уста кај младиот рапер.

Тој е роден на 2 декември 1998 година во Чикаго, на свои четири години научил да свири клавир а потоа и гитара, тапани и труба.

Во некои од последните интервјуа раперот говорел за своите проблеми со дрогата.

притисни ентер