Шефовите на воено разузнавање од Западен Балкан во Скопје

Конференција на шефовите на воено-разузнувачките служби од Западен Балкан (WEBADIC 3) до сабота ќе се одржува во Скопје, во организација на Министерството за одбрана.
На отворањето на конференцијата се обратиле државниот секретар во Министерството за одбрана Сашо Стефаноски и началникот на Генералштабот на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески.

Како што информира Министерството за одбрана, Стефаноски потенцирал дека Република Македонија од нејзиното осамостојување и формирање како независна и суверена држава воспоставила политики, развива стратегии и изградила систем кој ќе овозможи целосна НАТО и ЕУ интеграција. Во тој поглед, нагласил Стефаноски, трансформацијата и модернизацијата на безбедносниот систем како главни императиви во реформскиот процес се наша цврста определба и посветеност.

- Денес Република Македонија како членка на меѓународни организации заедно со другите земји членки на НАТО, особено со соседните држави од регионот активно учествува во градење интегритет во областа на одбраната и безбедноста. Безбедносниот систем мора да се перципира како жив организам кој мора постојано да се адаптира на безбедносното опкружување од таа причина регионалната соработка меѓу службите за воена разузнавање е од огромно значење што ќе овозможи да се подобрат безбедносните системи на земјите од Западен Балкан, се вели во сооопштението од МО.

Генералот Котески во излагањето ја истакнал одличната соработка на полето на одбраната и безбедноста во регионот, каде таа е посебно интегрирана во рамките на Јадранската група, како модел за сеопфатна соработка и поврзување во сите сегменти на безбедносната политика во регионот. Тој посебно се осврнал на соработката во рамки на военото разузнување во услови на постоење на современи закани по безбедноста, при што нагласил дека размената на разузнувачки информации ќе помогне во јакнењето на заедничките напори во борбата против сите видови и облици на тероризам и закани против државите, но и во зачувувањето на безбедноста на граѓаните.

Конференцијата на шефовите на воено-разузнувачките служби од Западен Балкан е трета по ред која се одржува во земјите од регионот на Западен Балкан, а годинава покрај претставниците на Министерството за одбрана од Република Македонија, учествуваат и претставници од Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Грција, Италија, Косово, Црна Гора, Словенија, Турција, САД, Штабот на НАТО од Брисел, Канцеларијата за врски на НАТО во Македонија, Здружената разузнувачка ќелија на НАТО, Команда на силите на САД во Европа и Националниот разузнувачки Универзитет од Вашингтон.

- Се очекува Конференцијата да даде соодветен придонес во јакнењето на заедничките напори за изградба на заедничките капацитети во справувањето со современите безбедносни предизвици, како и соработката на полето на одбраната и безбедноста во регионот, се наведува во соопштението од МО./МИА

Без вода утре корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“

Прекин во водоснабдувањето утре од 8 часот до санирање на дефектот ќе имаат корисниците од бул.„Партизански одреди“ до ул.„Максим Горки“ во Скопје, информираат од ЈП Водовод и канализација.

Прекинот во водоснабдувањето, како што се наведува, е поради промена на шибер од ф 80мм на ул.„Васил Главинов“  блок 10. /МИА

Пакистански политичар се самоубил поради своите синови

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот на Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил откако неговите синови не се согласиле со политиката која ја застапува.

Тоа го соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал дома наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги подржувале кандидатите на поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

По изборните закони на Пакистан, изборите на кои Мугал бил кандидат, ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне после регуларните избори на 25 јули.

Полицијата упадна во станот на телохранителот на францускиот претседател

Канцеларијата на обвинителството во Париз соопшти дека истражувачите влегле во станот на еден од главните телохранители на францускиот претседател Емануел Макрон.

Тие влегле во станот на телохранителот кој во мај е снимен како претепува демонстрант.

Елисејската палата го отпуштила телохранителот на Макрон, Александар Бенала пред полицијата да упадне во станот во париското предградие Иси-ле Молино.

Тој од страна на дневниот весник Монд беше идентификуван како човекот со полициски шлем кој на протестите на 1 мај тепал демонстранти. Тој и уште едно лице од утре ќе бидат под надзор на полицијата и им се заканува подигнување на обвинение.

Учеството на Бенала во претепувањето за Макрон стана најголемата политичка криза од почетокот на неговиот мандат минатата година.

Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Коломб следната недела во парламентот ќе одговара на прашања, за да се утврди дали дошло до пропуст на владата.

притисни ентер