Македонец и Израелец фатени со три килограми марихуана

Царинските службеници од граничниот премин Свети Наум спречија обид за нелегално внесување на 3 кг марихуана. Уапсени се еден македонски и еден израелски државјанин.

Вчера околу 17:30 часот, за влез во Република Македонија на граничниот премин Свети Наум пристигна автомобил Мерцедес Бенз – такси со албански регистарски таблички, управуван од албански државјанин, во кое како патник патувал македонски државјанин со иницијали А.М. Царинските службеници пристапиле кон рутински преглед, при што во патните торби сопственост на патникот, пронајдени се три најлонски кеси со непозната тревкаста материја, обвиткани со маици и сместени помеѓу алиштата. Со тестирање на материјата утврдено е дека станува збор за Cannabis Sativa, т.е марихуана во вкупна тежина од 3 кг.

По откривањето на случајот и брза акција на царинските инспектори од Одделението за истраги, во Охрид е лоцирано лице со иницијали Г.Р. - израелски државјанин со унгарски пасош, сопственик и организатор на транспортот на дрогата.

Според изјавите на осомничените А.М. и Г.Р., дадени во текот на информативниот разговор, тие меѓусебно се запознале преку социјалните мрежи една недела пред критичниот ден преку трето лице од Израел и ја договориле набавката и преносот на дрогата. На 15 –ти овој месец, за сума од 1.050 евра, лицето Г.Р. ја набавил марихуаната од Џирокастро, Албанија, но не ја пренел во Македонија, туку ја сокрил во грмушки во близина на албанско-македонската граница, а границата ја поминал пеш. Г.Р. подоцна се договорил со македонскиот државјанин А.М. за сума од 1.500 евра, А.М. да му ја пренесе дрогата преку граница и подоцна да ја смести во својата семејната куќа во Велес. Оттаму, потоа требало да ја пренесат марихуаната до Берлин, каде истата требало да ја продадат преку нивниот заеднички пријател.

Против сторителите, Царинската управа ќе поднесе кривична пријава за „Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ до охридското Јавно обвинителство, а сторителите ќе бидат изведени пред истражен судија.

Ветровито и врнежливо денеска, од утре сончево и пораст на температурите

УХМР за денеска најави променливо облачно време со локален пороен дожд, грмежи и ветер. Максималната температура денеска ќе се движи во интервал од 24 до 32 степена.

Силниот северен ветер кој дува претпладнево, особено вдолж Повардарието и краткотрајно достигнува брзина над 90 километри на час, услови осетно намалување на дневната температура, особено на северот, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Во изминатите 24 часа најмногу дожд на квадратен метар наврнал во Тополчани (17 литри), во Крива Паланка 10, девет литри во Крушево, осум во Демир Капија, пет литри во Претор, четири во Битола, три во Берово и два во Дебар.

УХМР за денеска најави променливо облачно време со локален пороен дожд, грмежи и ветер. Максималната температура денеска ќе се движи во интервал од 24 до 32 степена.

Според прогнозата на УХМР, од утре ќе следува сончево време со повторен пораст на дневната температура, но со посвежи утра. За време на викендот, пак, локално ќе има појава на зголемена облачност со услови за краткотраен дожд.

Прекинат синџир за криумчарење мигранти во Турција

Турските власти спречиле обид за криумчарење на 276 мигранти во европа на брод и притвориле осум осомничени криумчари, јавува турската агенција „Анадолија“.

Полицијата и крајбрежната стража операцијата ја извеле по дојава, откако бродот пристигнал во Нарлидере, во близина на Измир, пренесе „Анадолија“.

На бродот имало 276 миогранти, вклучувајќи 46 жени и 59 деца од Авганистан, Бангладеш, Сирија, Сомалија и Иран.

Во Турција моментално престојуваат околу 3,7 милиони сириски бегалци, а таа земја е една од главните транзитни точки за мигранти кои се упатуваат кон Европа.

Сите болни од туберкулоза во државата се хоспитализираат во болницата во Лешок

 Јавната здравствена установа специјална болница за белодробни заболувања и туберкулоза „Лешок" веќе неколку недели претставува своевиден државен центар за сите болни од туберкулоза во земјата.

Поради состојбата со Ковид-19 и извршеното преструктуирање на здравствените установи одлучено е во оваа болница да се згрижат сите болни од туберкулоза за кои е потребно болничко лекување.

-Нашата болница со преструктуирањето на здравствените капацитети работи само со туберкулоза. Сите пациенти што се со туберкулоза од целата држава, што биле сместени во Институтот за белодробни заболувања во Скопје и други медицински установи низ државата се префрлени кај нас. Освен хоспитализираните работи и амбулантанта со пуломолија и алергологија значи дијагностика на бели дробови, функционираат рентгенот и лабораторија. Не се работи спирометрија поради коронавирусот. Нормално персоналот е заштитен со скафандери, ракавици, маски, визири и се што е потребно, изјави директорот на болницата Исмаил Ваити.

Согласно посебните протоколи сите заболени од туберкулоза се сместени сами во собите.

– Во овие две недели на болничко лекување се девет пациенти. Ние имаме капацитети за повеќе, но сите се сами во собите поради претпазливост и опасноста од Ковид-19. Во текот на дијагностицирањето овие неколку месеци имало суспектни кои сме ги праќале на испитување за Ковид-19 и имало и позитивни случаи. Исто така спефични случаи кај нас се оние резистетни туберколози кај кои лековите не им реагираат, потенцира Ваити.

Три сестри од Лешочката болница од 14 јуни до 4 јули 2020 работеле на испомош во градската општа болница „8 Септември" во Скопје која сега претставува главен Ковид-19 центар каде се хоспитализираат најтешките болни.

-Тие работеа на принцип на дежурства од по 24 часа и три слободни денови. Задоволни се од престојот и работата, а тамошните колеги се задоволни од работата на нашите колешки. Сега се на 10 дневен одмор по што ќе се вратат на работа во нашата болница, вели директорот на установата.

Од сите вработени во лешочката болница досега пред еден месец една од медицинските сестри била позитивна на Ковид-19 и успешно се излекувала, по што се вратила и на работните обврски.

притисни ентер