Кралица: Есма во Малме приредила забава за сите евровизиски претставници

Есма направила луда журка за сите пејачи кои настапуваат на Евровизија. Бугарката станала да пее со Есма....
Ноќта во пресрет на второто полуфинале Есма Реџепова организирала забава на која пеела два часа.

- Есма ги нагости новинарите и делегациите на другите земји учеснички на Евровизија. Забавата почна на полноќ во Фолксет паркот - пишува svetplus.com.

Есма ги испеала сите свои хитови, и се придружил и Лозано. Салата била премалечка да ги прими сите кои сакале да ја слушнат кралицата на ромската музика.

Со Есма запеала и Бугарката. Настапот на Есма кој другите можеле само да го слушаат и да и се восхитуваат, траел околу два часа.

Со извонредниот настап на полуфиналето и со овој претходен потег Есма покажа кој е кој. И покрај непријатностите за кои јавуваше новинарот на Радио С од Малме, Есма како вистински уметник докажа дека музиката за неа е најважна.

- Делегацијата нa Македонија е многу незадоволна бидејќи од организацијата не добиле превоз па се снаоѓале како знаат и умеат. Така во една можност човек од нивната делегација го прашал возачот на „Евровизија“ да ги почека да завршат интервјуата со Есма. Меѓутоа, возачот им одговорил дека не може да чека и дека е најдобро да си земат сами превоз. Лицето на тоа згрозено и вчудоневидено рекло: „Зарем мислите дека Есма Реџепова ќе ја качам во градски автобус да се вози!“- изјавува Наталија Милосављевиќ, новинар известувач на Радио С и порталот Смедиа, од Малме, Шведска.

Свет плус и други медиуми од регионот веќе го отворија прашањето - дали по катастрофалниот пласман на земјите од балканот во иднина воопшто треба да се учествува на Евровизија, и дали гласањето било регуларно.

- Босанците изгледа се најпаметни што не учествуваа - пишува српски Телеграф кој додава дека ни Македонија не успеа да влезе во финалето и покрај одличниот настап.

Фото: Нивес Целзиус во кревет со бел чипкаст градник

Нивес Целзиус на својот Инстаграм профил редовно објавува фотографии во провокативно издание.

Пред еден од нејзините настапи Нивес се фотографиташе во бел чипкаст градник легната на кревет. Пеачката заводливо гледа во селфи камерата, а фотографијата пријатно ги изненади нејзините фанови.

Истаграм воведува ново правило кое сите ќе мораат да го почитуваат

Инстаграм ќе бара од своите нови членови при регистрација задолжително да внесат датум на раѓање, затоа што планира да воведе повеќе содржини кои се прилагодени на одредена старосна група.

Оваа социјална мрежа за споделување фотографии веќе има правило за корисниците да бидат постари од 13 години за да креираат налог.

Барањето на датумот на раѓање би и помогнало на компанијата кај огласувањето и пласирањето на одредени производи кои не се наменети за деца.

Тие информации ќе му помогнат на Инстаграм да не прикажува на деца реклами за коцкање, алкохол...

„Барањето на овие податоци ќе помогне во спречувањето на девата да се приклучат на Инстаграм, ќе помогне и младите да бидат посигурни и ќе овозможи општо побогати содржини кои се прилагодени за одредени старосни групи“, велат од компанијата.

Младиот рапер ненадејно почина на аеродром

Младиот американски рапер Џус Ворлд почина на 21 година откако му се слошило на аеродром во Чикаго.

Како што пренесуваат американските медиуми, на музичарот, чие име е Џеред Ентони Хигинс, му била пружена помош на аеродромот, но потоа во болница била констатирана смрт.

Од полицијата соопштуваат дека по доаѓање на патрола на лице место е утврдено крварење од уста кај младиот рапер.

Тој е роден на 2 декември 1998 година во Чикаго, на свои четири години научил да свири клавир а потоа и гитара, тапани и труба.

Во некои од последните интервјуа раперот говорел за своите проблеми со дрогата.

притисни ентер