Во Кина две лица починале од нов тип на птичји грип

Месецов во Кина починале две лица од нов тип на птичји грип, вирус кој претходно не бил присутен кај луѓето, а една жена заразена од истиот вирус е во критична состојба.Двајца мажи на возраст од 87 и 27 години , по едно месечно боледување на почетокот на март починале  од нов тим на птичји грип , пренесе Ројтерс.

Една жена од кинеската провинција Анхуи исто така заразена од истиот вирус е во болница во критична состојба, соопшти кинеската Национална комисија за здравје и семејство.

Типот на птичјиот грип кај сите три лица е идентификуван како H7N9 која претходно  не се пренесуваше на луѓето.
Тројцата пациенти имале исти симптоми, треска и кашлање  кое подоцна преминало во воспаление на градите.
Се уште не е позната како трите лица се заразиле од овој вирус  на птичјиот грип, за кој не постои вакцина.

Квентин Тарантино ќе стане татко

Славниот режисер објави дека неговата жена Даниела е трудна.

Тарантино ја запознал својата одбраница 2009-та година за време на промоцијата на филмот „Inglorious Basterds“. Тие се венчале во 2017-та година.

Фото: Јелена крај базен во црно-бел костим за капење

Јелена позирала покрај базенот од вилата на Саша Поповиќ во опатија а многумина се воодушевија од фотографијата.

Јелена Карлеуша е моментално на гости кај директорот на „Гранд“ Саша Поповоќ во Опатија. Таа со фотографии по социјалните мрежи покажува колку ужива на хрватското приморје.

Таа е тамо со своите ќерки и сопругот а познато е дека таа и Саша се големи пријатели.

Јелена позираше крај базенот од вилата на Попович во црно- бел костим за капење.

Засташувачка глетка: 11.000 мртви птици

Мештаните во близина на Големото езеро во Монтана ги преплаши страшен призор, повеќе од 11.000 птици паднале мртви од небото.

Експертите тврдат дека скоро една третина од птиците во околина на Големото езеро, умреле или претрпеле озбилни повреди за време на невреме во кое дувало ветар со брзина од 112 километри на час.

притисни ентер