Кој ќе отпадне од трката за наследник на Црвенковски?

Се бара јунак кој ќе се откаже од трката за претседател на СДСМ. Извршниот одбор во име на единството, им порачал на Заев, Јовановски и Ивановски селекцијата да ја направат самите, а неофицијално, со најголеми шанси за наследник на црвенковски, бил струмичкиот градоначалник. Кандидатите добија рок од два дена. Наумов, пак своите конкуренти ги повика на кафе. Кандидатурата на Црвенковски ке се разгледува директно на конгресот.
Кире Наумов еден од кандидатите прв се огласи во јавноста по синоќешната седница на Извршен одбор на СДСМ. Ги покани на кафе Заев, Јовановски и Ивановски.

- Во духот на мојата заложба за фер и демократска и сопартијска кампања ќе ги поканам останатите кандидати на заедничка неформална средба во текот на денот, стои во писмената изјава на Наумов. 

Наумов вели дека на денешната средба  со генералниот секретар Андреј Петров, бил информиран оти кандидатурата му е прифатена и оти биле направени измени во роковникот.

- Целта на ова одложување било да се остави време на останатите тројца кандидати евентуално да се договорат за намалување на бројот на кандидатури.

Претставувањето на програмите пред општинските организации ќе започне од понеделник.

Струмичкиот градоначалник Зоран Заев за Канал5 изјави дека  ја прифатил поканата на Наумов. За Канал 5 вели дека е добро за партиското единство сите четворица кандидати да седнат заедно на маса и да усогласат заедничка позиција. Според Заев целта на ваквиот договор би бил колку што е можно повеќе намалување на бројот на  кандидатите. Тој очекува СДСМ по конгресот да излезе надежна перспективна и силна политичка партија

Сепак и по синоќешниот извршен на Бихаќка останува неизвесноста - дали Црвенковски ќе биде во трката за избор на нов лидер.  Иницијативниот одбор се премисли и неговата кандидатура заедно со 20-те илјади потписи, ќе ја доставува директно на Конгресот.

Трамп: Отворете фабрика во својата земја, затворете ги оние во Кина

Претседателот на САД Доналд Трамп го засили денеска притисокот врз автомобилската компанија „Џенерал моторс“ (GM), повикувајќи ја повторно да ја отвори својата фабрика во Охајо.

„Затворете една фабрика во Кина или Мексико, каде толку интензивно вложувавте во периодот пред Трамп и донесете ги новите работни места дома“ – напишал Трамп на Твитер во пораката упатена до „Џенерал Моторс“.

Во твитот објавен изминатиот викенд, Трамп напишал дека официјалните лица под итно треба да почнат преговори со синдикатот на Обединетите работници на автоиндустријата (UAW) со цел повторно да се отвори или продаде фабриката на „Џенерал Моторс“ во Лордстаун.

 

Пронајдена 16-годишната девојка од Кисела Вода што вчера се оддалечи од домот

Вечерва од страна на полициски службеници е пронајдена 16-годишната О.П., за која нејзината мајка Б.П. (47) вчера во 22.00 часот во Полициската станица Кисела Вода пријави дека се оддалечила од домот.

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, во текот на вечерта, О.П. ќе биде предадена на нејзиното семејство. /МИА

Авиони на ДЗС го гаснеа пожарот на Скопска Црна Гора, исфрлени 35 тони вода

Пожарот што денеска избувна во реонот на Скопска Црна Гора и зафати ниска мешана шума, наложи дејствување на воздухоплови на Дирекцијата за заштита и спасување. 

Беше дејствувано вкупно седум пати со два авиона, при што беа исфрлени 35 тони вода. Авионите дејствуваа во рамки на можностите до самиот крај на денот, додека дозволуваа условите и беше направено се што е во нивна моќ, соопштија од Дирекцијата за заштита и спасување.

Со оглед на фактот, посочуваат од ДЗС, дека никаде во светот не е предвидено да се гасне пожар во ноќни услови, акцијата на нивните воздухоплови траела до зајдисонце.

-Бидејќи, авионите се исклучително скап ресурс и се користат само за непристапни високи предели, апелираме земските служби координирано да дејствуваат на терен, а од воздухопловите да се бара помош само кога има навистина потреба, наведуваат од ДЗС.

Дирекцијата за заштита и спасување воедно упатува апел и предупредување до сите кои работат или се движат на отворен простор да не палат огнови.

-Апелот посебно се однесува на земјоделците кои интензивно се подготвуваат за пролетната сеидба и ги чистат и палат отпадоците и стрништата на нивите. Апелот се однесува и за оние кои се движат и работат во шумите, на излетниците, но и на сите граѓани, зашто доволно е само мала искра за да се потпали околната нискостеблеста вегетација, стои во соопштението од ДЗС.

Пожарот избувна денеска околу 13 часот на местото Црн камен, на потегот Липково, Скопска Црна Гора и селото Матејче. /МИА

притисни ентер