Вучиќ: Србија е подготвена на компромис, но нема да прифати сопствено укинување

Првиот вицепремиер во српската Влада Александар Вучиќ порача денеска дека Србија е подготвена на компромис во дијалогот за Косово, но дека нема да го прифати сопственото укинување и понижување, јави Танјуг.Вицепремиерот прес-конференција истакна дека на Белград на последната рунда преговори му е понудено „апсолутно ништо“.

Како што рече, Србија не може да прифаќа ништо, веќе да бара нешто за да има иднина и оти е подготвена и на тешки одлуки и да ја плати цената.

- Србија во поновата историја не се нашла во посложена ситуација кога станува збор за Косово, и порача дека Србија ќе прави компромиси, но дека ЕУ, САД и други мораат да покажат дека не сакаат понижување за Србија, рече Вучиќ.

Тој рече дека е подготвен, ако треба и „пеш да замине за Брисел за преговорите на 2 април“, но додаде дека за составот на српската делегација државното раководство ќе решава во понеделник.

- Бараме од ЕУ, без тешки зборови кон Приштина, да води сметка за Србија, за интересите на нашиот народ на Косово. Притисоците дека нечии политички кариери ќе бидат завршени - не водат кон ништо, рече Вучиќ.

извор: МИА

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за здравство.

– Македонски државјани се пристигнати од Авганистан. По добиени информации дел од нив се позитивни. Поради безбедност на граѓаните, во консултација со Комисијата за заразни болести и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, вечерва ќе бидат во карантин, а утре епидемиолог ќе одлучи што понатаму, наведоа од Министерството за здравство. /МИА

Фото: Ким Кардашијан драстично го промени изгледот

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан драстично го променила својот изглед.

Ваква боја на косата Ким немала никогаш.

За само неколку дена по трет пат е главна тема во светскиот шоу-бизнис. Прво јавноста дозна дека Ким и нејзиниот сопруг Канје Вест станале милијардери, потоа дека можеби тие двајца наскоро ќе влезат во претседателскиот кабинет. Сега Ким е актуелна во медиумите поради тоа што станала црвенокоса.

Популарната старлета со бујни облини на својот профил на Инстаграм објавила селфи на кое ја по прв пат ја покажала новата боја на косата.

Видео: Китови во Јадран!?

Во близина на брегот на Јадранското море во Хрватска забележани биле две големи суштества, два кита.

Залутаните китови предизвикале страв меѓу туристите во Корчула. Китовите пливале на околу 150 метри оддалеченост од брегот во близина на стариот град во Корчула.

Огромните цицачи кратко пливале крај брегот и потоа го продолжиле својот пат кон отвореното море.

Појавата на китови во близина на брегот предизвикала страв меѓу туристите.

-Некои коментирале дека веќе нема да влезат во морето и да пливаат.

Покрај во Корчула китовите биле видени и од месното население и туристите во Ново Винодолско.

притисни ентер