30 дена притвор за осомничените од ,,Агент “

30 дена притвор за шесттемина осомничени во акцијата Агент , меѓу кои и поранешниот прв таен полицаец Слободан Богоевски.

Истражниот судија им одреди мерка притвор во отсуство и на двајцата се уште недостапни за полицијата , од кои едниот е словенечки државјанин.
Ноќеска адвокатската комора донесе одлука да не даде согласност на двајцата познати скопски адвокати да не им се определи мерка притвор. И покрај тоа , истражниот судија им изрече мерка притвор и на адвокатите , бидејќи во меѓувреме обвинителството го  повлече кривичното дело злоупотреба на службената положба . Адвокатите се осомничени како сопственици на фирми , а не како правни застапници. тие преку фалсификување документи и злоупотреба на службената положба испрале околу милион евра наменети за изградба на комплексот Меркатор во близина на спортската сала Борис Трајковски.

Вчера полицијата уапси четворица под сомнение дека переле пари и фалсификувале документи . Државата нема директна штета од криминалот на осомничените.

Вечерва во „Само вистина“ гости ќе бидат Љубиша Николовски и Сотир Костов

На денот на ослободувањето на Скопје ние слободно  продолжуваме во потрага по вистината. 

Почитувани леви и десни а и вие во средината,

На денот на ослободувањето на Скопје ние слободно  продолжуваме во потрага по вистината. Вечерва со нашите и ваши гости, новинарот Љубиша Николовски и политичкиот аналитичар Сотир Костов. Завчера со Макрон денеска со Мас во мај на гости кај Путин. Претседателот Пендаровски ја засилува мисијата за добивање датум за преговори. Макрон не ветува ништо, Вучиќ тврди датум за преговори во мај во Загреб. Што му кажа Макрон на Вучуќ а што не му кажа на Пендаровски? Дали пријателска Хрватска ќе биде нашата среќна европска ѕвезда? Ден по посетата на кинескиот претседател и македонскиот премиер во посета на јужниот сосед. Дали после Грција кинескиот продор кон Европа води преку Македонија?

Од инспектори преку портпароли, до архивари, благајници и социјални работници. Предизборно Власта вработува повеќе стотици невработени. Реални потреби или предизборни партиски вдомувања? Дали е тоа човечкиот капитал на Заев за кој ќе се одлеат милиони евра од буџетската каса? Владата прво го предложи па се премисли и го повлече, ама сепак Законот за јавни протести ќе биде изменет. Кој се плаши од народот свој? За соништата и надежите, за јавето и реалноста вечерва дебатираме само и ексклузивно на Канал 5. Во 18:30 со Љубиша Николовски и Сотир Костов во „Само вистина“.

Делегации положија цвеќе на партизанските гробишта во Бутел

Делегации од повеќе институции денеска положија цвеќе на партизанските гробишта во Бутел

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, претседателот на градскиот Совет, Љубица Јанчева и секретарот на Градот, Викторија Аврамовска Мадиќ, ги предводеа делегациите што денеска положија цвеќе пред споменикот на ослободителите на Град Скопје на Партизанските гробишта „Бутел" и пред споменикот на генерал Михаило Апостолски на градските гробишта „Бутел".

На гробиштата во Бутел, соопштија денеска од Град Скопје, цвеќиња положија и делегација на Советот на Град Скопје, составена од советниците Игор Вељаноски, Бојан Ивановиќ и Јелена Жугиќ, како и делегација на Градскиот одбор на Сојузот на борците од народноослободителната антифашистичка војна – Скопје, делегации на Град Скопје, од Кабинетот на претседателот на Република Македонија, од Собранието на Република Македонија, делегација од Владата, од Министерството за одбрана, од Генералштаб на АРМ, како и делегации од Општините на Град Скопје, од јавните претпријатија и јавни културни установи на Град Скопје,  делегација на Црвен крст на град Скопје и делегации на дипломатскиот кор, граѓани и институции. 

Осми Самит Македонија 2025, клучни работните вештини и борбата со аерозагадувањето

Сметаме дека доколку земјата ги фокусира своите напори за напредок во овие области ќе стасаме таму каде што посакуваме,  а тоа е подобрување на нашиот животен стандард со тој во Европската унија. 

днинатата на работните места и вештините и иновациите што можат да помогнат за намалување на загадувањето на воздухот, се главните теми на кои во наредните три дена во Скопје ќе дебатираат 50-ина говорници на 10 панели на 8.Самит Македонија 2025 на кој се најавени 400 учесници од државава и странство.

Инвестициите, иновациите, образованието, деловното опкружување, животната средина и корупцијата, се се области кои треба да се подобрат за поголем економски раст и за нив ќе се зборува на самитот, порачаа организаторите, невладината организација со бизнисмени од дијаспората „Македонија 2025".За државава и од аспект на евроатлантските интеграции и иницијативата „Мал шенген", како што порачаа, е најважно да подобри животниот стандард.

– Сметаме дека доколку земјата ги фокусира своите напори за напредок во овие области ќе стасаме таму каде што посакуваме,  а тоа е подобрување на нашиот животен стандард со тој во Европската унија.  БДП по глава на жител кај нас е 37 проценти од просекот во ЕУ. Сакаме да  напреднеме тука. Тоа е она што ќе донесе просперитет и ќе влијае за намалување на имиграцијата и одливот на мозоци, рече на прес-конференција главниот извршен директор на Макеоднија 2025 Никица Мојсовска Блажевски.

Според Мајк Зафировски, основач на Македонија 2025,  на државава и е потребен економски раст од пет до шест проценти за севкупно подбрување на состојбата во економијата.

– БДП годинава ќе расте  3,7 проценти оваа година, подбро од минатата година кога беше 2,9 проценти и подобра од таа претходно од 1,1 процент, меѓутоа тоа не е  доволно. за нашата економија да расте како што треба потребен е раст од пет до шест проценти. Мислам дека двете главни  политички партии ќе се согласат со ова, но сметам дека мора да постои ментален склоп кој ќе го поддржува ова, рече Зафировски.

Како што ќе се подобрува економската состојба, порача тој, така и инвеститорите, вклучително и тие од дијаспората ќе доаѓаат се повеќе. Многу е важно и јакнењето на домашните бизниси кои треба да бидат присутни и на меѓународните пазари, како и финансиската поддршка за нивен развој.Одлуката на ЕУ да не добиеме датум за преговори за членство, според Зафировски,е разочарувачка, но треба да биде поттик за реформи, а влегувањето во НАТО е важен чекор за стабилноста на државата и од аспект на инвестициите. – Како горд Македонец секогаш треба да размислуваме на работите кои се поврзани со одлуката на ЕУ да не почне преговори, а една од главните работи за кои треба да размислиме е секако корупцијата, забележа Зафировски.

Како што потенцираше Мојсовска Блажевски, Самитот што ќе се одржи во наредните три дена е платформа преку која сакаат да ги  поврзат бизнисите од земјава и странство со вклучување на дијаспората која е наш голем ресурс.- Бројките покажуваат дека во диајспората имаме 500.000 до 600.000 иселеници и меѓу нив има вистински професионалци кои сакаат да помогнат на нашата земја. Целта на самитот е и да сподели знаења, да пренесе иноваци и да иницира и мотивира економски реформи.

На посебни панели ќе бидат претставени макеоднски компании кои дават услуги во странство и успешни Македонци кои се присутни на светските бизнис листи, а ќе се зборува и за тоа како бизнисите побрзо и полесно да дојдат до  финансиски средства. – Сакаме да ја мотивираме и инспирираме нашата дијаспора и на младите да им покажеме дека можат да живеат и работат и тука и да бидат успешни во цел свет, посочи Мојсовска Блажевски.

Во пресрет на официјалниот старт на Самитот планиран за утре претпладне, денеска се одржуваат средношколски натпревар „Најдобар бизнис концепт" и бизнис натпревар за стартапи. На официјалното отворање на самитот, во програмата се најавени обраќања на претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз.

притисни ентер