Дигитална едиција на добитниците на наградата „Браќа Миладиновци“

Во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје денеска ќе биде промовирана дигиталната едиција на добитниците на наградата „Браќа Миладиновци“ на Струшките вечери на поезијата.

Станува збор за дигиталната едиција на 50 наслови од 39 автори, кои за својот поетски придонес се наградени со наградата „Браќа Миладиновци“, за најдобра поетска книга меѓу две изданија на Струшките вечери на поезијата.

Минатата година беа одбележани двата големи јубилеи, 150 години од објавувањето на Зборникот на Миладиновци и 150 години од нивната смрт.

Како што информира директорот на библиотеката „Браќа Миладиновци“ Бранко Цветковски, за време на одбележувањето на овие јубилеа, дигиталниот оддел на библиотеката ветил дека ќе го реализира овој подвиг, а значењето на оваа дигитална едиција, според него, е од непроценлива вредност.

- Ова значи побрз пристап до електронската верзија на овие книги за учениците, наставниците, наставно-образовните институции, исто така и меѓу библиотеките. Едицијата ќе биде ставена на веб-страницата на библиотеката „Браќа Миладиновци“. Со тоа, таа станува и дел од сите потреби, отворен простор за пребарување и анализирање на овие многу значајни книги, кои се дел од македонското културно наследство, а без кои не може да се замисли ниту една антологија на македонската поезија, вели Цветковски.

Се работи за авторите од пострата генерација, како Матеја Матевски, Богомил Ѓузел, Влада Урошевиќ, Петре М. Андреевски, како и од помладата генерација, меѓу кои се Весна Ацевска, Никола Маџиров и други.

Според директорот на фестивалот Струшки вечери на поезијата Мите Стефоски, овој проект на скопската библиотека има големо значење за поетскиот фестивал бидејќи станува збор за најголемата награда за поетско творештво во Република Македонија.

- Го доживуваме како своевиден комплементарен проект на она што ние во претходните години го направивме со тоа што не ги преобразивме поетските книги од добитниците на наградата, туку направивме избор од творештвото на самите поети. Во претходните три години избор од творештвото на добитниците беше објавуван на англиски, француски и на германски јазик, објаснува Стефоски.

На денешната промоција во Скопје, ќе присуствуваат 29 автори од вкупно 39-те кои се застапени во едицијата. На свеченоста предвидено е обраќање на учесниците со рецитал од наградените книги.

Лукаревска: Да ги казниме оние што велат исправи се Македонијо а мислат на режим

Нашиот концепт на стандард, развој и  благосостојба ќе победи на 15 јули, исправени сме пред големата победа на СДСМ и коалицијата МОЖЕМЕ.

Да ги казниме оние кои што велат исправи се Македонијо, зашто сакаат пак да не клекнат на колена. И овој пат како и досега сме исправени пред големата победа на СДСМ и коалицијата МОЖЕМЕ, рече Лукаревска на централната трибина на коалицијата МОЖЕМЕ во Скопје.

-Обезбедивме 60 илјади нови работни места, ги зголемивме просечната и минималната плата, ги зголемивме платите во здравството, образованието, армијата, полицијата, го чуваме достоинството и на пензионерите, ги зголемивме и пензиите. Нашиот концепт за овие избори е стандард наместо пустош, борба против сиромаштијата наместо лично богатење, развој на економијата наместо концептот на ВМРО ДПМНЕ на што и самите се смеат "немаме за леб а трошиме за чоколади". Нашиот концепт на стандард, развој и благосостојба ќе победи на 15 јули.

-Особено сум горда, изградивме едно општество за сите, но исто толку сум горда и на принципот на еднакво општество на мажи и на жени. На овие изборни листи имаме 50% кандидати мажи и 50% кандидатки жени. Нашите заложби, нашите добри политики даваат резултати. Затоа ве повикувам, гласајте на 15 јули, заокружете три, обнова на режим не смееме и нема да дозволиме. Гласајте за Социјал демократскиот сојуз и коалицијата МОЖЕМЕ, гласајте за потврдени вредности.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Ахмети од Тетово: И помогнавме на државата да тргне по прав пат и сега отвораме нови поглавја

Изборен собир на плоштадот во Тетово одржа Демократската унија за интеграција, предводена од носителот во шестата изборна единица Али Ахмети и кандидатот за премиер Насер Зибери. 

