Полициски час за помлади од 16 години воведен во Барнсли

Градските власти во Барнсли, град на север во Англија, воведоа полициски час за помлади од 16 години во обид да намалат насилничко однесување.


Според одлуката, на помладите од 16 години ќе им биде забрането да бидат во центарот на градот од девет часот навечер до шест часот наутро без да бидат во друштво со полнолетни.

Пробниот полициски час почнува овој викенд и ќе трае шест месеци. Таквиот чекор го осудија од групата за заштита на човекови права Либерти кои соопштија дека воведувањето ограничено движење за млади е погрешно и тој случај мора да добие судска разрешница.

извор: МИА

Просечната плата во септември 25.435 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во септември 2019 година, изнесува 25.435 денари и според објавените податоци на Државниот завод за статистика бележи раст од 4,4 отсто во однс на септември лани.

Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: транспорт и складирање за 8,8 отсто, административни и помошни услужни дејности за 7,9 отсто и дејности на здравствена и социјална заштита за 7,3  отсто.

Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите јавна управа и одбрана, задолжително социјално осигурување за пет отсто, образование три отсто и преработувачка индустрија за 1,9 отсто.

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во септември 2019 година, изнесува 37.797 денари./МИА

​Драгица Николоска: СДСМ носи вистински мерки во интерес на медицинскиот кадар, но и на пациентите

Владата предводена од СДСМ докажува дека води вистинска грижа за пациентите и здравствените работници.

Како одговорна и владеачка политичка партија, свесни сме дека без мотивирани доктори, нема ниту задоволни пациенти.

Затоа, за 25 отсто ги золемуваме платите на лекарите специјалисти, како и 10 отсто на медицинските сестри, мерка која стапува на сила од февруари 2020 година.

Тоа значи дека, заедно со сите зголемувања од минатата година, платата на лекарот специјалист е зголемена за 40%, а на медицинските сестри над 20 отсто.

Додека пак, вкупното зголемување на платата на општите лекари изнесува 25 отсто и 15 отсто на сите здравствени соработници.

Само за две години, со домаќински, чесни и одговорни политики, направивме рекордни покачувања на платите на здравствените работници, а медицинските сестри за првпат се вистински вреднувани и почитувани.

ВМРО-ДПМНЕ, со 11 годишното криминално и коруптивно владеење, освен што комплетно го урниса здравствениот систем,  максимално ги понижи и здравствените работници, оставајќи ги да работат во нехумани услови, без соодветна апаратура, со недостоинствени плати.

Сега, СДСМ носи вистински мерки во интерес на медицинскиот кадар, но и на пациентите.

Ги слушаме потребите на здравствените работници и носиме одлуки со кои им го подобруваме квалитетот за работа.

Затоа вложуваме во човечкиот капитал, вложуваме во луѓето, вложуваме во нашите здравствени работници, а со тоа вложуваме и во здравјето на граѓаните.

Заев-Јоурова:Македонија покажа добри резултати во борбта против корупцијата

На средбата е изразена почит кон постигнувањата на премиерот Заев и на Владата на политички и на реформски план. 

 Премиерот Зоран Заев и еврокомесарката за правда Вера Јоурова денеска на средба во Скопје оцениле дека државава покажала добри резултати во борбата против корупцијата, но оти е потребна е трансформација на правосудниот систем во насока на поголема ефикасност во работата, согласно со европските стандарди и вредности. На состанокот,  соопшти владината прес-служба, е потврдено дека е потребно одржливо решение за продукција на капацитети во правосудството, постигнато на транспарентен начин и со висок професионализам.

-На средбата е изразена почит кон постигнувањата на премиерот Заев и на Владата на политички и на реформски план. Констатирано е дека Договорот од Преспа е редок, позитивен пример на градење пријателства, наспроти се уште постоечките политики на радикализам и национализам и дека тоа го вреднува и новиот состав на Европската комисија. Пораката е дека Република Македонија се движи во вистинска насока и дека ќе продолжи активната соработка со ЕК, соопшти владината прес-служба.

Покажавме, рекол Заев на средбата, неселективна борба против криминалот и корупцијата. – Донесовме легислатива за судството со консензус и според европските стандарди. Но, потребна е поефикасна имплементација на законите, што ќе се обезбеди низ можностите за конкурентност, што сега не е случај, поради недоволниот број на судии и јавни обвинители, укажал Заев.

Реформите, меѓу кои и во правосудството, како што нагласиул, се значајни не само поради европските интеграции, туку и поради економијата, којашто во нашата држава бележи раст.

-Економските параметри растат. Продолжуваме со реформите. Продолжуваме со пријателствата. Ни треба охрабрување на проевропските сили во општеството. За Македонија е во ред се што значи отворени перспективи за евроинтеграциите, рекол Заев, посочувајќи дека тоа ќе има позитивен импакт и во регионот и во одлуките на граѓаните, посебно на младите луѓе, да ја гледаат својата иднина во родната земја.

Заев и Јоурова  разговарале и за работата на новата Европска комисија, од каде што има најави за фокус кон позитивна агенда, кон актуелни прашања како што се климатските промени, дигиталната трансформација, стратегија за проблемот со миграцијата, повеќе кон превентива, отколку кон реактивни политики.

-Договорена е активна соработка со еврокомесарката Јоурова во делот на владеењето на правото, заштитата на демократијата и изборите, што е нејзина област, посебно што таа во ЕК ќе биде надлежна за портфолиото – европски вредности и транспарентност, што е од голема важност и за граѓаните на Република Македонија, се вели во соопштението.

притисни ентер