Џафери: Косовските безбедносни сили на обука во Македонија

Македонија и Косово ќе соработуваат во безбедносната област, додека Џафери ветува дека на сите воени и одбранбени средби и состаноци Македонија ќе се заложи и косовските безбедносни сили да имаат свои претставници.


Талат Џафери за првпат како министер за одбрана го посети Косово. Се сретна со домаќинот , косовскиот министер за безбедносни сили Агим Чеку. И двајцата се надеваат дека Косово наскоро ќе има армија и министерство за одбрана според планот на Ахтисари, но тоа ќе зависи и од преговорите меѓу Белград и Приштина. А дотогаш Македонија и Косово ќе соработуваат во безбедносната област, додека Џафери ветува дека на сите воени и одбранбени средби и состаноци Македонија ќе се  заложи и косовските безбедносни сили да имаат свои претставници.

Чеку ја истакна добрата соработка на одбранбените институции, како и понудените воени капацитети во Македојнија за обука и образование на припадници на косовските безбедносни сили.

-Ние делиме исти цели како што се евро- интеграциите, добрососедските односи за мир и безбедност во регионот, стратегиските односи со САД. Еден од основните столбови на градењето на одбранбената политика е градење на добрососедски односи како начин за подобрување на регионалниот мир и соработка, рече Агим Чеку, министер на косовските безбедносни сили.

Ниту косовските новинари не го поштедија Талат Џафери од прашање за протестите против негово назначување за македонски министер за одбрана, а тој кратко одговори дека тоа прашање во Македонија веќе е апсолвирано. Џафери се сретна и со претседателот на косовскиот Парламент Јакуп Красниќи. Но неочекувано наспроти досегашната практика на македонските министри за одбрана, Џафери во агендата ја вметна и посетата на меморијалниот дом на загинатиот припадник на ОВК Адем Јашари во селото Преказ. На крај министерот Џафери се сретна со командантот на КФОР, генерал мајор Волкер Халбауер.

Додека судбината на Косово се решава во Брисел на средбите меѓу Дачиќ и Тачи, во Приштина владее исчекување на конечното решение. Можеби и поради тоа изостанаа и коментари за безбедносната состојба во регионот за време на посетата на министерот Џафери на Косово. Од Приштина Миомир Серафиновиќ, Канал 5 ТВ.

Трамп: Оставката на Моралес е значаен момент за демократијата

Претседателот на САД Доналд Трамп рекол дека оставката на претседателот на Боливија Ева Моралес е значаен момент за демократијата во западната хемисфера.

„За еден чекор сме поблиску до целосна демократска, напредна и слободна западна хемисфера“, рекол претседателот на САД.

Трамп рекол дека САД им аплаудира на народот во Боливија затоа што се избориле за слобода и на војската која ја почитува заклетвата дека ќе го штити Уставот на својата земја.

Тој рекол дека Боливија пратила силен сигнал на Венецуела и Никарагва дека демократијата и желбата на народот секогаш преовладуваат.

Моралес вчера поднесе оставка откако војската го повика да го направи тоа по повеќенеделните протести предизвикани од спорните изборни резултати.

Макрон го пречека Претседателот Пендаровски

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски беше пречекан во Париз од страна на Францускиот претседател Емануел Макрон.

Претседателот Пендаровски на Фејсбук објави фотографии од ракувањето со Марон.

„Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата во пресрет на Парискиот мировен форум, на покана на францускиот претседател Емануел Макрон, заедно со шефовите на држави и учесници на Форумот, на кој ќе дискутираме за потребата од заеднички решенија за справување со глобалните предизвици“, напиша Пендаровски во објавата.

Инаку официјалната средба на Макрон и Пендаровски е закажана за утре.

Димкоски: ВМРО-ДПМНЕ ги понижи земјоделците

СДСМ се грижи, само минатата година 424 млади земјоделци користат грант од 10.000 евра

Откако СДСМ ја презеде одговорноста се соочи со громорозна слика во земјоделието. ВМРО-ДПМНЕ на принципот во четири и очи и прв дојден-прв услужен ги делеше неправедно субвенциите и доделуваше неповратни грантови. Наместо кај вистинските земјоделци, ги понижи земјоделците. Со СДСМ има неселективност и секој земјоделец има фер и еднаква шанса - рече членот на ЦО на СДСМ и Министер за земјоделство, водостапнство и шумарство, Димкоски, на граѓанската трибина на СДСМ „На прав пат" во Свети Николе.

Димкоски потенцираше дека само минатата година 424 млади земјоделци користат грантови од 10.000 евра и дека веќе во Собранието е поднесен предлог за зголемување на субвенцијата на млад земјоделец од 10.000 евра на 20.0000 евра.

притисни ентер