Потресни сведочења на братот и сестрата кои 20 години живееле заклучени дома!

Братот и сестрата никогаш не биле ниту на лекар, ниту на училиште, а мајката секогаш успеала да ги скрие, ако некој ги побарал, се до нејзината смрт, кога тие најпосле излегле од дома. Еве што велат децата за својот досегашен живот.
Детство меѓу четири ѕида и живот во целосна изолација. За 23-годишниот Марко и две години помладата Маријана, затскриениот прозорец од семејната куќа во Пожаревац, 20 години им бил единствениот контакт со светот.

-Ги гледавме врсниците како одат на училиште и се враќаат, а ние се прашувавме зошто ние не можеме. Никој не знаеше кои сме, ниту дека постоиме, вели Марко Станковиќ.

-Најтешко ми беше што немав ниту другарка и што никогаш нема да имаме матурска вечер, вели неговата сестра, Маријана Станковиќ.

Се почнало кога ги напуштил татко им, а мајка им останала столб на семејството. Со тоа, почнале и нејзините стравови дека ако децата ги пушти надвор, може да им се случи најлошото. 

-Поради своите патолошки стравови дека ќе не убие вакцина. Најмногу се плашеше од вакцинацијата и од тоа дека ќе не киднапира татко ни и ќе ни ги продаде органите во Италија, раскажа Маријана.

Мајката им давала безгранична љубов, затоа и станале жртви на нејзините стравови. Никогаш не биле на лекар. Играле во тишина за да не ги чујат соседите, а телевизорот им бил единствен прозорец кон реалноста. Така научиле и неколку странски јазици. По нејзината смрт прв пат зачекориле во надворешниот свет, од кого мајка им две децении успешно ги криела, а за што алармирале нивните баба и дедо. 

-Нашите служби повеќе пати се обидоа да ги најдат децата. Имаме изјава од мајката дека децата се во Црна Гора, дека таму се школуваат. Потоа, како што рекоа децата, се покажа дека мајката ги криела, изјави Бранислав Пешиќ, дирекотор на Центарот за социјални работи.

Марија и Марко сега посетуваат основно училиште преку образовниот проект Втора можност. Сигурни се дека ќе ја искористат, зашто прва можност никогаш и немале.

Тинејџер фрли шестгодишно дете од десетти кат на музеј во Лондон (ВИДЕО)

Тинејџерот , кој го фрли од балкон на 10. кат од музејот Тејт во Лондон шестгодишното момче , ја призна вината.

Џонти Брејвери (18) денеска се изјасни за виновен за време на краткото рочиште во Централниот кривичен суд во Лондон.

Лондонската полиција го уапси 17-годишниот тинејџер во август годинава под сомнение за обид за убиство, откако шестгодишно момче беше фрлено од платформата за набљудување на галеријата „Тејт“ во Лондон, пренесува The Independent.

Жртвата била пронајдена на покривот од петтиот кат на уметничката галерија и однесена во болница. Според најновите информации, момчето е стабилно и се опоравува.

Официјални лица тогаш изјавија дека нема докази момчето и тинејџерот да се познаваат.

Платформата за набљудување на 10-ти кат е интересна за посетителите на популарниот музеј кој се наоѓа во поранешната електроцентрала со поглед на реката Темза и ја посетуваат стотици туристи и семејства , особено во текот на викендот.

Фото: Камион чудовиште од 12 милиони долари!?

„Тхор 24’ е монструозен камион вреден неверојатни 12 милиони долари. 

Љубителите на камионите жалат што во иднината нема да постојат вакви можни возила кои трошат галони нафта ми имаат погонски склоп од 24 цилиндри.  

Камионот „Тхор24’ својата одисеја ја започнал како „Петерблит 359“ за потоа да биде продолжен на 13 метри за да може да прими „ twin 13.9 “ литарски Детроит дизел „ V12 “мотор. 24- цилиндарскиот мотор исфрлува сила од неверојатни 3974 коњски сили.

Камионот  покрај ова има и боци со нитро оксид. Тој има и издувна грана за секој од 24 –те цилиндри. Иако е тежок 150 000 килограми може да развие брзина од 210 километри на час. Камионот поради огромната тежина дури мора да има и четири Симсон падобрани за запирање, поради тоа што стандардните сопирачки не му се доволни.

Камионот „Тхор24“ е продаден за време на Worldwide Auctioneer’s“ во Саудиска Арабија за неверојатни 12 милиони долари . Ако се земе во предвид дека неговото производство чинело околу 7 милиони долари, неговите конструктори одлично заработили при оваа продажба.

Камионот кој е произведен и се уште се наоѓа во Аризона САД,интересно е продаден во Саудиска Арабија .

Њујорк тајмс: Забраната на е-цигарите ќе направи повеќе штета отколку корист

„Предлогот да се отстранат електронските цигари од пазарот е разумен, но нивната забраната не е најдоброто решение од повеќе причини", оцени Њујорк Тајмс.

Во време кога во САД постои двојна криза предизвикана од електронските (вајп) цигари – порастот на нивната употреба меѓу тинејџерите и „мистериозната" болест на белите дробови предизвикана од вајпинг производите, првиот предлог на американската државна администрација беше овој производ да се забрани.

„Предлогот да се отстранат електронските цигари од пазарот е разумен, но нивната забраната не е најдоброто решение од повеќе причини", оцени Њујорк Тајмс, образложувајќи дека „таа мерка не гарантира дека младите ќе престанат да ги користат е-цигарите. Од друга страна пак, оваа мерка сигурно ќе натера 11 милиони полнолетни Американци, кои веќе ги користат овие производи, да изберат помеѓу традиционалните цигари (кои се се уште достапни иако се поштетни од е-цигарите) и вајпинг производите на црниот пазар."

Американската агенција за храна и лекови (ФДА) дури сега воведе правила за комерцијализација на алтернативните производи. Досега тоа се правеше доброволно па се покажа дека процедурата ја испочитувал само Филип Морис, кој чекал две години за ФДА да ги прегледа научните анализи во врска со IQOS-от (кој не е електронска цигара туку уред кој го затоплува, а не го гори вистинскиот тутун) пред да го стават овој производ на пазарот.

Се утврди дека IQOS е единствената алтернатива од двете категории, која има официјално одобрение од ФДА да се стави на пазарот при што ФДА соопшти: По ригорозната анализа заснована на научни факти, овој производ сега може да се најде на американскиот пазар, а една од причините е тоа што произведува пониско ниво на одредени токсини отколку цигарите кои го согоруваат тутунот.

Андре Каланцополус, генерален директор на Филип Морис, коментирајќи ја актуелната дебата во Америка, за ЊуЈорк Тајмс изјави: Технологиите како што се е-цигарите и производите кои го топлат а не го согоруваат тутунот, можат драматично да го намалат бројот на пушачи, што е можност на векот, но оваа прилика не смее да се искористи на сметка на младите. Одмерен и цивилизиран дијалог заснован на научни факти и на постојната регулаторна рамка, а не на емоции, страв и ширење на сомнеж, може да помогне да се искористи оваа прилика.

притисни ентер