Есма и Лозано не влегоа во финалето на Евровизија

И покрај импресивниот настап на Есма и Влатко Лозановски, Македонија ќе нема претставник на саботното финале на Евровизија во Малме.
Од втората полифинална вечер на Евросонг на која беа преставени 17 песни, во саботното финале ќе ги гледаме претставниците на Унгарија, Азербејџан, Грузија, Романија, Норвешка, Исланд, Ерменија , Финска , Малта и Грција.

Влатко и Есма и покрај тоа што не се пласираа во големото финале, заслужуваат честитки за импресивниот настап на прекрасната сцена во Малме.

Саботното финале на Евровизија во Малме ќе биде првото по 1985 година без претставник од екс ју просторите, Македонија вечерва не успеа да добие доволно гласови за влез во финалето, во вторник без пласман во финалето останаа и екс ју републиките Србија, Црна Гора, Хрватска и Словенија.

Инаку, пејачката од Финска го оствари она што го науми - нејзината нумера заврши со сочен бакнеж во име на правата на геј заедницата во нејзината земја.
Krista Seigfrids (left) in a rehearsal for Finland's Eurovision performance

Драстична промена: Тања Савиќ стана русокоса

Пеачката Тања Савиќ од почетокот на својата кариера не експериментираше многу со својот изглед.

Таа е препознатлива по својата црна коса, меѓутоа пеачката на социјалните мрежи покажа каква промена направила.

-Драги мои, сакам да ја најавам долго очекуваната песна. Доаѓа песна која ќе го растопи и најтврдото срце. Спотот само што не е завршен, до тогаш уживајте во фотографиите. Очекувајте нешто сосема поинакво од она што до сега сум го работела, порача Тања.

Нејзините фанови се воодушевени од новиот изглед.

Фото: Северина има иста чанта како Меган Маркл

Северина овој викенд објави фотографии од Монте Карло каде што отпатувала со својот сопруг Игор.

Хрватската пеачка изненади многумина со својот стајлинг на последните фотографии.

На фотографиите се гледа скапоцена кожна чанта од уругвајската дизајнерка Габриела Хеарс  каква што има и војводката Меган.

Оваа чанта чини околу 1800 евра.

Јагуар претстави седишта кои симулираат одење

Голем број на возачи по долго патување чувствуваат болка во лумбалниот дел од рбетот и рамената.

Експертите советуваат почести паузи за време на подолгите патувања, за да се избегнат воспалувања и повреди кои настануваат поради неудобно седење.

Конструкторите од компанијата Јагуар осмислија нов тип на автомобилско седиште. Иновативниот производ симулира движења  слични на оние кои настануваат кога одиме.

Седиштето моментално се тестира во одделна компанија задолжена за производство на ентериер на возила.

За време на возењето ова седиште се помрднува и создава вибрации кои симулираат чекорење. Со тоа се намалува здравствениот ризик од долго седење зад воланот. Седиштето се прилагодува на анатомијата на телото на секој возач и патник.

Според податоците од Светската здравствена организација, повеќе од една четвртина од луѓето на планетата поминуваат премногу време во седечка положба. Тоа предизвикува сериозни оштетувања на мускулите на нозете, деформирање на колковите и рбетот. Професионалните возачи се посебно загрозени, затоа што работниот ден го проаѓаат зад волан во подолги временски интервали.

Компанијата Јагуар со своите иновации сака да го унапреди здравјето на своите купувачи.

притисни ентер