Партискиот лидер Ахмети рече дека со нивните идеи на овие избори создаваат нова историја.

–Сите зборуваа НАТО, НАТО, НАТО ете влеговме и во НАТО. Сега одиме наоред да кроиме нова историја. И помогнавме на оваа држава да тргне по прав пат и сега отвораме нови поглавја. Ние имаме достоинство и со сите поглавја што сме ги отвориле на екононски план, со влезот во НАТО, евроинтерграција. Но јас не сакам да се заборави оваа навреда што денеска ја слушнав и се шокирав. Навредата за „пет пари" многу боли, но сме поминале многу, УДБА и удбаши и многу неправди, ние нема од што да се плашиме имаме ориентација и цел и сакаме да ја реализираме. За тоа ќе им покажеме на 15 јули и да видат кои сме ние, истакна Ахмети.

На собирот се обратија и кандидати за пратеници во 6 изборна единица, како и Насер Зибери, кандидат за премиер од редовите на ДУИ.

–Поминавме многу места и јас гледам дека оваа идеја што дојде од Али Ахмети излезе од кај Албанците и ја има кај сите во Македонија. Ова ни дава гаранција дека ќе го добиеме мандатот. Јас можам да ви ветам дека ќе има владеење на правото. Нема да има ништо надвор од правните рамки. Ќе работиме на полето на економијата, да има работа за младите, во образованието да има нови училишта. Кога ќе ја напуштиме функцијата ќе бидеме со чист образ. Да ги повикаме Македонците да гласаат за нас нема да им фали ништо, нема да им биде ускратено ниту едно право, ќе има еднаквост за сите, не се плаштете од ДУИ и Албанците, истакна Зибери.

Кандидатот за премиер и кандидатите за пратеници остварија неколку средби со граѓани во тетоските села Теарце, Порој, Челопек, Жеровјане, Камењане, Голема Речица и Мала Речица./МИА

Димитров до незадоволните граѓани: На 15 јули турнете не' напред силно да продолжиме со реформите!

 2,5 години имавме тег што не' влечеше назад

Кандидатот за пратеник од СДСМ и носител на листа во изборната единица 1 од коалицијата „Можеме", Никола Димитров, вечерва на централната трибина во Скопје, им се обрати на граѓаните кои се уште размислуваат дали да излезат да гласаат на парламентарните избори во среда на 15 јули, порачувајќи им дека со останување дома, го даваат нивниот глас за опцијата која води накај пустошот и бездната, и дека тој е глас на бело знаме и на предавање:

„ Дали знаете дека сме фаворити? Ама ако сме убедливи, ако излеземе сите. Граѓанин кога гласа, дава правец. Дајте го правецот за напред, да бидеме убедливи, да нема пазари на принципите главни! Затоа ни требате сите и да ни дишете во врат после, ако не испорачаме."

Димитров порача дека само со заокрожување на бројот 3 нашата земја може да биде држава со која што ќе се гордееме сите, доколку СДСМ го добие мандатот: „ Немојте да мислите дека ова што го постигнавме, ни е сигурно во џеб и не е битно што ќе биде од сега па натаму" и вети дека тој лично ќе биде гласот за правда:

„Како мене што ме блескаат рефлекторите, така ќе блескаат како ќе владееме дома. Главна област ќе биде областа на правдата. Со помош на овие рефлектори, јас лично ви ветувам дека ќе бидам гласот за правда, бидејќи нема да заврши кризата што почна 2015 год. , додека нема правда. Без разлика за кого! Кој и да згреши, ќе се бориме да има правна разврска." – порача Димитров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер