Груевски прогласи победа – за Црвенковски изборите биле нелегитимни

Историска победа на ВМРО-ДПМНЕ , со една општина повеќе од претходните локални избори, објави синоќа лидерот на партијата Груевски.


40-ет општини во првиот круг и 16 во вториот, или вкупно 56 општини и градот Скопје освои коалицијата предводена од владејачката партија. Според Груевски со освоените 445 илјади гласови исходот е подобар од  освоените 406 илјади гласови на изборите во 2009-тата


Победија делата реализираните ветувања одговорниот и искрен однос кон граѓаните рече Груевски, порачувајќи им на градоначалниците уште од денеска да ги засукаат ракавите. Имавме успешен ден со слободни фер и демократски избори, повторно победија граѓаните и Македонија рече Груевски.


Социјалдемократите вчера ги освоија Струмица и Куманово, го добија и Центар со Жерновски, претходно и Ранковце. Црвенковски од Бихачка со порака дека изборите се нелегитимни, и не поминале во фер и демократска атмосфера.

Народот е во право и кога греши рече Црвенковски по поразот во 2011-тата, вчера дека на овие избори изгубил народот и целата држава , а не СДСМ.

Изборната победа и повторниот мандат во Скопје на Коце Трајановски раководството на партијата синоќа во неговиот изборен штаб во центарот на Скопје го прославија со торта.
притисни ентер